Masaüstü bilgisayar açılmıyor. Bilgisayar siyah ekran sorunu.

Merhaba, bugün bilgisayarımın açma tuşuna bastım ve kasa çalıştı ama ardından geri kapandı. 5 saniye sonra otomatik tekrardan çalıştı ve ekran gelmedi. Bunu birkaç kez yaptım hep aynı sorun oluyor. Kabloları çıkartıp tekrardan takmayı denedim ama sorun devam ediyor bu neyden kaynaklanıyor? Şimdiden teşekkür ederim.

abdullah53 abdullah53 (35)
2 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Şunları dene;

    • İşlemciyi söküp soket/işlemci pinlerini kontrol et.
    • Anakart üzerindeki bileşenleri kontrol et. Kondsanstör falan. Yani zarar gelmiş mi, yanmış mı diye.
    • İşlemcide dahili GPU var ise ekran kartını söküp görüntüyü anakart üzerindeki VGA'dan alarak dene.
    • İşlemcinin üzerinde termal macun var mı? Termal macun yoksa ısındığı için kapanıyor olabilir.
    • BIOS pilini çıkarıp tak.
    • CMOS sıfırla.

    Bunların dışında net bir şey diyemiyorum sorun tüm bileşenlerden kaynaklanıyor olabilir bu nedenle bir teknik servise götürüp bileşenleri test etmesi gerekli.

    hydra hydra (3800)
    2 yıl önce cevaplandı

    • Bilgi İçin Teşekkür Ederim. Öncelikle ben pek bu islerden anlamadigim icin abimi bekledim. Kasadan ekran kartini cikardigimizda sorun duzelmisdi kapanmasi bile duzelmisdi hersey calisiyordu sonra ekran kartini tekrar takip kontrol etti sorun tamamen ondan dolayimi diye ve sorunun ondan dolayi oldugunu ogrendi tekrardan cikardik bu sefer hic acma tusuna basdigimizda hic calismadi - guc cekmedi bu seferde gücün bozuldugunu dusunuyoruz 1-2 gun icinde tanidigimiz bilgisayarciya goturucez , yorumunuz icin tesekkur ederim. abdullah53 2 yıl önce
    • rica ederim @abdullah53 hydra 2 yıl önce

    Şu adımları denemende fayda var yani deneme yanılma yöntemi uygulamak gerekiyor.

    • Ramları çıkart ve 1 tanesini bütün slotlarda dene yani 1 RAM'i bir slot'a tak ve bilgisayar'ı açmayı dene sonra diğer slota tak o ram'i öyle açmayı dene.
      • Bu yöntem ile RAM'larda sorun olup olmadığını anlarız.
    • BIOS pilini çıkartıp bilgisayarını açmayı dene.
      • Bu yöntem ile BIOS sıfırlanır.
    • Bilgisayarındaki güç kablolarını çıkart ve bilgisayarını açmayı dene.
      • Bu sayede içerisindeki statik elektirikden kurtarırsın.

    Bu adımları denedikten sonra bana geri dönüş sağlarmısın?

    darkcrak darkcrak (5168)