Lisans süresi dolan bir antivirüs yazılımı halâ tehditlere karşı korur mu?

Benim ESET'in lisans süresi doldu, şimdi güncellemeye çalışınca kullanıcı adı ve parola soruyor. Benim merak ettiğim şey, ESET halâ tehditlere karşı koruyor mudur bilgisayarımı? Zaten Avast kuracağım ama Avast kurmadan önce ESET'i kaldırayım mı yoksa direkt kurup daha sonra ESET'i silsem daha mı mantıklı olur?

Son olarak, Avast virüs bulaştı diyelim hemen fark edip altta "şu tehditten korundunuz" uyarısı veriyormu? Ücretsiz versiyonu tam zamanlı koruma sağlıyormu? Ayrıca Avast'ın yanına ek olarak Malwarebytes kurmayı düşünüyorum.

selocan787 selocan787 (107)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sisteminizde birden fazla antivirüs çakışmaya yol açabilir. Sadece bir tane antivirüs yazılımı kullanmanızı öneririm. Kaspersky'ın özel olarak geliştirdiği tamamen ücretsiz antivirüs yazılımı bulunmaktadır. Sisteminizi korumaya yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

    Kaspersky Free Antivirüs (tıkla)

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Ben Avast daha iyidir diye biliyordumda Mesela Kasperskyda tam zamanlı koruma varmı ücretsizinde selocan787 6 yıl önce
    • Çünkü mesela telefon sürümünde başıma kötü bir durum geliyordu durduk yere dowloand olan bi trojeni fark etmemişti direk taratınca fark etmişti selocan787 6 yıl önce
    • Şuanda piyasada bulunan bütün antivirüs yazılımları, kullanıcılara Gerçek Zamanlı Koruma özelliği sunuyor. Avast'ta iyi fakat ücretsiz değil tamamen, bilgisayarınızı korumak için yukarıda linkini verdiğim yazılım yeterli olacaktır. Tabi Avast'a para verip almak isterseniz ona bir şey diyemem @selocan787 omercik 6 yıl önce
    • Zaten indirdimde ama tekrar sorayım.Şimdi ben biraz bu güvenlik konusunda hassas olduğum için Kasperskyı yükleyip hemen ardından Eseti denetim masasından silersem bi sıkıntı olurmu? selocan787 6 yıl önce
    • Hiçbir sıkıntı olmaz, istediğiniz zaman silebilirsiniz. Ama aynı anda birden fazla antivirüs yazılımı kullanmayın, çakışabilirler @selocan787 omercik 6 yıl önce

    Lisans süresi dolan antivirüs programı seni korumaya devam eder FAKAT güncelleme yapmadığı için yeni virüslere karşı seni koruyamaz. Lisans süren dolduğu ana kadar yaptığı veritabanı güncellemeleri hangi virüsleri tanıyorsa o kadar koruyabilir.

    Örneğin lisans süresi dolduğunda uzmanim.net virüsü diye bir virüs çıktı diyelim işte uzmanim.net virüsüne karşı antivirüs programı seni koruyamaz. Fakat daha önceden tanıdığı bildiği virüslere karşı seni korumaya devam eder.

    Aynı anda birdan fazla antivirüs kullanmak mantıklı değildir. Eset'i kaldır ve Avast'ı kur.

    Avast'ın ücretsiz sürümü tam koruma sağlar.

    Avast ile Malwarebytes birlikte kullanabilirsin ama Malwarebytes pro sürümüni aktif etme. Yani gerçek zamanlı koruması devre dışı olsun.

    hakan hakan (15409)