Mac Adresi Engelleme nasıl yapılır?

Modemime bağlanmasını istemediğim kişiyi nasıl engellerim?

TP-Link W9970 VDSL2 Modem Mac Adresi Engelleme nasıl yapılır?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Modeminize bağlanmasını istemediğiniz kişileri MAC Adresi Engelleme yolu ile engelleyebilirsiniz.MAC adresleri üretilen tüm ağ cihazlarına verilen bir kimlik numarasıdır.Bilgisayar, laptop, telefon, buz dolabı gibi internete girebilen tüm cihazların kendine özgü bir MAC adresi bulunur.Dolayısıyla MAC Adresi Engelleme ile istenmeyen tüm cihazların internete erişimi engellenebilir.

    Mac Adresi Engelleme nasıl yapılır?

    Bu yazıda MAC adresi engelleme anlatılırken Tp-Link W9970 VDSL2 modem kullanılacaktır.Ancak genel anlamda tüm cihazlarda aynı mantık izlendiğinden anlatımı kendinize uyarlayabilirsiniz.

    Aşağıdaki adımları takip ederek engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

    1. Modeminizin arayüzüne girmek için 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 adresini herhangi bir web tarayıcısının adres çubuğuna yazın ve enter e basın.
    2. Karşınıza çıkan giriş ekranında kullanıcı adı ve parola kısmı modeme göre farklılaşabilir.Genel olarak Modem kullanıcı adı ve şifreleri için buradaki konuyu ziyaret edin.Örneğimizdeki modem için giriş ekranı bilgileri
      1. kullanıcı adı: admin şifre: turktelekommodem arayüzü giriş
    3. Şimdi modem arayüz ekranına girmiş olacaksınız.Modem üzerinden Kablosuz-->Kablosuz MAC Filtreleme bölümüne gelin.(Bu diğer modemlerde Direk Olarak MAC Engelleme menüsü altında da olabilir)
    4. İlk olarak MAC Filtreleme seçeneğini Etkin hale getirin.
    5. Şimdi Yeni Ekle butonuna basın ve engel kuralı oluşturun.mac filtre ayarları
    6. Açılan ekranda MAC Adresi kısmına engellemek istediğiniz kişinin MAC adresini aralarına : koyarak yazın.Açıklama kısmına kişiye ait isim soyisim yazabilirsiniz.Ardından Kaydet butonuna basın.kablosuz mac filtreleme
    7. Şimdi yazdığınız MAC Adresi internete girişi engellenecektir.

    MAC Adresi yazılı olanlar haricindekilerin internete bağlanmasını engelleme

    Modem üzerinde MAC Adresi yazarak engelleme yapabileceğiniz gibi, sadece belirli MAC adreslerinin internete girişini de sağlayabilirsiniz.Bu sayede Modeme yazdığınız MAC adresi haricinde kimse modeminize bağlanamayacaktır.

    1. Bunun için Modem arayüzünde tekrar Kablosuz MAC Filtreleme kısmına gelin ve Yasakla kısmını İzin Ver haline getirin.mac adres filtreleme

    Modeme bağlanan cihazların MAC Adreslerini görüntülemek için Modem üzerindeki DHCP Sunucusu-->istemci Listesi menüsüne bakılabilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

      merhaba arkadaşlar ben modem arayüzünden mac engelleme yapmaya çalıştım. sadece kendi pc adresim kalana kadar hepsini engelledim. daha sonra sanırım yanlışlıkla izin ver kısmından sadece yazdıklarıma izn verdim. sonra benim internetim gitti engellidiğim adreslerden girmeye çalıştım onlardan da girilmiyor. modemin ışıkları tam bu sorunu nasıl çözebilirim modem arayüzüne erişemiyorum şuan

      ececece ececece (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Bilgisayarınızı mac adresi bazında engellediğinizden, modeme bağlanamayacaksınızdır.Bunu düzeltmek için de modemin arayüzüne ulaşarak Mac engelini kaldırmanız gerekiyor.Ancak sizde engel olduğundan arayüze ulaşamayacaksınızdır.Bunu şu şekilde yapabilirsiniz.Herhangi bir akıllı telefon üzerinden wifi ye bağlanarak ta modem arayüzüne ulaşabilir ve MAC adres engelini düzenleyebilirsiniz.İlla ki bir bilgisayara ihtiyacınız yok. ismailsarp 7 yıl önce