Laptopum NVIDIA ekran kartını görmüyor. Ne yapmalıyım?

Laptobum Lenovo z500. Yaklaşık bir ay önce Nvidia ekran kartımı kullanamamaya başladım.Laptop kendi kendine İntel'e geçiş yaptı ve bu yüzden oyun oynayamıyorum.Aygıt yöneticisinden baktığımda Nvidia GT 740M'in üzerinde sarı uyarı oku var ve "Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu." diyor.Format attım yine düzelmedi. Ne yapmalıyım? Ekran kartı yanmış ya da çıkmış olabilir mi?

birdo birdo (1)
5 yıl önce sordu

  • İşletim sistemini yaz, yardımcı olalım. Mimari yapısınıda belirtmelisin (32 Bit veya 64 Bit). temmuz 5 yıl önce
  • Windows 8.1 , i5 , 64 bit birdo 5 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Laptop olduğu için ekran kartının yerinden çıkmış olması söz konusu olamaz.

Ekran kartının üzerindeki Nvidia GT 740M sarı ünlem işareti genelde sürücü sorunlarında ortaya çıkar. Format attıysan dahi hatalı sürücü yüklenmiş olabilir. Laptop'un altında olan tam model numarasını yazarsan çok iyi olur.

Ya da şu adrese gir ve otomatik sürücü taraması yaptır:

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/LAPTOPS-AND-NETBOOKS/IDEAPAD-Z-SERIES-LAPTOPS/IDEAPAD-Z500-NOTEBOOK/downloads/DS032857

Sayfada bulunan Automatic Driver Update linkine tıkla. Sonra Start Scan butonuna bas.

murat murat (12492)
5 yıl önce cevaplandı

  • Yaptım. Ne indirmem lazım şimdi? birdo 5 yıl önce

Benim laptopumda format attığım zaman Windows Update otomatik olarak NVIDIA ekran kartının sürücüsünü sorunsuz bir şekilde kuruyor. Herhalde seninkinde de aynısının olması gerektiğini düşünüyorum.

Sen laptop NVIDIA'nın sitesinden sürücüyü bir de manuel olarak indirip kurmayı dene öncelikle. Eğer hala bir sonuç alamazsan ekran kartı çipinde donanımsal bir hasar olabilir. İşte o zaman servise gitmesi gerekecek.

Ek olarak:

İndirdiğin sürücünün doğruluğundan emin olmak için donanım kimliği ile driver bulma yöntemini kullanabilirsin. Donanım kimliği ile driver (sürücü) nasıl bulunur? linkinde detaylı anlatım yer alıyor.

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

  • Manuel olarakta kurmayı denedim ama bir şey değişmedi.Bu arada uzun zamandır şöyle bir sorun var. Bazen bilgisayarı hareket ettiğimde ve altına hafifçe vurduğumda bilgisayar birden kapanıyor. Belki sorunun bununla da ilgisi olabilir. birdo 5 yıl önce
  • Daha önce hiç düştü mü bir yerden? @birdo omercik 5 yıl önce
  • 6 yıllık bilgisayar olunca ufak tefek çarpmalar oldu . birdo 5 yıl önce
  • Yine de tam emin değilim ama donanımsal bir hasar olması muhtemel. Bir bilgisayarcıya veya servise götürsen iyi olur @birdo omercik 5 yıl önce
  • http://www.imgim.com/1051inciw5361022.png şuna bakar mısın? birdo 5 yıl önce
  • Not appicable yeni uygulanabilir değil hatası vermiş @birdo omercik 5 yıl önce
  • Yani sorun donanımsal olabilir mi? birdo 5 yıl önce
  • Yazılımsal olarak yapabileceklerinin hepsini yapmışsın. Format atmışsın, sürücüleri manuel olarak kurmayı denemişsin. Bunlarla birlikte bilgisayarın 6 senelik olduğunu ve birkaç kez çarpma geçirdiğini de göz önünde bulundurursak donanımsal olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu bilgisayarını bi servise götürmen. @birdo omercik 5 yıl önce
  • Anladım. Teşekkürler yardımın için. birdo 5 yıl önce

Bunu bir denersin:

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/nvga202w8164.exe

Eğer yukarıdaki çözüm sağlamazsa alttakinide denersin:

https://www.nvidia.com.tr/drivers/results/138145

Sürücü yüklemesinden sonra faydalı bir araç olarak (çözüm merkezi / sorun giderme aracı) birde alttakini yüklersin (Problemlerin çözümlerinde çok işine yarayacaktır):

https://download.lenovo.com/pccbbs/thinkvantage_en/lscsetup_x64_312003.exe

temmuz temmuz (12505)
5 yıl önce cevaplandı

  • Üstteki ikisini denedim,malesef hiç bir sonuç vermedi. En alttakiyle bilgisayarı donanımını tarattım. Nvdia ekran kartının Video Memory Test'ini sorunlu gösteriyor.Şöyle ekran görüntüsü atayım. http://www.imgim.com/1051inciw5361022.png birdo 5 yıl önce