Laptopum ekran kartını 630M yerine 635M görüyor.

Bilgisayarım arızalanmıştı ve servise yollamıştım, gönderdiğimde NVIDIA GeForce GT 630M ekran kartı vardı. Geri geldiğinde NVIDIA GeForce GT 630Mnin sürücüsü silinmişti, yüklemeye çalıştığımda hata verdi. Tekrar servise yolladım ve bilgisayarıma NVIDIA GeForce GT 635M ekran kartının sürücüsünü yükleyip göndermişler. Servise tekrar başvurdum hiçbir şey yapmadan geri gönderdiler. Bilgisayarımda NVIDIA GeForce GT 630M ekran kartı var ve NVIDIAnın programında NVIDIA GeForce GT 635M gözüküyor. Çok uğraştım düzeltmek için birçok siteye baktım her şeyi denedim ama düzeltemedim.

Bilgisayarımın modeli: Casper Nirvana CN-VKY3632E
Bilgisayarımın özellikleri:
Bilgisayar: Bilgisayar Türü ACPI x64 tabanlı bilgisayar (Mobile) İşletim Sistemi Microsoft Windows 10 Pro İş. Sis. Servis Paketi [ TRIAL VERSION ] Internet Explorer 11.165.17134.0 (IE 11.0.75) Edge 42.17134.1.0 DirectX DirectX 12.0 Bilgisayar Adı DESKTOP-T3QJ6Q0 Kullanıcı Adı Omer Oturum Etki Alanı [ TRIAL VERSION ] Tarih / Saat 2018-07-24 / 02:43
Anakart: CPU Türü Mobile QuadCore Intel Core i7-3632QM, 3100 MHz (31 x 100) Anakart Adı Casper Nirvana Anakart Çipseti Intel Panther Point HM76, Intel Ivy Bridge Sistem Belleği [ TRIAL VERSION ] DIMM1: Nanya M2S8G64CB8HB5N-DI 8 GB DDR3-1600 DDR3 SDRAM (11-11-11-28 @ 800 MHz) (10-10-10-27 @ 761 MHz) (9-9-9-24 @ 685 MHz) (8-8-8-22 @ 609 MHz) (7-7-7-19 @ 533 MHz) (6-6-6-16 @ 457 MHz) (5-5-5-14 @ 380 MHz) DIMM3: Nanya M2S8G64CB8HB5N-DI [ TRIAL VERSION ] BIOS Türü Unknown (05/28/2013)
Görüntü Birimi: Görüntü Bağdaştırıcısı GeForce GT 635M (1 GB) Görüntü Bağdaştırıcısı Intel(R) HD Graphics 4000 (2112 MB) Görüntü Bağdaştırıcısı Intel(R) HD Graphics 4000 (2112 MB) Görüntü Bağdaştırıcısı Intel(R) HD Graphics 4000 (2112 MB) 3D-Hızlandırıcı Intel HD Graphics 4000 Monitör Genel PnP Monitör [NoDB]
Çokluortam: Ses Bağdaştırıcı Intel Panther Point HDMI @ Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller [C-1] Ses Bağdaştırıcı Realtek ALC269 @ Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller [C-1]
Depolama : IDE denetleyici Intel(R) 7 Series/C216 Chipset Family SATA AHCI Controller - 1E03Depolama denetleyici Microsoft Depolama Alanları Denetleyicisi Disk Sürücüsü WDC WD10JPVX-22JC3T0 (1 TB, 5400 RPM, SATA-III) Optik Sürücü TSSTcorp CDDVDW SU-208BB (DVD+R9:6x, DVD-R9:6x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM) SMART Sabit Disk Durumu OK

Görselde, Video Chipset : NVIDIA GeForce GT 630M yazıyor. Fakat Driver Description: NVIDIA GeForce GT 635M yazıyor.

Ekran kartı.png

İnşallah derdimi anlatabilmişimdir, saygılar.

55omer69 55omer69 (1)
5 yıl önce sordu

  • Tüm bu donanım birimlerini yazmak yerine laptop'un marka ve modelini yazsan çok daha işe yarar olurdu dostum murat 5 yıl önce

Toplam 3 Cevap

GT 630 series (serisinden) bir kart olduğu için bu şekilde olabilir. Bu seriye 630, 635 ve varsa diğer 600'lü kartlar girer ve bu kartların hepside aynı chipset'e (GT 630 chipset'ine) sahiptir.

Eğer @murat'ında belirttiği gibi PC marka modelini buraya yazmış olsaydın bu kolaylıkla belli olur ve anlaşılırdı.

Ayrıca eğer sürücü normal çalışıyorsa herhangi bir probleme yol açmıyorsa bir endişe hissetmeden kullanabilirsin, kullanmalısın.

Ama eğer sistemin çalışmasında problemlere yol açıyorsa ve stablite ile performansı olumsuz etkiliyorsa, bilemem. O halde araştırmaya, sorup soruşturmaya devam edersin. Ama ilk sorduğun yer burası değilde sürücüyü yükleyen (değiştiren) servis olmalıydı, bunu önce onlara sormalıydın. Oraya sordunmu ve ne söylediler? Bunuda buraya yazarsan daha tatmin edici ve sağlıklı sonuçları olur.

Edit:

Birde Aygıt yöneticisinde bu sürücü üzerinde "Donanım değişikliklerini tara" fonksiyonunu çalıştırırsın  (Sağ tık menüsünden yapılır). Eğer bir donanım değişikliği algılanırsa sürücü ona göre yeniden yüklenir.

Edit 2:

Birde Aygıt Yöneticisinden görüntü paylaş bakalım, orada görüntü bağdaştırıcısı (veya bağdaştırıcıları) ne görülüyor.

Ayrıca alttaki numaraya telefon ederek alakalı olarak oradan bilgi edinebilirsin:

Serhat Bilgisayar (Casper Online Servis ve Destek): 0212 361 00 00

temmuz temmuz (12505)
5 yıl önce cevaplandı

    Laptopun modelini yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Modeli:CN-VKY3632E

    Bilgisayarı aldığımda 630M ekran kartı vardı servise yollayana kadar NVIDIAnın denetim masasında 630M ekran kartı gözüküyordu ve aygıt yöneticisinde de 630M vardı. Servisten geldiğinde 635M görmeye başladı Casperın kendi sitesinden modelini girip 630M nin ekran kartı sürücüsünü yüklemeye çalıştım yüklenmedi. 635Mnin ki yükleniyordu ama eminim ki benim bilgisayarımda 630M var. 3 defa aynı sorun için gönderdim servise hepsinde 635Mnin NVIDIA denetim masasını yükleyip yolladılar. Bir cevap alamadım çünkü Vatan computer den almıştım bilgisayarı ve servise ordan yolladım. Yani yüz yüze görüşemedim servisle.

    635Mnin denetim masasını yükleyince grafik performansı çok düşüyor ve oyun açınca bilgisayar kapanıyor, 635M sürücüsünü hiç yüklemeden oynayınca daha iyi performans alıyorum.

    .

    NVIDIAnın sitesinden ekran kartı sürücüsü indirdiğimde aygıt yöneticisinde 635M gözüküyor.

    1. Editi uyguladım bir değişiklik bulmadı.

    Önerdiğiniz gibi DDU ile sürücüyü kaldırıp 630M sürücüsünü indirip kurmayı denedim Casperın sitesinden indirdiğim sürücüyle aynı hatayı verdi:

    635Mnin sürücüsünü yükledi lakin bu benim sorunumu çözmüyor zaten NVIDIA sitesinden yükleyince de 635M yüklüyor.

    İşletim sistemimi Windows 8 den Windows 10'a yükselttim ama bu ekran kartı olayı yaşandıktan sonra. Yani servise yolladığımda Windows 8 kullanıyordum.

    Ekran kartını değiştirmiş olabilirler mi böyle bir şey mümkün mü ?

    Son olarak: Bir sitede okumuştum benzer bir hataydı BIOS dan kaynaklanan bir hata olduğunu ve sorunun çözüldüğünü yazmıştı. Uzun zaman önce okudum hangi site ve çözümü nasıl bulduğunu hatırlamıyorum.

    55omer69 55omer69 (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Birde Aygıt Yöneticisinden görüntü paylaş bakalım, orada görüntü bağdaştırıcısı (veya bağdaştırıcıları) ne görülüyor. Ayrıca mesajımın altına ilave ettiğim numaraya telefon ederekte sorabilirsin. Yardımcı olacaklar, istediğin bilgiyi sana doğru olarak vereceklerdir. temmuz 5 yıl önce
    • Anakartin serviste degismistrilmis olabilir. Bu durumda ekran kartin da degismis olabilir alattin 5 yıl önce

    Bilgisayarın Casper CKY-CKU Serisi  bir bilgisayar. Bu bilgisayarlarda iki tür GPU kullanılmış. .

    Ekran Kartı Sürücüsü - NVIDIA GT630 64 BIT indir

    Ekran Kartı Sürücüsü - NVIDIA GT635 64 BIT indir

    Display Driver Uninstaller ile sürücüyü kaldırmayı denedin mi? Bir de bu işlem sırasında işletim sistemin değişti mi? Yani Windows 7 kullanıyorken Windows 10'a geçiş vs oldu mu?

    Önerim, Display Driver Uninstaller  ile sürücüleri kaldır ve sonra yukarıdaki linkte bulunan sürücüyü yükle.

    murat murat (12492)