M.2 SSD nedir normal SSD'den ne farkı vardır? Hangisi hızlıdır?

M.2 SSD nedir , normal SSD'den ne farkı vardır?

M.2 SSD ve normal SSD arasında hangisi daha hızlıdır?

M.2 SSD slotu nerede bulunur?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    M.2 SSD nedir? M.2 SSD slotu nerede bulunur?

    M.2 SSD 2014'ten sonra duymaya başladığımız PCIe tabanlı bir SSD yuvası olarak adlandırılabilir. M.2 SSD ler intel tarafında Z97 ve AMD tarafında FX990 sonraki sürümlerinde kullanılmaya başlanmıştır.

    M.2 SSD slotu anakart üzerinde yatay olarak konumlandırılan bir şekilde bulunur. M2.SSD lerin yaygınlaşması ile piyasa da birçok çeşit bulunabilir. M.2 SSD ler görüntüsü ile ram'a benzer ve anakart a hiçbir kablo olmadan direkt ram gibi takılabilirler.Takılıştaki tek fark anakarta yatay olarak takılmasıdır.

    M.2 SSD ve normal SSD arasında fark nedir, hangisi daha hızlıdır?

    M.2 SSD ile normal SSD arasındaki en önemli fark yapılarıdır. Biri 2.5" büyüklüğünde kare bir yapıya sahipken diğeri, tıpkı bir ram gibi anakarta direkt olarak takılabilir.

    Hız olarak M.2 SSD ler x4 jenerasyon sürümü ile birlikte teorik olarak 32000 Mbit/s yani saniyede 4 GB hızlarına ulaşabilirler.Bu da normal bir Sata 3 SSD ye göre 6 kat daha hızlı veri transferi demektir. Sata 3 SSD bağlantı arabirimi saniyede maksimum 600 MB hızına ulaşabilir.Bu da SSD nin yapısı itibariyle bir darboğaz oluşturur.Yani SSD ler aslında verecekleri performansları tam olarak veremezler. M.2 SSD ise PCIe arabirimi üzerinden haberleştiğinden bant genişlikleri çok fazladır ve SSD lere darboğaz oluşturmazlar.

    Kısaca M.2 SSD lerin özelliklerine bakacak olursak;

    • Anakart üzerinde bulunur ve kablo karmaşası olmadan direkt olarak anakarta takılabilir.
    • Normal Sata 3 SSD lere göre 6 kat fazla performans verebilir.
    • Ayrıca anakart üzerine direkt olarak takıldıklarından, yer karmaşasını da bir nebze engellemiş olurlar.
    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • önemli olan çok değil böyle düzgün paylaşım yapabilmek tebrikler @ismailsarp Yeni arkadaşlara örnek olsun. alattin 7 yıl önce
    • @ismailsarp çok güzel bi paylaşım tebrikler ellerine sağlık turansmsk10 7 yıl önce
    • Sağolun hocam böyle düşündüğünüze sevindim @alattin sizden gördüğümüzü uyguluyoruz sadece :) ismailsarp 7 yıl önce
    • Rica ederim yararlı olduysa sevindim @turansmsk10 ismailsarp 7 yıl önce