link ile telefona sızma yapılabilir mi ?

merhaba, link ile telefona sızma mümkün mü ? bilinen linklere mesela youtube linki atıp içine virüs ya da casus yazılım gizlenebilir mi ? linkte bir sıkıntı yok direkt youtube açılıyor ya da trendyol linki atıyor direkt trendyola yönleniyor ama bu linklere bir gizli bir işlem yapılması mümkün mü ? biz o linke girince telefonumuza sızabilirler mi ?

elif0564 elif0564 (6)
2 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilinen sitelerin linklerini içeren linkler vasıtası ile virüs dağıtılamaz.

    Mesela Youtube için legal link şudur:

    https://www.youtube.com/@uzmanimnet

    Fakat kısaltılmış linkle sizi zararlı sitelere yönlendirip sonra da Youtube, Trendyol gibi sitelere yönlendirebilir.

    Kısaltılmış linke örnek:

    https://shorturl.at/sBU45

    Yukarıdaki linke de tıklarsanız en son olarak karşınıza uzmanim.net Youtube kanalı gelir.

    Bu tür kısaltılmış linkler aslında hangi siteye gidiyor görmek için: https://checkshorturl.com/ gibi sitelerden faydalanabilirsiniz ya da size bu tür bilmediğiniz sitelere ait kısaltılmış link yollanırsa tıklamazsınız.

    Özet olarak link gerçekten Trendyol, Youtube gibi sitelerin linkiyse telefona ya da bilgisayara bu linkten virüs bulaşmaz.

    alattin alattin (16999)
    2 ay önce cevaplandı

    • @alattin teşekkür ediyorum cevabınız için. Bir şey daha sormak istiyorum: arkadaşım hacker bize bu bilinen sitelerin linklerini atsa gizli bir kodlama, yazılım vs koysa bu linke yine Trendyol, YouTube linki ama biz tıklayıp girsek bu şekilde bilgilerimize erişebilir mi ? WhatsApp mesajlarımız sms, aramalar falan bu şekilde bir şey mümkün mü ? elif0564 2 ay önce
    • @elif0564 bilinen sitelerin linklerine zararlı kod koyamaz. Sadece bir linke dokunduğunuz için telefona zararlı kodlar kendiliğinden bulaşmaz. O linkten uygulama indirip telefona kurmanız gerekir. Whatsapp verilerinize erişmek için telefonunuza casus yazılım yüklemesi gerekir. alattin 2 ay önce
    • @alattin hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız için :) son olarak bir şey sormak istiyorum izninizle. Dalgınlık ile herhangi bir linke tıkladığımızda, biz kendimiz hiçbir şekilde indirme ya da form doldurma, bilgi girme işlemleri yapmadığımız halde, arka planda gizli bir şekilde telefona girebilirler mi yani kendiliğinden fark edilmeden bir şeyler iner mi telefonumuza ? fark edilmeden yüklense o siteye girdiğimiz zaman bunu biz telefonda görebilir miyiz dosyalar ya da indirilenler, uygulamalar kısmında falan ? elif0564 2 ay önce
    • @elif0564 Bir şeyi dangınlıkla indirsen bile onu kurmadıktan sonra telefona bir zararı olmaz. Yani diyelimki indirme linkine dokundun ve indirme yapıldı. Sende fark etmedin. Bunu sonradan dokunup çalıştırmadığıın müddetçe, indirilen şey virüs olsa dahi telefona zarar vermez. alattin 2 ay önce