Mavi Ekran Hataları Nasıl Çözülür?

Windows XP mavi ekran hataları nasıl çözülür?

Windows Vista mavi ekran hataları nasıl çözülür?

Windows 7 mavi ekran hataları nasıl çözülür?

Windows 8 mavi ekran hataları nasıl çözülür?

Mavi Ekran hatalarının sebebi nedir?

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 8 Cevap

    Mavi Ekran hataları (Blue Screen Error) veya DUR (STOP)  hataları Blue Screen of Death (BSOD) olarak da adlandırılır. Mavi ekran hataları genel olarak hatanın tam kaynağını göstermezler bu sebepten hatanın tespiti için bazı aşamaları gerçekleştirmek gerekir.

    Mavi ekran hataları ile nasıl baş edebilirsiniz?

    ADIMLAR
    Problemi tanımlamak
    1.    Mavi ekran ile karşılaşmadan önce son zamanlarda bir değişiklik yaptınız mı?
    Bu en mavi ekran hatalarında en çok rastlanan durumdur. Sürücü güncellemesi yaptınız mı? Sistem güncellemesi yaptınız mı? Antivirüs veya Firewall gibi sisteme entegre olan ve sistem bütünlülüğü bozacak bir yazılım yüklediniz mi? Yeni bir donanım parçası sisteme taktınız mı? Örneğin yeni bir ekran kartı?

    2.    Bilgisayarınızın iç donanımını kontrol edin
    Bazen zayıf bir kablo bağlantısı, oynamış veya tam temas etmeyen kablo bağlantıları mavi ekran hatasına sebep olabilir. Bilgisayarınızın kasasını açın ve kabloları elinizle sıkılaştırın.
    Eğer kullandığınız bilgisayar bir laptop ise o zaman bu işlem elbette daha zor olacaktır.  RAM modüllerini, sabitdiski kontrol edebilirsiniz.

    3.    Bilgisayarın iç ısısını kontrol edin
    Aşırı ısı bilgisayar bileşenlerinin en büyük düşmanıdır. Kasayı açtıktan sonra işlemci CPU, ekran kartı VGA ve kasa fanının düzgün çalıştığından emin olun.

    4.     Bilgisayarınızın RAM’ini test edin.
    Mavi ekranların büyük çoğunluğu kötü, arızalı donanım bileşenlerinden kaynaklanır. Özellikle RAM hataları, arızaları en fazla karşılaşılanıdır.
    RAM modülleri anakartın üzerinde birden fazla bulunabilir ve bunlardan birtanesi arızalanmış olabilir.
    Bunun için MemTest86 yazılımını kullanabilirsiniz.

    5.    Sabitdisk HDD’nizi test edin
    Başlattan çalıştıra gelin ve chkdsk /r yazdıktan sonra enter tuşuna basın.
    CHKDSK windows’un sabitdisk test ve hata giderme yazılımıdır. Sistemin sonraki başlatılmasında bu birimin gözden geçirilmesini zamanlamak ister misiniz? (E/H) sorusuna E ye basarak onay verin. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında disk taraması başlayacaktır.

    6.    Parçaları teker teker sökün.
    Donanım kosusunda bilgi sahibiyseniz anakartın üzerindeki parçaları teker teker sökün ve her parçadan sonra bilgisayarınız mavi ekran hatası veriyor mu kontrol edin.

    HATA RAPORUNUN ANALİZ EDİLMESİ
    1.    Bilgisayarınızın Mavi ekran hatası sırasında durmasını ayarlayın.
    Çoğukez mavi ekran hatasını görecekken bilgisayarınız  kendiniyeniden başlatır bu sebepten hata mesajını göremezsiniz. Bu davranışı değiştirmek için aşağıdaki işlemleri yapın:
    Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarlarına girin.
    Gelişmiş sekmesine tıklayın. Başlangıç ve Kurtarma  altındaki Ayarları tıklayın.
    Sistem Hatası altındaki “Otomatik olarak yeniden başlat” işaretini kaldırın.

    2.    Bilgisayarı yeniden Mavi Ekran vermesinini bekleyin.
    Artık bilgisayarınız yeniban başlamayacak ve en azından Mavi ekran üzerinde hata mesajını görebileceksiniz.
    “Sorun şu dosyadan …. Kaynaklandı”  dosyanın adını not alın.
    “DUR:” Hata kodunu bir yere not alın.

    MAVİ EKRAN HATASININ GİDERİLMESİ
    1.    Bilgisayarınızı güvenli modda açın
    Eğer bilgisyarınız  açılmıyorsa Güvenli Modda açmayı deneyin. Bilgisayarınız açılırken F8 tuşuna sürekli basın ve çekin. (Windows Logosu görünmeden)  Açılış menüsünü yakalamaya çalışın.

    2.    Antivirüs taraması gerçekleştirin.
    Mavi ekran hatalarına virüslerde sebep olabilir bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olabilmek için güncel bir antivirüs yazılımı ile bilgisayarınızı tarayın.

    3.    Kurtarma yüklemesi gerçekleştirin.
    Bunun için Windows CD/DVD’sini sürücüye takın ve bilgisayarı  Windows CD/DVD’sinden yapın. Kurulum ekranında yönergeleri izleyerek Onarım işlemini gerçekleştirin. Bu işlemde Windows eski sistem dosyalarını silecek ve sistem dosyalarını yeniden yükleyecektir.

    4.    Sürücüleri  kaldırın
    Eğer hata bir sürücü yüklemesinden sonra olduysa sürücüyü kaldırın.

    5.    Windows güncellemesini geri alın
    Windows güncellemesinden sonra mavi ekran hatası ile karşılaştıysanız, o tarihteki yüklenen windows güncellemelerini kaldırın. Denetim Masası > İşletim sistemine göre, Program Ekle Kaldır / Programlar ve Özellikleri penceresinden bunu yapabilirsiniz.

    6.    Sabitdiskte yer açın.
    Bilgisayarınızda yeterli disk alanı yoksa Mavi ekran hataları ile karşılaşabilirsiniz. Bunu için gereksiz programları kaldırın.

    7.    Sürücüleri Güncelleyin.
    Ekran kartı, Anakart, Ağ Kartı, Ses kartı gibi sistem bileşenlerinin sürücülerini güncelleyin. Üreticilerin web sitelerinden bu donanım birimleri için yeni sürücüleri indirin ve yükleyin

    8.    Windows’u güncelleyin.
    Mavi ekran hatasının sebebi bir bug olabilir. Bu sebepten Windows işletim sisteminizi güncelleyin ve en son yamaları yapın.

    9.    Windows ‘u yeniden yükleyin.
    Son aşama artık tüm yapılabilecekleri yaptınız ve hata mavi ekran alıyorsanız Windows’u yeniden yükleyin.

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

      5. Windows güncellemelerini geri alın

      Kardeşim bendede mavi ekran hataları güncellemeden sonra oldu ama bilgisayar açılmadıktan sonra nasıl sileceğiz.

      yasin146 yasin146 (1)
      8 yıl önce cevaplandı

        merhabalar. bilgisayara yeni parçalar aldım. bilgisayarı açıyorum işlem yapmaya başladıktan(internette dolaşmak gibi) 2 3 dakika sonra sistem mavi ekran veriyor nedeni ne olabilir ?

        not: herhangi bi yardımcı program yükleyecek zamanım olmuyor.

        chnzvc chnzvc (1)
        8 yıl önce cevaplandı

          Ben ekran kartını devre dışı bıraktım düzeldi zaten bilgisayardan oyun oynayan birisi değilim sorun büyük ihtimalle ekran kartında ekran kartını devre dışı bırakınca videoları izleyebiliyorsunuz sorun çıkmıyor

          ahmet121886 ahmet121886 (1)
          8 yıl önce cevaplandı

            attığınız linkteki herşeyi kontrol ettim + internetten buldugum birkaç yöntemide denedim işin içinden çıkamadım bu sadece belirli uygulamalarda ve oyunlarda meydana geliyordu kimisi minidump dosyalarını yolla bakalım diyor kimisi çeşitli şeyleri deneyin diyor amma velakin sonuç gene aynı bende bu sorun windows 10 yüklediğimde meydana geldi benim tahminimce ya benim sistemim yetersiz kalıyo bu windows 10 a yada gerçekten 5 para etmez bir işletim sistemi benim şahsi fikrim bu windows 10 beşpara etmez silip windows 7 kurdum sorun ortadan kalktı bence henüz bazı sistemlere tam uyumluluk göstermeyen bi sistem yapmışlar ileride düzelirmi düzelmezmi bilemem ama birdahada kurarsam 2 olsun HADİ EYW

            alpe alpe (1)
            8 yıl önce cevaplandı

              herkeze merhaba benim 8 gb ram var ayrı ayrı 4+4 bir tanesini söktüğm zaman hiç mavi ekran hatası vermiyor yerlerini değiştirdim yine olmadı ayrıca 8 gb tek ram aldım 1600 kingston fury onu taktım aynı acaba sorun ne olabilir yardım gerekiyor şimdiden teşekkürler

              korpe korpe (1)
              8 yıl önce cevaplandı

                Tesadüfen çözüldü zannediyorum.Control+alt+delete basarak,Windows Task Menager açtım.Shot Down menüsünden Turn off seçerek  Windows'u kapattım.Yeniden açtım düzeldi.

                kullanici664304 kullanici664304 (1)
                8 yıl önce cevaplandı

                  Bu konu hakkında başımdan geçenleri anlatmak isterim.

                  Öncelikle masaüstü bir pc aldım. Yanında hediye wifi adaptör gelmişti (Sorun burada başlıyor). Kurulu geldi windows 10 pro olarak fakat ben kendim temiz bir kurulum yapıp satın aldığım lisansı girip kullanmak istedim. Lakin burada driver yedeklerini almadığım için sorun hüsran. (6 ay sonunda tamamen sorunu çözmüş oldum :) neyse devam edelim). Sonrasında kurulum yaptım driverları yükledim bir de baktım ki gönderdikleri usb adaptör 5 dk wifi ye bağlanıyor sonra bağlantı tamamen kayboluyordu. Satın aldığım yeri aradım bana iobit driver booster ile driverlar güncellememi önerdiler. (Yapmaz olaydım) Neyse işlemleri yaptım fakat sorun devam ettiği için tekrar görüştüm. Bana yeni adaptör gönderdiler. Malum modem uzak olduğu için kablo çekemiyordum mecburen istedim. Ama yeni gelen adaptör tamamen bozuk çıktı hiç çalışmıyordu. Sonra uydu cihazında kullandığım wifi adaptör geldi. Onu çıkardım ve pc ye taktım sorunsuz bağlantı sağladım. Lakin pc de ölümcül bir yazılım var da farkında değilmişim (Iobit Driver Booster). Neyse böyle kullanmaya başladım pc yi. Bakıyorum en geç 30 dk da bir mavi ekran hatası verip yeniden başlatıyor. Oyunlar esnasında, işlemler esnasında ve hatta youtube da ders videoları izlediğim esnalarda bile... İlk başlarda çok önemsemiyordum ama sonra çözüm aramaya başladım. 6 aydır neler denedim neler. Format bile attım ama nafile aynı hatayı yapıyordum. En sonunda geçen günlerde bir yerde denk geldim. Iobit Driver Booster türevi programlar driverları sorunlu yükleyebiliyormuş. Özellikle iobit driver booster çok sorunlu driverlar yüklüyormuş. Sözde tüm driverları güncellemiş iobit driver booster alternatifi ve en sağlamlarından biri olan driver genius u yükledim ekran kartım ve anakart chipset driverların güncel sürümlerinin olduğunu bana gösterdi. Ücretli bir program olduğu için indirmek yerine donanım kimlikleri ile aradım, buldum ve indirdim. Hemen en çok kullandığım uninstaller programı olan your uninstaller ile iobit driver booster programını regedit kayıtlarıyla beraber kaldırdım. Ardından komut isteminden ne olur ne olmaz chkdsk /r /f komutunu yazdım ve disk taramasını başlattı. Ardından pc başlattıktan sonra indirdiğim driverları yükledim. (Atladığım bir şey var. İobit Driver Booster ile ekran kartı güncellemelerinden sonra nvidia geforce experience programı bozuluyor ve asla açılmıyordu.) Şimdi 3 günden fazladır saatlerce kullanmama rağmen mavi ekran hatası almadım. Nvidia geforce experience programı da sağlam çalışıyor. Pc zorladım. Oyunlar oynadım. Yeni bir bilgisayar almış gibi hissediyorum. Bu da burada not olsun. Kusura bakmayın uzun oldu yazım. Ama bu sorunu benim gibi sık yaşayanlara çözüm olabilir diye umuyorum. Sağlıcakla kalın :)

                  seyhmusarslan seyhmusarslan (1)