Mat-datepicker Türkçe tarih formatına nasıl çevirilir?

Angular Material UI mat-datepicker kontrolü MM/DD/YYYY olarak görüntüleniyor. Ben  bu tarih formatını Gün / Ay / Yıl olarak görmek istiyorum. Yani şuanda 5/24/2024 olarak görünüyor ben bunu 24.05.2024 olarak göstermek istiyorum. material angular datepicker formatı nasıl değiştirilir?

alattin alattin (17033)
2 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Datepicker yerelleştirme için MatDatepickerModule'ı import ettiğin modülün içine şunu eklemek gerekiyor

     providers: [
       { provide: MAT_DATE_LOCALE, useValue: 'tr-TR' }
     ]

    Örneğin ben Datepicker nesnesini angular-material.module.ts içinde import ediyorum.

    import { NgModule } from '@angular/core';

    import { MatDatepickerModule } from '@angular/material/datepicker';
    import { DateAdapter, MAT_DATE_LOCALE } from '@angular/material/core';
    import { MatNativeDateModule } from '@angular/material/core';

    @NgModule({
      imports: [
        MatDatepickerModule,
        MatNativeDateModule
      ],
      exports: [

        MatDatepickerModule,
        MatNativeDateModule
      ],
      providers: [
        { provide: MAT_DATE_LOCALE, useValue: 'tr-TR' }
      ]
    })
    export class AngularMaterialModule { }

    Yukarıdaki şekilde providers ifadesi ile Mat-datepicker için yerelleştirme gerçekleştirilebilir.

    alattin alattin (17033)
    2 ay önce cevaplandı