laptopumu prize takılı kullanırken fanlar aşırı derece çalışıyor ve ısınıyor nedenı ne?

Laptopuma zararı olurmu ve neden dolayı oluyordur

malatya4454 malatya4454 (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarının şarjda iken fanlarının aşırı derecede hızlı dönmesi normal değil benim düşüncem fakat fanların hızlı dönmesinden sorun olmaz ama bilgisayarın ısınması sorun çıkartabilir.

    • Bilgisayarının fanları temiz mi?
    • Bilgisayarının fan gözenekleri temiz mi?
    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

      Prize takılıyken yüksek performans modunda olduğu için fanlar hızlı çalışıyor. Sistem özelliklerini ve sistemin kaç yıllık olduğunu söylermisin ?

      • Fanınızın soğutmada yetersiz kalması,
      • Sıcak yaz aylarında laptop kasasının hava almaması, yada çok az alması ve gereği kadar soğutamaması,
      • Şarjdayken yüksek performans'ta olduğu için fanlar son hızda çalışıyor olması,
      • Fanınızın tozla kaplı olması,
      • Termal macunun kurumuş olması,
      • CPU kullanımının fazla olması.

      Isınma sorununu soğutucu alarak, ve termal macun sürerek giderebilirsiniz.
      bkz, ARCTIX MX-4 Termal Macun
      bkz, Zalman ZM-NC3, 200mm Fan

      Sonuçta laptop bu, ısınacak da, fanı yüksek çalışacak da. Özellikle yaz aylarında laptop fırın kadar ısınabiliyor, markalar bu yüzden 100 dereceye kadar olursa sorun yok diyor, çünkü biliyorlar 90 derece olacağını. Sizin yapmanız gereken, soğutucu almak, termal macun sürmek ve fanını temizlemek. Ekstradan başka bir şey yapmanıza gerek yok, ha fan'dan da fazla bir şey beklemeyin. Deepfreeze'in içinde kullanmadıkça laptobu sıcaklıklar asla gözle görülebilir derece de düşmez.

      hydra hydra (3800)