Laptopumda mikrofon çalışmıyor. Ne yapabilirim?

Az önce laptopumdan google sesli aramayı ve bandicam gibi mikrofon gerektiren uygulamalarda video kaydettiğimde mikrofonu algılamıyor yada sesimi duymuyor. Bunun için ne yapmam gerek, çözümü nedir?

kenanftl kenanftl (98)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yaşadığınız sorun donanımsal veya yazılımsal bir sorun olabilir.

    Yazılımsal tarafa bakacak olursak;

    İlk olarak bilgisayarınızın ses aygıtının yüklü olduğundan veya düzgün şekilde yüklendiğinden emin olmak gerekiyor.Bu sebeple kullandığınız notebook modeli için üreticinin sitesinden en son ses sürücüsünü indirebilir ve yükleyebilirsiniz.

    Ses sürücüsü işlemini yaptıktan sonra ses aygıtınızın etkinleştirilmiş veya varsayılan aygıt olarak atanması durumuna bakmanız gerekiyor.

    • Denetim masasına girin.
    • Donanım ve Ses bölümüne girin (Windows 7 de bu şekilde diğer işletmi sistemlerinde farklı olabilir)
    • Ardından ses aygıtlarını yönet kısmını bulun ve açın. (Denetim masası arama bölümüne yazarsanız da ulaşabilirsiniz)
    • Açılan ekrandan kayıt bölümüne gelin.Burada notebookunuza bağlı olan mikrofon, hat girişi gibi mikrofon algılayıcıları bulunur.Buradan dahili mikrofonunuzun etkinleştirilmiş olduğundan emin olun.Ardından dahili mikrofonunuzun varsyılan olduğundan emin olun.Ardından mikrofonunuza bir şeyler söyleyerek algılayıp algılamadığına bakın.Eğer algılıyorsa sağ taraftaki mikrofon seviyesi ses seviyenize göre hareket edecektir.Buradan notebookun sesi algıladığını anlayabilirsiniz.
    • Eğer bir hareketlenme olmuyorsa sorunun donanımsal bir sorun olma ihtimali olabilir.

    Donanımsal tarafa bakacak olursak;

    Eğer sorun üstteki yöntemle çözemediyseniz ve denetim masasındaki algılayıcılar da hareketlenme olmuyorsa sorunun donanımsal olma ihtimali yüksek.Düşük bir ihtimal ama isterseniz bilgisayarınıza farklı bir işletim sistemi ile deneme yapabilirsiniz.Sonuç değişmezse bilgisayarınızı eğer varsa garantiye göndermenizde fayda var.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Yukarıdaki dediğinizi yaptım , sesime göre hareket te ediyor fakat bandicam gibi ekran videosu çekme programlarında ve google sesli aramada sesimi algılayamıyor. Bunun sebebi nedir? kenanftl 8 yıl önce
    • Mikrofonunuzu varsayılan aygıt olarak atadıktan sonra sesin algılanması gerekiyor aslında.Ancak bunun sebebi kullandığınız programların ayarlar menüsünde etkin hale getirmemeniz de olabilir.Bandicam programında veya google sesli arama ayarlarında böyle bir seçenek olabilir.Ayarlar kısmını karıştırın ve mikrofon aygıtını etkin hale getirin.Ayarlar üzerinde sizden hangi aygıtı seçmenizi gerektiği de söylenebilir.Bunu doğru şekilde yaptıysanız sorun yaşamanız gerekiyor.Ayrıca bilgisayar ses kaydedicisi kullanarak ses kaydetmeyi deneyebilir misiniz? ismailsarp 8 yıl önce
    • Şu an pc ses kaydedicisini denedim çok tuhaf ama sesimi hoparlörde duyamıyorum. Gerçekten haftalarca uğraşıyorum ve bulamaddım. Acaba başka ne olabilir bunu çzmek için? Pc' im lenovo ve Win10. kenanftl 8 yıl önce
    • http://tinypic.com/r/317ioll/8 hatta mikrofon tanımayı başlat ve mikrofonu kur dediğimde böyle uyarı geliyor. kenanftl 8 yıl önce
    • Son yolladığınız hata farklı bir şey.O hatanın sebebi Türkiye de ses tanıma özelliğinin olmaması.Ses tanıma özelliği sesli komutlarla Windows üzerinde işlem yaptırmak anlamına geliyor.Bunu yapabilmek Lokasyonunuzun United States gibi yerlerde olmalı. Ses kaydetme sorununa gelirsek bu sorunu önceden kullandığınız bir işletim sistemi varsa o zaman yaşıyor muydunuz veya ne zamandan sonra yaşamaya başladınız. ismailsarp 8 yıl önce
    • windows 8.1 de yoktu bildiğim kadarıyla tabi. Ama youtube için videolar çekeceğimden dolayı yapamıyorum. Acaba kullandığım hoparlörün bir etkisi var mıdır? kenanftl 8 yıl önce
    • Hoparlör etkisi olduğunu açıkçası düşünmüyorum.Sesi alabiliyorsanız hoparlör için sorun yok diyebiliriz.Size bir program söyliyeceğim ismi "oCam" çok basit ve kullanışlı ekran kayıt programı.Bu program üzerinde kayıt seçebileceğiniz aygıtı seçebilirsiniz. Burada bi deneme yapabilir misiniz ismailsarp 8 yıl önce
    • Tamam kurup deneyeceğim ve size geri döneceğim. kenanftl 8 yıl önce
    • Az önce kurdum ve çalıştırdım gayet iyi program. Deneme olarak ses konuşması yaptım ve kaydettim. Videoyu açtığımda benim verdiğim sesler çıt çıt ve cızırtılı çıkıyor sesim anlaşılmıyor. Ne yapabilrim başka? kenanftl 8 yıl önce
    • Verdiğiniz tüm cevaplar neticesinde, sorun donanımsal gibi duruyor.Sesin cızırtılı şekilde çıkması sorunun donanımsal kaynaklı olduğunu daha açık hale getiriyor gibi.Siz bu sorunu kesin olarak anlamak için önceden kullandığınız ve sorun olmadığını söylediğiniz işletim sistemini kurarak deneme yapabilirsiniz.Bu sayede sorunu kesin olarak anlayacaksınız.Aklıma başka bir şey gelmiyor. ismailsarp 8 yıl önce
    • Yinede ilgilendiğiniz çok teşekkür ederim. kenanftl 8 yıl önce
    • Br sorunum daha var yeni kulaklık aldım ve pcme takınca ses gelmiyor . Ayrıca yukarıdaki sorunumu çözdüm. kenanftl 8 yıl önce

     videoma bakarak düzeltebilirsiniz  https://www.youtube.com/watch?v=BkVllZW8Qjg

    omer12 omer12 (1)