Laptopun RAM'ini yükseltmek

HP Pavilion DV6 1120et model laptopumun RAM'ini yükseltmek istiyorum. Hi Level marka 800 MHz RAM alacağım 2 tane, sorunsuz çalışır mı acaba?

0138adana 0138adana (54)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Senin PC'de -daha önce bir değişiklik yapmadıysan- iki ayrı slotta toplam 3072 MB (1 x 1024 MB + 1 x 2048 MB) RAM var (yani 3GB) ve bunun 1 GB'ı ekran kartına ayrılmış durumda. RAM'ler DDR2 800 (400 Mhz).

    PC 8GB'a kadar RAM destekliyor. Ama işetim sistemin 32 Bit olursa 3,5 GB fazlasını göremezsin ve kullanamazsın. Yani eğer işletim sistemin x64 yapıda değilse hiç RAM artırımına veya değişikliğine gitmemelisin, zira bir işe yaramaz. Ama eğer x64 sistem ise ve eğer slotları boşaltarak yeni RAM'ler takacaksan 2x4096 toplam 8GB ram takabilirsin. RAM'ler DDR2 800 olacak (800 kodlu RAM'lerin veri transfer hızları 400 Mhz'dir.).

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • 2 gb olan ram calindigi icin bende 1 gb var iki adet 2 gb alacagım /tek modül 4gb yok / anakart hewlett packard 3628 / çalışırmı 0138adana 6 yıl önce
    • Neden iki adet 2 GB?.. Eğer çalındığına emin isen (açıpta baktıysan, çalındığını gözlerinle gördüysen) çalınan yerine bir adet, yani çalınan 2 Gb RAM'in aynısından alırsın. Zaten daha öncede demiştik, sistemin x86 (32 Bit) yapıdaysa 3,5 GB üzerini görmez/çalıştırmaz. İstersen elbette 2+2'de alabilirsin ve bu ikisini takarak problemsiz kullanabilirsin. 32 Bit sistemin bu toplam 4GB RAM'in sadece 3 küsur GB'ını görebilecek ve bunun 1 GB civarı bir kapasitesi ekran kartı kullanımına tahsis olacaktır. Geriye toplam fiziksel sistem RAM değerin (kapasiten) 2 GB civarı görülebilecek ve kullanılabilecektir. Aslında sen sistemine bu RAM takviyesini bir sokak PC tamircisinde/servisinde doğrudan yaptırabilirsin. Gözlerinle görerek ve uyum testinide yaptırarak.. Böylesi senin için daha garantili ve güvenilir olur. Çok para almazlar (Sadece RAM parası alırlar, takmak için ayrıca para istemezler). Bu arada, anakart marka modeline kafayı takma. Laptoplarda laptop marka modelinin bilinmesi yeterlidir. Aynı marka model laptoplar'ın hepsi aynı anakartı kullanır, bu farklı olmaz. Senin laptop modelin dv6-1120et aynı zamanda sistemindeki anakartı ifade eder ve senin anakart modelin olur @0138adana temmuz 6 yıl önce

    Bilgisayarındaki mevcut RAM'lerin frekans hızı ve DDR sınıfı önemli, buna göre almalısın. Örneğin; bilgisayarındaki mevcut RAM'ler DDR3 ve 1333 MHz diye düşünürsek, alacağın RAM'de aynen bunun gibi olmak zorundadır.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho hocam ddr 2 400 mhz ama ben iki tane ddr 2 800 mhz alacagım olurmi işlemcim intel core duo 2 p7450 overclock yapilmamistir. 0138adana 6 yıl önce
    • Alacağın 800 MHz'lik RAM'leri anca şöyle kullanabilirsin: Şuankileri çıkarırsın ve aldıklarını takarsın. Başka türlü kullanamassın, 400 MHz ile 800 MHz RAM'ler bir arada çalışmaz @0138adana omercik 6 yıl önce
    • Yani pc ile uyumlu olur demi iki adet alacam zaten pcdekini cikaracam da islemci ile falan uyumlu olurmu diye bir soruyum dedim 0138adana 6 yıl önce
    • İşlemci tarafında sıkıntı çıkmaz, çıkarsa anakarttan çıkar. Örneğin bir BIOS güncellemesi gerekebilir mesela.. Ama emin değilim, ihtimal bu sadece @0138adana omercik 6 yıl önce
    • @farurhenho hocam buraya kadar teşekkurler bundan sinra anakart modelini ogrenip tekrar iletisime gececegim sizlerle 0138adana 6 yıl önce
    • anakart hewlett packard 3628 / çalışırmı 0138adana 6 yıl önce