Lenovo Z500 i7 Klavyeme meyve suyu döküldü

Arkadaşlar Klavyeme bundan 1 yıl önce meyve suyu döküldü bende tuşlar yapışkan bir şekilde kullanıyordum bugün laptop u sokmem gerekti  bende klavyeyide çıkardım şimdi ben bu klavyeyi suya tutsam daha sonra bu klavyeyi 1 gün veya 2 gün güneşte bekleyen kurutsam bu yapışkanlık gecer mi? Birde klavye benim alttan ışıklı,isiklar bozulirmu veya klavyeye bisey olurum lütfen bana bi fikir verin

kadirelvan kadirelvan (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Meyve suyu dökülen klavyeyi su ile temizlemek yerine söktükten sonra içinde alkol ile temizleyin.  Kolonya olabilir mesela.  Alkol ucucu olduğu için silme işleminden sonra klavyenin kuruması daha kolay olur.

    Alkol ile silinirse bozulma olmaz. Fakat su ile temizlemeyi önermiyorum. Bir kere şehir suyunda klor mevcut. Kuruma gerçekleşse bile klor kalıntısı kalacaktır.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Kolonya ile nasıl temizlenir yani kolanyali bezle ustunden silsem fark eden birsey olmaz içine işlemiş direk üzerine doksem olurmu akıp gider mi içinde kalan kalıntılar kadirelvan 7 yıl önce
    • Dökerek olmaz, pamuk gibi bir şeyin üzerine dökerek silmeniz lazım murat 7 yıl önce
    • @murat 'a katılmıyorum: http://uzmanim.net/soru/kolonya-ile-klavye-icini-temizleme/71948 temmuz 7 yıl önce
    • Klor kalıntısı falan kalmaz ve/veya kalsa bile zararlı olmaz. Kaldıki alkol/kolonya kullanımında zararlar ve riskler daha fazla olabilir. Bakın http://uzmanim.net/soru/kolonya-ile-klavye-icini-temizleme/71948 @kadirelvan @murat temmuz 7 yıl önce
    • ben de sana katılmıyorum @temmuz :) cevabımı o başlığa yazdım murat 7 yıl önce
    • En güzeli bir pamuğa kolonya döküp silmektir :) Bu zamana kadar hep böyle temizledim. ardahd 7 yıl önce

    Arkadaşlar öncelikle klavyeyi söktüm daha sonra klavyenin tuşlarını çıkardım. Tuşları kolonya dolu bir kabın içine attım ve 1-2 dakika beklettim.Tuslari kolonya içinden tek tek çıkartarak ılıktan biraz daha sıcak su ile onları güzelce yikadim.Daha sonra kurumaya bıraktım.Klavyeyi ise önce ustune kolonya sıktım biraz beklettim ve kolonyayı akıttım ve tekrar kolonya sıktım biraz beklettim ve kolonyayı akıttım.Kolonya sayesinde katılaşmış olan meyve suyu kalintisi yumuşadı ve birazı akıp gitti. Daha sonra tekrardan tuşlara yaptığım gibi ılıktan biraz daha fazla sıcak su ile suda biraz yıkadım ama su klavyeye biraz tanzikli akittim ve sıcak su ile birlikte elimle biraz yüzeyinden ovaliyarak temizledim. Sonra klavyeyi 2 gün 1 gece disarida güneş ve soğukta beklettim ama arada bir defa saç kurutma makinası ile 5 dakika soğuk modunda üzerinde gezdirdim.1 gün daha beklettim ve klavyenin tuşlarını taktim ve laptoba geri taktim ve çalıştı ve eskisinden yeni oldu.Eskiden tuşlara sert basmak gerekirken şimdi ilk aldığım haldeki gibi kullanıyorum umarım sizin de işinize yarar.Bunu tüm klavyelerde kullanabilirsiniz.

    kadirelvan kadirelvan (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Güzel tarif olmuş, elinize sağlık :) ismailsarp 7 yıl önce