Leptopum mouseda sağ tıklama yaptığımda ekran donuyor ve açılmıyor

Leptopum  3  gündür  özellikle  mousda  sağ  tıklama  yaptığımda  ekran  donuyor.

2  saat  açılmasını  beklediğim  halde  hiç  bir   şekilde  açılmıyor.

Dolayısıyla  leptop  ısınıyor.  Mecburen  ( çok  tehlikeli  olduğunu bilmeme  rağmen )  fişini  çıkarıp  kendi  kapanmasını  sağlamak  zorunda  kalıyorum En   son  yine  akşam  oldu  bu  defa  yine  ekran  dondu  ardından  ekran  maviye  döndü  ve  İngilizce  bir  şeyler  yazdı  ( İngilizce  bilmediğim  için  bilmiyorum  ne  yazdığını  maalesef ).

Yine  bekledim  uzun  bir  süre  fakat  yine  kendi  gelmedi  ekran .

Ve  fişi  çekip  kendi  kapanmasını  sağladım  maalesef  .

Biraz  bekleyip  tekrar  açtığım  çok  şükür  sorun  olmadan  açılıyor  fakat  nereye  kadar  dayanır  bu  durum  çok  dayanmaz  tabi .

Ekran  kartını  yine  yanacak  ki  orijinal  kart  yandı  6  ay  önce  değişti.

Yada  başka  bir  arıza  olacak .

Bu  durumda  bana  yardımcı  olur musunuz  arkadaşlar.

Bu  durum  nedir  nasıl  çözülür ?  Yada  çözülür mü  ?

Sizce  leptopum  bana  veda  ediyor ?

mat7 mat7 (341)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bir makine, bir teknoloji cihazı kullanıcısına o kadar kolay veda etmez, merak etme.

    Fakat oldukça tecrübesiz bir kullanıcı olduğun ortada ve bahsettiğin problemler yazılımsal yada donanımsal ciddi problemler gibi görülüyor. Bir daha benzer problem ile karşılaşırsan ciddi ve kalıcı bir çözüm için bir teknik servise başvurmak iyi olabilir.

    Bu teknik servis müdahalesinden sonrada sistemini daha dikkatli ve kurallara uygun kullanırsın.

    Tecrübe zaman içerisinde edinilecektir. Bu tecrübeler sonucundada giderek problemlerin çözüm yolları öğrenilir.

    Edit:

    Yanlış ve hatalı bir sürücü güncellemesi bu probleme yol açmış olabilir. Eğer öyleyse sistem problem öncesi bir zamana geri alınarak problem düzeltilebilir:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Veya bir virüs problemi yada sistem dosyalarında bir bozulma olabilir:

    Masaüstünde sağ tuş donması sorunu (tıkla)

    Üsttekilerle çözüm olmazsa alttaki programlarla virüs ve zararlı yazılımlar temizliğide yapılır:

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    AdwCleaner nedir.nasıl kullanılır? (tıkla)

    Sistemde yüklü antivirüs programıyla taramada yapılmalıdır.

    Edit:

    CHKDSK taraması yapılır:

    Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

    CHKDSK taraması nasıl yapılır:

    Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna cevabı yazılarak yine enter'lenir.

    Taramalar oldukça uzun sürer, sabırla sonuna kadar beklenmelidir (Bazan taramadaki ilerleme takılır gibi uzunca bir süre aynı %'de de kalabilir. Hiç meraklanmayın ve sabırla beklemeye devam edin. Eninde sonunda tarama kaldığı yerden devam edecek ve sonuçlanacaktır.).

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • İnşallah dediğiniz gibi uzun bir süre daha idare eder makinem. Ben yazmak ve okumak için kullanıyorum makinemi. Leptom altı yıllık ve altı ay önce ekran kartı yandı ve değişti . Dediğiniz gibi kullandıkça tecrüberde gelişiyor ve birikiyor.Dikkatli kullanmaya çalışıyorum ama eh farkında olmadanda hata yapabiliyor insan. Her konuda olduğu gibi Bir çok sorun yaşadım, araştıra soruştura bir çoğunu çözdüm , sizlerinde katkısıyla tabi . Bu sefer kine bir çözüm bulamayacağım anlaşılan tek başıma. Teşekkürler öncelikle moral verdiğiniz için :) Umarım bir daha bu sorunu yada başka sorun yaşamam . Bu pek mümkün değil ama kimsede yaşamasın bu teknolojik sorunları inşallah . @temmuz(9328) mat7 6 yıl önce
    • Evet ama nasıl kaldırıp nasıl tekrar doğrusunu nereden ve nasıl yükleyebiliirim ? Mümkünmü izah etmeniz ? @temmuz(9330) Bu arada ne çok temmuz rumuzlu arkadaş var ? Kafam karıştı . birden fazla temmuz rumuzu olmasın bence arkadaşlar . Doğru değil bence bu durum . mat7 6 yıl önce
    • Laptopunun marka/modelini ve yüklü işletim sistemini -mimarisiyle birlikte- (x86 veya x64 gibi) yaz buraya bir araştıralım. Bu arada sitede "temmuz" kullanıcı isimli bir tek ben varım. Son zamanlarda biri daha çıktı ortalara ama o sadece "temmuz" değil, "temmuz2004" oluyor, bunun farkına varmak lazım @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Ayrıca "Aygıt yöneticisi" penceresinin görüntüsünü burada paylaşırsan iyi olur. Hatalı/yanlış sürücü veya sürücüler varmı bir görelim @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Acer aspire 5742G Windows 7 ( orijinal ) İntel core i5 64 bit . Program dosyalar ( x86 ) Sürücüler yanılmıyorsam güncel görünüyor . Aksi taktirde yanlarında ünlem olurdu. Akşam yine donma oldu ve yine epey bekledim açılmadı . Mavi ekran olmadı bu sefer. Zaten mavi bir defa oldu. Bilgisayarın enerjisini kesip kapanmasını sağladım yine mecburen . Bir süre bekleyip tekrar açtığımda Windows başlatılıyor yazdı ve yine dondu. Yine bekledim uzuuun bir süre yine kendine gelmedi. Yine aynı şekilde kapattım. Tekrar açtığımda sistem onarmayla başladı . Onardı açıldı . Bir kaç saat kullandım sorun yoktu . Birde bir durumda daha fark ettim donma leptopun mousunu kullanırken ve özellikle sağ tıkladığımda donuyor. Ve bir defa tıkladığım menü çıkmıyor, bir kaç defa tıklamak zorunda kalıyorum, bazen menü çıkıyor, bazende donup kalıyor. Fakat leptopun mousundan ayrı bir mous kullandığımda sağ tıklama ve ekran donma sorunu olmuyor . Sizce leptopun mousunda mı sorun var ? Bugünde kullanıyorum bir kaç saattir henüz donmadı, fakat bundan önceki sorumu görmüşsünüzdür anı internet kesintisi oluyor. Sorun çözle internetti açmaya çalıyorum fakat açılmıyor. Bilgisayarı tekrar başlatınca geliyor internet. Modemde bir sıkıntı yok normal çalıyor. https://i.hizliresim.com/lb6NOB.jpg . https://i.hizliresim.com/d7ANB7.jpg . https://i.hizliresim.com/kXy8Dm.jpg , https://i.hizliresim.com/Oypz6Q.jpg @ temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • Mesajımı editledim yeniden bakarsın @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Evet olabilir Sistem Geri Yüklemeyi unutmuştum ben .Deneyeceğim birazdan . inşallah işe yarar ve inşallah sorun başlamadan önceki tarihe dönebilirim . uğraştırdım bu saatte çok teşekkürler @temmuz(9380) mat7 6 yıl önce
    • Sonucu sabah yazarım @temmuz(9380) mat7 6 yıl önce
    • Kolay gelsin :) @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Selam :) sistem geri yüklemeyi daha yapmadım çünkü sistem en son sorun yaşadığım tarihten 3 gün sonrasına geri dönmeyi izin veriyor. Bu tarihi değiştirebilir miyim ? Yani istediğim tarihten sistem geri yükleme yapabilir miyim ? Yapabilirsem nasıl yapabilirim izah edermisiniz rica etsem ? :) Ve inşallah buradasınızdır ve hemen cevap verirseniz :) @temmuz(9380) mat7 6 yıl önce
    • Arabirimde daha önce sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan ve/veya el ile kullanıcı tarafından oluşturulan "Geri yükleme noktası/noktaları" bulunur ve onlar arasından seçilerek sistem o tarihlere geri alınır. Bazan listede geri yükleme noktalarının tamamı görülmez. O halde alt kısımda "Diğer geri yükleme noktalarını göster" satırının olup olmadığına bakılır ve eğer varsa bu satırın başındaki kutu işaretlenerek listede diğer geri yükleme noktalarıda görülür yapılır, onlarında listeye eklenmesi sağlanır. Eğer sende sadece bir geri dönüşüm noktası var ve alt kısımda "Diğer geri yükleme noktalarını göster" satırı bulunmuyorsa başka şansın olmaz. Böyledir @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Hay Allah razı olsun sizden evet var mış işaretledim o kutuyu ve 18 kasım tarihi çıktı hemen şimdi o tarihten geri yükleme yapacağım ve sonucu bildireceğim size :) Çok teşekkürler dilerim sorun çözülür :) @temmuz(9380) mat7 6 yıl önce
    • Selam geri yüklemeyi yaptım maalesef sorunda devam ediyor . Yani ekran donması ve ani internet kesintileri devam ediyor. Başka tavsiyeniz var mıdır acaba ? @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • Eğer sistemi peroblem öncesi bir zamana geri aldıysan ve buna rağmen problem devam ediyorsa bir donanım problemi olması akla gelir. Sistemde donmaların yaşanmasında öncelikle sabit disk ve RAM problemleri düşünülür. Sabit disk için CHKDSK disk denetlemesi yapılır ve bunu daha önce yapmıştın herhalde. Birde RAM kontrolleri yapabilirsin. RAM'ler birden fazlaysa teker teker ve farklı slotlarda denersin. Eğer bir RAM'de veya slotta problem varsa bu belli olur. Diğer ihtimaller işlemcinin veya ekran kartının, anakartın problemli olmasıdırki bunlar için sen hiç bir şey yapamazsın. Bir teknik servise gösterirsen iyi olur. Geçmiş olsun @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Merhaba yazamadım üç gündür kusura bakmayın . CHKDSK yapmamıştım, siz söyleyince yaptım . Doğru yaptığımı düşünüyorum . Ama olabilir yanlışta yapmış olabilir. cmd ye girdim siyah ekran çıktı chkdsk c. : yazdım enter a bastım ve şu yazı çıktı https://i.hizliresim.com/POj0OO.jpg @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • Ben resim gönderiyorum ama siz bu resimleri görebiliyormusunuz merak ettim @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • Merhaba. Paylaştığın ekran görüntüsü linklerini açabiliyorum ve görebiliyorum, merak etme. CHKDSK Disk denetlemesi nasıl yapılır, maesajımın alt kısmına ilava ettim. Benim belirttiğim komutlarla ve tarif ettiğim şekilde yaparsın. En önemli disk bölümü windowsunda yüklü olduğu C: bölümüdür ama sadece bu bölümde değil, eğer varsa diğer sabit disk bölümlerindede (mesela D: bölümündede) disk denetlemesi yaparsın. Önce C: bölümü ve bu bölümde tamamlandıktan sonra diğeri (yada diğerleri, D:, sonra yine varsa E: bibi falan). Kolay gelsin @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • CMD Komut istemini "Yönetici olarak" başlatmalısın. Sağ tık menüsünden yapılır @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Rica etsem resimli anlatırmısınız ? @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • Mesajımın sonuna bir resim koydum, bakarsın @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Sanırım bu sefer başardım , Sonuç bu yazılar çıktı . Değerlendirir misiniz rica etsem ne anlama geliyor bu tablo https://i.hizliresim.com/qJzOMR.jpg @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • Sabit diskininin C: bölümünde bir problem görülmüyor, geçmiş olsun @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Fakat F parametresini belirtmemişsin, salt okunur modda taratmışsın. Habuki daha önce sana yazmıştım komut chkdsk c: olarak değilde chkdsk c : /f /r şeklinde olmalı diye. Mademki dediklerimi yapmayacaksın niye soruyorsun? :( @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • /F - Diskteki hataları onarır /R - Diskteki bozuk sektörleri tarar ve okunabilen bilgileri kurtarır. (/f komutunu içerir) @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Teşekkürler :) Bence bu sorun leptopun mousundan kaynaklanıyor . Çünkü leptopun mousunu özellikle sağ tıklamasını kullanınca interneti kesiyor yada ekran donuyor . Fakat ayrı bir mous kullandığımda bu iki sorun olmuyor . Kısacası servis yolu görünüyor . Tüm yardımlarınız için hepinize sonsuz teşekkürler :) Başınızı çok ağrıtıyorum kusura bakmayın :) İyi çalışmalar çoook kolay gelsin arkadaşlar @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • Öyleyse senin problemin % 90 ihtimalle bir sürücü problemi (anakart chipset, touchpad sürücüleri) ve bunu en başta sana işaret etmiştim, kontrol et hata öncesine sistemi geri al falan diye. Benden bu kadar, sevrvise ver halletsinler @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Pardon son yazdığınızı şimdi gördüm . Çok rica ederim dediğiniz yapmasam neden sorayım sonuçta sorunuma çare arıyorum . Sadece dikkatimden kaçmış . Tekrar yaparım sorun değil @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • Tekrar yaptım sonuç bu https://i.hizliresim.com/XEZr1O.jpg @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce
    • E'ye (Evetiçin E'yi enter'lersin ve PC'yi yaniden başlatırsın, PC açılışında disk denetimi otomatik başlar. Ama sonuç aynı çıkar. Demiştik ya disk bölümünde problem yokmuş diye. Sen o taramada /f komutu kullanmamıştın ve bu sebeble salt okunur taraması yapılmıştı ama bu tarama hataların tesbitini engellemezki. Engellemez ama -eğer hatalar çıkarsa veya çıksaydı- onlarıda tamir etmez veya etmezdi. Eğer hatalar varsa/olsaydı sadece vu hatalar görülebilirdi ama tamiri olmazdı. Şimdi anlamışsındır sanırım @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Artık bu bölümden bana özel olarak başka sorular yöneltme. Gerekirse başka konular açarsın ve oradan genele sorarsın. Kolay gelsin @mat7 temmuz 6 yıl önce
    • Anlaşıldı. Teşekkürler. Sizede kolay gelsin . @temmuz (9380) mat7 6 yıl önce

    Bu sorunu daha önce yaşamıştım. Nvidia Driver kurulumu sonrası masaüstünde sağ click yapınca bilgisayar mavi ekran veriyor veya donup kalıyordu. İşletim sistemin ve kurulan ekran kartı arayüz programının uyumsuzluğu sonucu oluyordu bu sorun.

    Ekran kartı sürücüsüyle beraber kurulan programı kaldırmanı öneriyorum.

    fsefacan fsefacan (1)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Altı ay önce ekran kartım yandı ve değişti , Bu sırada mı kurulur bu dediğiniz program ve sizde ekran kartı değişiklimi yaptınız ? Yani ne gibi durumun sonucunda bunu yaşadınız ? Vede Nvidia Driver mi programın adı doğrumu anladım ? @fsefacan(1) mat7 6 yıl önce