Malwarebytes crack dosyasını virüs olarak görmüyor

Malwarebytes ile taratırken Crack li oyunumu virüs olarak algılamıyor. Bu normal değil mi?

ghostdead11 ghostdead11 (62)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Crack ayrı virüs veya virüslü dosya ayrıdır, karıştırılmamalı. Zira cracklı programlar, uygulama dosyaları her zaman virüslü olmazlar veya cracklı olmayan bazı dosyalarda virüs ihtiva ediyor olabilirler (Bu son belirttiğim pek nadir olur. Zira cracklı olmayan uygulamalar legal ve oynanmamış/değiştirilmemiş dosyalardır.).

    Sonuç olarak her cracklı uygulama virüslü olmaz. Diğer yandan her legal ve lisanslı dosyanında virüssüz olduğu/olabileceği doğru bir bilgi değildir.

    Not: Bu arada Malwarebytes bilinen manada bir antivirüs programı olmayıp esas olarak zararlı dosyaları açığa çıkararak onların temizliğini sağlayan bir uygulamadır. Sistemdeki virüsler asıl olarak bildiğimiz manada antivirüs programlarıyla tesbit edilir ve temizlenirler. Bölye oluncada ister cracklı olsun ister legal lisanslı olsun program ve dosyalarda Malwarebytes eğer virüs olarak tesbitte bulunmadıysa o dosyalar ve sistemin bütününde virüs olmadığı anlamına gelmez; Malwarebytes taramasında temiz olması virüs olmadığının güvenceside olmaz.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Malwarebytes ile ilgili bir kavram karmasasi var. Malwarebytes bir antivirusun sahip oldugu tum ozelliklere sahiptir. Malware kavrami virusleri de icine alan genis bir kavramdir. Malwarebytes antivirus ozellikleri de barindiran hatta daha genis kapsamli koruma ve temizleme yapan bir yazilimdir. Malwarebytes premium yani ucretli surumu tam anlami ile koruma saglar ve gercek zamanli korumasi vardir. Elbette mb ile taramak yeterli degil. İkincil gorus icin baska bir programla tarama da yarar var. murat 7 yıl önce
    • Ben kendi sistemimde Malwarebytes Premium kullanıyorum zaten. Dediğin gibi gerçek zamanlı korumada sağlıyor (Bu özellik aktif halde). Üstelik Windows Defender ile birlikte (Sistem Win 10) ve aynı anda.. Çokta memnunum ama ben bunlardan birine antimalware diğerinede antivirüs gözüyle bakıyorum. Malwarebytes'in bazı virüslere karşıda etkili olduğunun bilincinde ve farkındayım ama esas olarak bir antimalware, yani zararlılara karşı bir uygulama olduğu düşüncesindeyim @murat temmuz 7 yıl önce
    • Bu yorum yazım Malwarebytes Premium ve @murat ile alakalı hususta "tartışmamıza" bir edit olsun. Zira ben son günlerde Malwarenytes Premium 2.2.1.1043 sürümünü 3.0.6 sürümüne yükselttim ve bu program ile alakalı olumlu düşüncelerim dahada ileri seviyelere çıktı. Öyleki bende artık @murat gibi düşünüyorum. Yeni sürüm ile çok ilerleme sağlanmış (Ransomware yani fidye virüsleri koruması, Rootkit tarama vs ile daha başka ileri özellikler). Eski sürümde virüs haricinde diğer zaralılarda (kötü amaçlı yazılımlarda) oldukça etkiliydi ama Defender'in tesbit ettiği virüslerde yetersiz kalıyordu. Bu sebeple asıl antivirüsümün Defender olduğunu belirtmiş, diğer zararlılar için ve ikinci koruma olarak Malwarebytes Premium demiştim. Ama yeni sürümden sonra Malwarebytes Premium düşüncelerim çok daha iyi hale geldi. Artık asıl korumam bu program, ikincisi Defender diyebilirim @murat ve uzmanım net üyeleri temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz Malwarebytes özellikle fidye virüsleri konusunda son derece hassas çalışıyor. Son sürüm ile gerçekten tam koruma sağlar oldular. murat 7 yıl önce

    @temmuz bahsetmiş, her crack dosyası virüslü olacak diye bir durum yok.

    Hatta çok daha önceleri crack dosyaları neredeyse %100 temizdi, amacına uygundu. Sonradan bu iş sulandırılmaya başlandı. Crack dosyalarının içine virüs, trojan gömülmeye başlandı.

    Zaten crack içine virüs yerleştirme genelde crack yaratıcısı tarafından yapılmaz. Bunu daha sonradan o crack dosyasını başka sunuculardan servis eden kişiler tarafından yapılır. Dijital dünyada büyüdükçe bu işten kâr sağlamak isteyen insanların da sayısı arttı.

    Mawarebytes dosya da virüs yok diyorsa dosya temiz olabilir. @murat'ın yorumda bahsettiği gibi başka bir program tarafından taratmakta fayda var. Ya da crack dosyanı buradan taratabilirsin: uzmanim.net virüs tarama

    Pek çok antivirüs crack dosyalarını yapısından dolayı zararlı olarak niteler. Bu sebepten dosya da virüs var mı yok mu bunu anlamam neredeyse imkansızdır. Muhtemlen virüs tarama'da  pek çok antivirüs dosyanda virüs var diyecektir. Bunun sebebi crack dosyalarının genel yapısıdır, gerçekten virüs içermeleri değil.

    hakan hakan (15424)