Lsass.exe nedir? Lsass.exe virüs mü?

Bilgisayarımda, görev yöneticisini açtığımda işlemciyi %100 kullanan lsass.exe adında bir işlem görüyorum. İşlemci kullanımı %50 ila %100 arasında değişiyor. Zaman zaman %99 işlemci kullanıyor.

Lsass.exe nedir? Lsass.exe virüs mü? Lsass.exe dosyasının virüs olup olmadığını nasıl anlarım?

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Lsass.exe dosyası Windows işletim sistemine ait bir dosyadır. c:\windows\system32 klasör altında yer alır.
    Local Security Authority Subsystem Service yani Yerel Güvenlik Yetkili Alt sistem servisidir.  Lsass.exe ve buna bağlı hizmet Windows işletim sisteminin güvenlik ve güvenlikle alakalı politikalarının  yönetilmesinden sorumludur. Örneğin bilgisayarınız bir ağ ortamında etki alanı içerisindeki güvenlik prosedürlerinden sorumludur.

    Lsass.exe Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Lsass.exe virüs değildir. Lsass.exe dosyası daha önceden Windows XP işletim sisteminde çok yaygın görünen Isass virüsü ile karıştırılmaktadır.

    Farklı konumdaki Lsass.exe dosyaları virüs olabilir. Bu durumda bilgisayarınızı virüs taramasından geçirmelisiniz.

    Lsass.exe dosyasını görev yöneticisinden sonlandırsam sorun olur mu?

    Lsass.exe bir sistem dosyası olduğundan çalışan işlemin sonlandırılmaya çalışılması veya dosyanın silinmeye çalışılması kritik sistem sorunlarına yol açar. Görev yöneticisinden Lsass.exe'i sonlandırmak istediğinizde, eğer kullandığınız sistem Windows 8 ise, bilgisayarınız 1 dakika içerisinde yeniden başlatılacaktır uyarısı alırsınız ve sistem kararsız hale geçer. Farklı Windows sürümlerinde farklı tepkiler alabilirsiniz. Fakat Lsass.exe dosyasını sonlandırmak mantıklı bir işlem değildir.

    Lsass.exe işlemciyi -CPU %100  kullanıyor. Lsass virüs olabilir mi?

    Lsass.exe zaman zaman CPU'yu %100 kullanabilir. Bu durum süreklilik arz etmemelidir. Bir süre sonra sisteminizin normale dönmesi gerekir. Fakat normale dönmüyorsa ve Lsass.exe işlemci %100 kullanmaya devam ediyorsa her sistem dosyasına olabileceği gibi Lsass.exe dosyasına da virüs bulaşmış olabilir. Bu durumda bilgisayarınızı virüs taramasından geçirmelisiniz.

    Aşağıda Lsass.exe dosyasına bulaşan virüslere karşı kullanabileceğiniz üç program mevcut. Bunlar ile bilgisayarınızı tarayabilirsiniz.

    Bilgisayarınızda virüs olduğuna dair şüpheleriniz varsa aşağıdaki programları güvenle kullanabilirsiniz.

    Dr.Web CureIT nedir, nasıl kullanılır?

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?

    Malwarebytes anti-malware nedir, nasıl kullanılır?

    Bu programlar ücretsizdir ve güvenle kullanabilirsiniz.

    murat murat (12492)