Masaüstünde sağ tuşla tıklamada açılan menüdeki seçenekleri tıkladığımda izi kalıyor

Windows 7 kullanıyorum,  masaüstünde herhangi bir ikonu tıkladığımda, örneğin Geri Dönüşüm Kutusunu sağ tuşla tıkladığımda, açılması gereken seçeneklerin izi, gölgesi kalıyormuş gibi oluyor.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda bu gölge kayboluyor. Sorun ekran kartımda mı acaba?

Masaüstünde sağ tıklamada açıla menünün izi kalıyor. Sorunu tam anlatabildin mi bilmiyorum. Mesela  Geri Dönüşüm Kutusunu sağ  tuşla tıkladım, Geri dönşüm kutusunu boşalt seçeneği önce menü şeffaf bir şekilde açılıyor. Sanki opacity uygulanmış, şeffaf gibi. Sonra seçeneğin üzerine gelidiğimde tam belirgin oluyor ve seçeneği tıkladığımda seçeğin izi ekranda kalıyor.

ceyda ceyda (312)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 7'de   masaüstünde herhangi bir ikonu tıkladığınızda, seçeneklerin izi kalıyorsa ekran kartı performansı ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.  Masaüstünde sağ tuşla tıklamalarda oluşan gölgeleme sorununun çözümü için Performans ayarlarında bir değişiklik yapmak yeterli olacaktır.

    1. Masaüstünde Bilgisayarım ikonuna sağ tuşla tıklayın ve açılan menüden Özelllikleri tıklayın.Windows 7 Bilgisayar özellikleri
    2. Daha sonra açılan menüden Gelişmiş Sistem Ayarları bölümünü tıklayın.
      Windows 7 gelişmiş sistem ayarları
    3. Açılan sistem Özellikleri penceresinde Gelişmiş sekmesini tıklayın. Sonrasında da Ayarlar tıklayın. Performans Seçenekleri / Görsel efektler bölümünde Menü Öğeleri Seçildikten sonra Gölgelensin işaretini kaldırın.
      Windows 7 Menü öğeleri seçildikten sonra gölgelensin

    Yukarıdaki performans ayarı Masaüstünde sağ tuşla tıklamalarda oluşan gölgeleme sorununun çözümü için yapılması gereken işlemdir. Masaüstünde sağ tuşla tıklamalarda oluşan iz problemi bu iştemden sonra artık kaybolacaktır.

    cemkara cemkara (4215)