Mail adresime bilgim dışında App Store Netflix faturası geldi

11 şubat 2019 tarihinde mail adreime appstore adında bi mail geldi maile tıkladım hep ingilizce anldığım kadarıyla netflix satın alma işlemi onaylandı teşekkür ederiz tarzında. Ben hem ios kullanıcısı deilim hemde böyle bi işlem yapmadım ama 26 dolarlık bi fatura gelmiş hesaplarımda eksilme filan yok ama gelen maili merak ettim sadece dolandırıcımıdır diye

dellow38 dellow38 (1)
5 yıl önce sordu

  • Mail in resmini ve email adresini özelden atar mısın senin email in değil o kişinin darkcrak 5 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Eğer bilginiz yoksa kesinlikle maildeki hiçbir linke tıklamayın, hiçbir dosyayı indirmeyin. Büyük ihtimalle phishing yani oltalama yöntemiyle bilgi çalma girişimlerinden biridir. Maili tam olarak gönderen e-posta adresini görebiliyor musunuz?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

    Mailin alıcılar kısmında netflix.receipt yazıyo başka mail hakkında ulasacağım hiç bişe yok Bi tek bi pdf dosyası vardı faturanın olduğu ona tıkladım

    dellow38 dellow38 (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Bilginiz yoksa maili silebilirsiniz. Önemsiz bir şey anlaşılan omercik 5 yıl önce
    • Seni dolandırmaya çalışıyorlar her yerden adam kandırmaya çalışıyorlar kısacası hesaplarını kontrol ettin hiç sorun yoksa demek seni dolandırmaya çalışıyorlar yine @farurhenho nun da dediği gibi darkcrak 5 yıl önce

    Genel olarak kullanmadığın bir hizmet, banka, kurumdan mail geliyorsa bu maillerin eklerini açma. PDF dahi olsa açma. Genelde PDF dosyalarının ya da docx gibi Word belgelerinin içine zararlı kodlar yerleştiriyorlar ve bu kodlar trojan, ramsomware gibi zararlı yazılımları indiriyor.

    Sana gelen email de bir phising yani oltalama saldırısı olabilir. Bilgi çalma amaçlı olabilir. Kesin bir cevap istiyorsan admin/@/uzmanim.net adresine mailin bir kopyasını yollayabilirsin.

    alattin alattin (16984)