MAC adresimiz girdiğimiz siteler tarafından öğrenilebilir mi?

Kullandığımız cihazın MAC adresi aynı ip miz gibi girdiğimiz siteler tarafından öğrenilebilir mi? Mesela Google de ikinci bir account oluştururken yeni ip adresimizle kayıt olduğumuzda Google(veya herhangi bir site) iki hesabın da bizim olduğumuzu anlayabilir mi?

Ayrıca VPN kullansak bu durumda Mac adresimizi değiştirmiş mi oluruz?

ismailsarp ismailsarp (6010)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Google Chrome kullanıyorsanız, Google dilediği zaman sizin bilgisayarınız ile ilgili tüm bilgileri alabilir.

    Fakat bu durum başka siteler için söz konusu değildir. Normal bir web sitesi sizin IP adresinizi alabilir ama MAC adresinizi alamaz.

    Google aslında Google DNS gibi farklı ürünleri ile de pek çok veriyi topluyor.

    Google'dan ikinci bir hesap açmak için VPN, Firefox kullanarak alabilirsiniz. Tabi Firefox çerezlerini önceden temizleyin.

    Bunu yaptığınızda Google'ın sizin kimliğinizi tespit etmesi mümkün olmaz.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      Eğer site üzerinden bir bileşen yüklemediğiniz takdirde, hayır, MAC adresiniz girdiğiniz sitelerde tarafından görüntülenemez.

      MAC adresi  ağ kartınıza ait eşsiz bir değerdir. Ethernet kartı içerisine gömülmüş durumdadır. Bu bilgi ağ kartı üreticisi tarafından ağ kartının içine gömülür.

      Girdiğiniz webb sitelerinin MAC adresini almaları mümkün değildir. Ancak bir yazılım yüklerseniz bu mümkün duruma gelir.

      VPN ile MAC alakalı değildir. VPN 'de size kullanabileceğiiz bir nevi tünel oluşturulur ve tüm ağ trafiğiniz  bu tünel üzerinden şifreli, şifresiz iletilir.

      Google gibi siteler sadece IP adresi değil, kullanılan bilgisayarın adı, tarayıcının versiyonu, tarayıcının türü ve pek çok bilgiyi saklarlar fakat bunun içinde MAC adresi yoktur. Fakat Google Chrome tarayıcısı Google'a ait olduğundan dilerse MAC adresini alabilir, belki alıyor olabilir de.

      hakan hakan (15424)