Masaüstü PC'nin ekran kartını alıp notebooka takabilir miyiz?

merhaba, benim ekran kartları hakkında hiçbir bilgim yok. o yüzden bi sorum olucak**

masaüstü pc ekran kartları , notebooklarla uyumlu mu?

mesela masaüstü bir pc nin ekran kartını alıp, notebooka takabilir miyiz?

bu sorum ram içinde geçerli ama sanırım onlar 2 sınıfa ayrılıyor (masaüstü, dizüstü)

gta5 gta5 (19)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Laptop'a Masaüstü Ekran Kartı Taktık !! EXP GDC v.8  - videolu anlatım (tıkla)

    Üst linkte yer alan videoda anlatıldığı şekilde yaparsan ve o şekilde kullanırsan / kullanabilirsen  mümkündür.

    Bana göre tam bir saçmalık :)

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • hocam yani ben şunu sormaya calistim doğrusu, laptopuma ekran karti alicam da gtx geforce 1030 fln alabilir miyim yani ¿ gta5 5 yıl önce
    • Alamazsın ve masaüstü bir ekran kartını laptop içine takamazsın. Masaüstü bir ekran kartı ancak videoda gürüldüğü üzere bazı parçalar ve harici slot kullanılarak harici kullanılabilir. Bu ekran kartının güç beslemeside yine harici olarak sağlanır. Benim kullanılma güçlüğü, masraflı olması ve çok uğraştırması bakımından "saçma" olarak nitelemem bunlardandır. Ama sen sadece laptoplarda ekran kartı upgrade'i (yükseltmesi) yapılabiliyormu diye soruyorsan, bir kaç özel model hariç yapılamıyor, yapılanlarda chip değişikliği falan gerektiriyor falan. Bunları düşünmek ve bunlarla uğraşmak yerine yeni laptop alınması tercih edilebilir. Emin ol bunun malıyeti düşündüklerinden ve sorduklarından çok farklı olmaz @gta5 temmuz 5 yıl önce

    Masaüstü ekran kartı ve Ram'i  laptop'a takılmaz.  Masaüstü için üretilen ekran kartları kasalardaki, anakartın üzerindeki slot denen oyuklara takılır. Buna uygun  tasarlanmıştır.

    Laptopda ekran kartı anakart ile bütünleşiktir. Yine laptop ramlari normal rame göre daha küçüktür.

    @temmuz un verdiği linkteki yöntemler ile iş yapmak "arabayı uçağa çevirmeye benzer".  Bir şekilde arabaya pervane takarak uçururabilirsin. Yani teknik olarak yapılabilmesi mümkündür ama pratikte hiç bir işe yaramaz ve kullanışlı değildir.

    Böyle işlere girişmek fantaziden başka bir şey değildir. Vaktin vardır, paran boldur, kendine eğlence arıyorsundur ya da linkteki arkadaşlar gibi ilgi çekecek bir konu arıyorsundur denersin. Ama normal bir kullanıcı için bu iş saçmalık olur.

    hakan hakan (15409)
    5 yıl önce cevaplandı

    • "Arabaya pervane takarak uçurmak".. Gerçekten güzel bir metafor (benzetme diyelimde tam anlasınlar) Çok uyuyor, çok güzel açıklıyor hani :) temmuz 5 yıl önce
    • :) bu tür çözümler beni deli ediyor. Aşırı zorlama ve gereksiz. Kaldı ki son kullanıcının kafasını karıştırmaktan başka hiç bir işe yaramıyor. @temmuz hakan 5 yıl önce