Leptopumun ekran kartı yandı .Sizce yaptırmalımıyım ? Ve ekran kartı fiyatları ne kadardır ?

Leptopumun  ekran  kartı  yandı .Sizce  yaptırmalımıyım ?

Sağlıkıl  olur mu ?  Ayrıca  leptopum  ısınma  sorunu  vardı .  Ekran  kartının  yıpramasından  dolayı  olabilir mi ?  Yoksa  batarya  sorınumu  sebeptir ?   Ve  ekran  kartı  fiyatları ne  kadardır ?

mat7 mat7 (336)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bazı notebooklarda ekran kartı çıkartılabiliyor.Bu şekilde bir notebook ta yeni ekran kartı takarak sorunu çözmek mümkün olabilir.Ama böyle Notebooklara uygun ekran kartı bulmak da çok dert bir durum.

    Notebook tamircilerine götürürseniz, ekran kartı çip değişimi yaparak bilgisayarınızı çalıştırabilirler.Sizden tahmini olarak 150 TL civarında bir ücret isteyeceklerdir.Notebook eskiyse bana kalırsa değmez.Çünkü çip tamirinde yine aynı sorunlar nüks edebiliyor.Notebook tamircilerine götürdüğünüzde onlar bilgisayarınızı yapmadan önce size sorunu şu ve fiyatı şu şekilde diye belirtecekler.Cüzi bir ücret olarak görürseniz yaptırabilirsiniz.

    Sorunuzdaki ısınma sorunları genelde Notebook hava deliklerinin uzun süre temizlenmemesi ve tozlanması durumunda oluyor.Bu şekilde birçok Notebook ile karşılaşmıştım.Tozlar zamanla hava alan delikleri neredeyse kapatacak seviyeye geliyorlar.Notebookların içleri yılda bir kez açılıp temizlenmeli.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Leptopum 4 yıllık. 7 işlemci ..Acer marka. Tamirci ekran kartı yanmış dedi , başka bir ayrıntı vermedi. Tamir ücreti 200 tl dedi . Batarya değişim uyarısı veriyordu ayrıca. Toz temizliğini kendim nasıl yapabilirim sizce ? Kapağını illa açmam gerekiyor mu ?Deliklerinden elektrik süpürge tutsam olur mu mesela ? @ismailsarp (4000) mat7 7 yıl önce
    • @ebruli bilgisayarınız i7 işlemciye sahip.Sanırım zamanında güçlü bir bilgisayar almışsınız. Bilgisayarınız şuan hâlâ hızlı bilgisayarlar kategorisinde yer alıyor olmalı. Bu açıdan bakıldığında tamir ücreti makul gelebilir, çünkü günümüzdeki bilgisayar fiyatları hayli yüksek.Tamircinizden belirli bir süre garanti isteyin, örneğin 6 ay garanti süresi isteyin.Bu süre zarfında bir sorun oluşmazsa, güzel tamir edildiğini anlayabilirsiniz. Ayrıca diğer sorunuza yanıt olarak notebook un alt kapağını açmadan yaptığınız temizlik genelde etkisiz olur.Çok yüzeysel tozları alabilirsiniz belki.İçini açmanızı kesinlikle öneriyorum.YouTube üzerinde kendi notebook markanızı yazarak araştırma yaptığınızda temizlik videolarını bulacaksınızdır. ismailsarp 7 yıl önce
    • Evet i7 işlemci . İ sini unutmuşum , siz anladınız tabi :) Peki merak ettim bu ekran kart leptopun neresinde ? Yani ekran kapağında mı ? Yoksa klavye bölümünde mi ? Çok teşekkürler verdiğiniz bilgi ve tavsiyeniz için. Kolay gelsin iyi çalışmalar. @ismailsarp (4000) mat7 7 yıl önce

    Öncelikli standart notebook cihazlarda ekran kartı değişimini yalnızca aynı model ile yapabileceğinizi belirtiyim. Yani tamir şeklinde aynı grafik işlemci ile değişim yapabilirsiniz.

    Notebook modellerde ekran kartı değişimi için MXM slotu gerekir. Bu slot çok üst seviye genelde oyuncu cihazlarında bulunur.

    Ekran kartı yanma durumu derken biraz açmalısınız belki sorununuz farklı bir durumdan kaynaklanıyordur.

    Isınma durumlarında öncelikle cihazın genel bakımlarını yapmalısınız. Tahminim işlemciniz üzerindeki termal macun kurumuş. Grafik işlemci ve işlemcinizin termal macununu bir bilgisayarcıda değiştirebilirsiniz.

    Isınma sorununuz toz ve macun bakımı sonrasında ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.

    brsozl brsozl (1961)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Tamirci ekran kartı yanmış dedi , başka bir ayrıntı vermedi. Tamir üceti 200 tl dedi . Peki bu macun bakımını yaptırsam kaça yapılır sizce ? @brsozl brsozl (1858) mat7 7 yıl önce
    • Macun bakımı çok uygun fiyatlı ve basit bir işlem. Ortalam 10-20 TL aralığında bilgisayarcı yapabilir. Macunun fiyatı 5 TL gibi bir fiyat buradan yola çıkabilirsiniz. brsozl 7 yıl önce