Linkbucks virüs android

0

Android işletim sistemli Samsung Galaxy telefonumda Twitter, Facebook, Youtube, Google gibi sitelere girdiğimde ve linkleri tıkladığımda karşıma linkbucks.com üzerinden reklam geliyor. Linkbucks üzerinde de reklamlar var tabi.

Bu durumun normal olduğunu düşünüyordum fakat farkettim ki 3G üzerinden Twitter, Facebook gibi sitelere girdiğimde Linkbucks yönlendirmeleri açılmıyor. Sanırım bir tür virüs söz konusu. Android telefona virüs bulaşmış olabilir mi?  Linkbucks virüsü android cihazlarda nasıl temizlenir?

MuratUncu MuratUncu (149)
7 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Linkbucks virüs değildir.  linkbucks.com yönlendirmeler üzerinden para kazandıran bir link sistemidir. Benzer bir şekilde  ad.fly gibi sitelerde mevcut.

  Hackerlar güvenlik açığı bulunan ADSL modemlere saldırıda bulunarak sizin Twitter, Youtube, Google, Facebook gibi sitelerdeki linkleri tıkladığınızda çalışacak DNS yönlendirmeleri yapıyorlar. Buradan para kazanıyorlar.

  Aslında linkbucks Android telefonu etkilemiyor sadece DNS yönlendirmesi yüzünden Android telefonunuz linkbucks'a yönleniyor. Dolayısı ile Linkbucks virüs android diye bir şey yok. Ortada Linkbuck virüsü diye bir kavram yok fakat ciddi bir güvenlik sorunu olduğu kesin.

  Bu tür DNS saldırıları ile ADSL modemdeki DNS sunucular değiştiriliyor. Böylelikle Android  telefon veya tabletiniz ile internete girdiğinizde adsl modem üzerindeki DNS bilgilerini alıyorsunuz. Siz Facebook ya da Twitter'a girdiğinizde tıkladığınız linkler linkbucks gibi sitelere yönlendiriliyor.

  Muhtemelen ADSL modeminiz bir saldırıya uğramış ve DNS sunucu değiştirilmiş.  Adsl modeminizin üzerinde yazılım eski ve güvenlik açığı varsa bu tür DNS değiştirme saldırılarına uğrayabilirsiniz.

  Bu tür reklam sitelerine (linkbucks gibi)  veya zararlı sitelere yapılan DNS yönlendirme saldırıları için 2 çözüm yolu mevcut:

  1. Eğer imkanınız varsa yeni bir ADSL modem almalısınız. Çünkü adsl modem eski olduğu için    modem üreticileri bu güvenlik açığından zarar gören adsl modemler için yeni bir yazılım çıkartma planları yok. İlerde daha büyük sorunlar yaşamamak için yeni bir ADSL Modem alabilirsiniz.
  2. DNS değiştirmek.  Bu tam çözüm olmamakla birlikte şuanki sorunu çözmek için kullanılabilir. Bu güvenlik açığı şuan DNS yönlendirmesi olarak kullanılıyor fakat hackerlar farklı bir saldırı yöntemi kullanmaya başlarsa DNS değiştirmek çözüm olmayacaktır.  DNS i cep telefonu, bilgisayar ve tablet yani tüm o modemi kullanarak internete çıkan cihazlar için yapmalısınız.

   

  Bu güvenlik açığından en az oranda etkilenmek için lütfen önce bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzda DNS sunucu bilgilerini değiştirin. Özellikle DNS otomatik al seçeneği aktifse bunu kapatın ve elinizle DNS sunucu bilgilerini girin.

  Eğer DNS nasıl değiştirilir bilmiyorsanız aşağıdali linklerden DNS sunucu nasıl değiştirilir öğrenebilirsiniz:

  Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir?

  iPhone DNS değiştirme

  Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

  Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

  En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir?

  Windows 7 ve Windows 8 için nasıl DNS değiştirilir yukarıdaki linklerden bulabilirsiniz. Ayrıca güvenilir DNS sunucu listeleri yukarıdaki linklerde mevcuttur.

  Android linkbuck virüsü  adı ile bilinen DNS saldırısından yukarıda anlatılan yöntemlerden biri ile kurtulabilirsiniz. 

  cemkara cemkara (4205)
  6 yıl önce cevaplandı

  • Haklıymışsınız DNS değiştirdim sorun çözüldü. Çok teşekkür ederim. MuratUncu 6 yıl önce
  üyelik gerektirir

  Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
  uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol