low level format

1 . low level format nedir? Nasıl yapılır ?

2 . Diskin Manyetik olarak tamamen ve geri dönüşümsüz olarak silinmesini sağlar mı?

3 . Diske zarar verme riski var mıdır? ( Kullandığım; Kingston HyperX 240Gb SSD )

4 . Ne gibi durumlarda önerilir ya da önerir misiniz? ( Kişisel düşünceleriniz )

ongun ongun (90)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    low level format nedir?

    Low level format (Alt Seviye Biçimlendirme),  High level format (Üst Seviye Biçimlendirme)'nin tersi olarak  diskin sektörlerine karşı gerçekleştirilen bir işlemdir.

    Low Level Formatta, dosya sistemi katmanı devre dışı bırakılarak doğrudan depolama birimine müdahale edilir.

    Normal format attığınızda bu işlem dosya sistemi denilen soyutlama katmanı kullanılarak yapılır.

    Low level formatta diskin tüm sektörleri yeniden yazılır.

    Diskin Manyetik olarak tamamen ve geri dönüşümsüz olarak silinmesini sağlar mı?

    Evet sağlar. Fakat bu %100 geri dönüştürülemez demek değildir. Donanımsal olarak veri geri dönüştürmek veri kurtarma cihazları kullanılarak verilerin kısmen de olsa geri getirilmesi mümkün olabilir.

    Diske zarar verme riski var mıdır?

    Low level format çok gerekli olmadıkça yapılmamalıdır. Diskin ömrü azalacaktır.

    Ne gibi durumlarda önerilir ya da önerir misiniz?

    Bu bilgileri Intel'den aldım.
    Aşağıdaki senaryolardan bir veya daha fazla bir araya geldi ise, o zaman düşük seviyeli format SSD üzerinde çalıştırılması gerekir:

    1. İşletim sisteminde aşırı yavaşlama veya donmalar başladıysa
    2. Yeni bir işletim sistemi yükleme gereği duyuyorsanız
    3. Okuma yazma testlerinde hata alıyorsanız
    4. Normal işletim sistemi formatı attığınızda hata alıyorsanız

    HDD Low Level Format Tool ver.4.40 setup ile Low Level format atabilirsiniz.

    Şahsi fikrim, çok gerekli olmadıkça, örneğin normal format atamıyorsanız, sabit diskinizde bad sector yani bozuk alanlar çıkmaya başladıysa low level format atılabilir. Aksi takdirde normal format atmak daha uygun olur.

    Bir de şu yazıyı okumanızı öneririm:

    Alt seviye biçimlendirme (Low level format) gerekli mi?

    cemkara cemkara (4215)