Lenovo Bios Update sorunu

Merhaba yaklaşık 2 gün önce lenovonun kendi sitesinden G50-70 modelinin bios updatesini indirdim kurulum yaptım herhangi bir sıkıntı olmadı elektirik kesintisi gibi batarya %100 takılı ve sorun oldu System password dedi durdu anakart kitlendi lenovoya mail attım ve bana anakartın değişeceği söylendi buda benim için maliyetliydi.

Sonra Teknik servise yaptırdım yaptılar cihazıma tornavida değdi ve ben bu durumdan aşırı rahatsızım teknolojiye ve ürünlere çok dikkat eden ve saygı duyan biriyim bu durum cidden beni çok üzdü.

Sorun şu teknik servisten çıktıktan sonra power tuşuna basttıktan 15-20 saniye sonra LENOVO yazısı geliyor ve Windows 10 aşırı hızlı iken şimdi 1-2 dk. da açılıyor bu durum benim moralimi iyice bozdu düzeltmek istiyorum şimdi bios update yapıcam yine kendini kilitliyecek şifre isteyecek ve bu durumdan Ekmek yiyen Lenovo dan Bir kez daha soğudum.

Şifre sıfırlaması yapmak için bios pilini tak çıkar diyen olucak ne yazık ki bios pili yok anakarta entegredir.

Bu sorunu nasıl düzeltiriz arkadaşlar ?

desteklenovo desteklenovo (3)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Öncelikle şuanki BIOS sürümü, Lenovo'nun sitesindekinden daha eski mi? bunu kontrol edin.

    Eğer BIOS versiyonları aynı ise sorun başkadır.

    BIOS sıfırlamanın sorunu çözmeye katkısı olacağını düşünmüyorum.

    BIOS üzerinden lenovo logosunun ekrana gelmesini kapatabilirsiniz. Pek çok BIOS buna izin verir. Bu bir nebze olsun performans artışı sağlayabilir, en azından açılış için.

    BIOS güncelleme her zaman risk içerir. Bunu bilerek BIOS güncelleme yapmalısınız. Bu riski alacaksanız BIOS güncellemesi yapın. Bu noktada BIOS güncellemesi yaparken, bataryanın tam dolu olması ve prize takılı olması dışında dikkat edebileceğiniz  veya alabileceğiniz bir önlem yok.

    Bu sebepten hiç bir zaman gerekli olmadığı takdirde BIOS güncellemesi yapılmasını önermiyorum.

    Keşke önerilebilecek sihirli bir çözüm olsa, maalesef yok.

    BIOS ayarlarını Setup'dan default'a getirmeyi deneyebilirsiniz. Windows un yavaş çalışması içinse yeniden kurulum deneyebilirsiniz.

    hakan hakan (15424)
    7 yıl önce cevaplandı

    • hakan bey bende bu konuyla alakalı bir şey danışıyım bende lenovo kllanıyorum her zaman sistem yedeği yüklettiğim zaman bios siliniyor bios tuşuna bastığım zaman girmiyor hep bios güncelleme yapmak zorunda kalıyorum nedeni ne acaba candan 7 yıl önce
    • BIOS silinmesinden kastın nedir? BIOS kolay kolay silinmez. BIOS ancak flashlama ile silinir, yüklenir. hakan 7 yıl önce
    • bilgisyarı yeniden baçlatıyorum bios tuşuna bastım zaman girmiyor normal işletim sistemi açılıyor candan 7 yıl önce
    • Evet bios eski sürümü laptop kitlendiği anakart pahalı oldugu için şifreyi kırmaları için teknik servise verdim 100 liraya yaptırdım dediğim gibi bios kısmında sıkıntı var win 10 tekrar kurdum sıfırladım default her şey yaptım ama nedenini çözemedim power tuşundan sonra 20 saniye bekliyorum bu benim sinirimi geriyor desteklenovo 7 yıl önce
    • power tuşundan sonra 20 sn gayet normal bence gücellemeleri yükletin ve bu şekilde kullanmaya devam edin önerim candan 7 yıl önce
    • candan, işletim sistemin nedir? desteklenovo, yapabileceğin tek şey tekrardan BIOS güncellemesi. Fakat G50-70 modeli için olan son sürüm versiyon 30 içeriğini inceledim. Performans, hız ile ilgili bir güncelleme görmedim. sadece yeni bir işlemci desteği, UEFI güvenlik güncellemesi var. Risk alarak tekrardan BIOS güncellemesi deneyebilirsin, almak istersen tabi. Şuan için yapabileceğin tek şey bu. hakan 7 yıl önce
    • Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim peki bios ayarlarından bios hızlandırma gibi bir seçeneğim var mı ? desteklenovo 7 yıl önce
    • Birde Win10 Format attım eskisi gibi Win logosu gelmiyo Lenovo logosu altında simge dönüyor öyle başlıyor ? desteklenovo 7 yıl önce
    • BIOS hızlandırma diye bir şey yok fakat bazı bioslarda açılıştaki logoyu kaldırmak mümkün oluyor. Windows 10 yükleme sonrası, UEFI devreye girdiği için bu şekilde açılıyordur. Bu durum normal anlayacağın. uzmanim'da uefi nedir diye aratırsan gerekli bilgiyi bulabilirsin. hakan 7 yıl önce

    bilgisayarınıza uyumsuz bir parça değiştiğinden kaynaklandığını düşünüyorsan servise sormadan hiç bir şey yapma önerim bu geç açılmanın sebebini söyleyeceklerdir

    updateyi çalıştır güncelemeler eksikse tamamlasın bu arada bende lenovo kullanıcısıyım çok memnunum

    candan candan (4301)