Mavi ekran hatası 0x00000018, 0x000000fe, 0x0000003b nasıl çözülür?

Merhaba,
3 adet mavi Ekran problemi oluştu sistemimde
bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
Sırası ile alınan mavi ekran kodları, tarihleri ve dmp dosyaları ;
0x00000018 31.08.2015 20:07:54 (Gta V oynarken aldım saatlerdir açıktı sanıyorum ki 10 saattir falan.)
0x000000fe 26.08.2015 16:45:59 (Neden aldım, nasıl aldım hatırlamıyorum.)
0x0000003b 17.08.2015 11:31:08 (Neden aldım, nasıl aldım hatırlamıyorum.)
Dmp dosyaları ; https://yadi.sk/d/-3_Q4ctUinEU3

Lütfen bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ben HDD'den şüphe ediyorum çünkü sistemimde eski kalan tek donanım o ama yine de bir yardım lütfen :)

İşletim sistemi ; Win 7 Service Pack I 64 bit
Sistem özellikleri ;
Asus M5A97 LE R2.0
AMD FX X8 8350 4.0 Ghz
Asus R7 265 DirectCU II 2Gb 256 Bit
Kingston 8GB (1x8GB) HyperX Beast DDR3 1600 Mhz
Sandisk Extreme II 120 GB SSD // Samsung 500GB HDD HD502HJ

ilkan06 ilkan06 (11)
8 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    pc de masaüstüne erşiminiz yoksa bios tuşu asus (9) burdan sistem geri yüklemeyi önce bir deneyin daha önce bir tamir dvd oluşturduysanız

    olmassa sonra diğer seçenekleri denersiniz

    candan candan (4301)
    8 yıl önce cevaplandı

      Cihaz açılıyor herhangi bir sıkıntı yok.

      sadece mavi ekran dmp dosyalarını okuyabilen birine ihtiyacım var.

      Öneriler için teşekkürler.

      ilkan06 ilkan06 (11)
      8 yıl önce cevaplandı

        Merhaba

        Mavi ekran hataları genellikle donanımsal sorunlar yüzünden meydana geliyorlar.Bilgisayarınıza taktığınız harici bir donanım veya bilgisayarınızı takılı olan dahili bir donanımın bir şekilde diğer donanımlar ile çakışması veya düzgün çalışmaması sorununuz olabilir.

        .DMP dosyalarınızı okutmak için Debugging Tools for Windows aracını kullanabiliriz.Aracı çalıştırdıktan sonra File-->Open Crash Dump şeklinde dosyalarınızı okutabilirsiniz.

        Debugging Tools for Windows aracını indirmek için tıklayın.

        Aracı indirip verdiğiniz .dmp dosyalarını analiz ettim.

        0x000000fe hatasının sebebi usbhub.sys​​ dosyası olarak gösterilor.

        0x00000018 hatasının sebebi atikmdag.sys​ dosyası olarak gösteriliyor.

        0x0000003b hatasının sebebi win32k.sys dosyası olarak gösteriliyor.

        Bu dosyaların hangi donanım veya yazılımlarla ilgili olduklarına bakarsak

        usbhub.sys dosyası tahmin ettiğiniz gibi usb ile ilgili

         atikmdag.sys​ dosyası Ekran kartı ile ilgili

        win32k.sys dosyası ise işletim sistemi ile ilgili

        Sorunun hdd ile igili olduğundan şüphe etmişsiniz ancak sisteminiz SSD üzerine kurulu ise hdd sorunun yaşamamanız gerekiyor.Ancak kullandığınız dosyaların bazıları Harddisk üzerinden geliyorsa o zaman Harddisk den şüphelenebiliriz.

        Ancak siz yinede Harddisk şüpheleniyorsanız Harddisk donanımını bilgisayarınızdan çıkartarak sisteminizi test edebilirsiniz.

        Size çözüm yolu olarak şunları söyleyebilirim;

        • Tüm sürücülerinizi güncelleyin.
        • Windows Güncelleştirmelerinin tamamını yapın.
        • Anakart BIOS yazılımını güncelleştirin.
        • Tüm sorunlar olduğu gibi devam ederse yeni bir işletim sistemi kurarak test yapın (Windows 10 kurabilirsiniz)
        • Yeni işletim sistemi ardından yine aynı hataları almaya devam ederseniz sorunun donanımsal olduğunu kesinleştirmiş olursunuz.Bu aşamadan sonra ilk olarak bilgisayarınıza taktığınız harici donanım varsa (fare klavye hariç) çıkartarak test edebilirsiniz.Ardından sorun devam ederse dahili donanımlarınızdan (ram,ekran vs..) şüphe etmeye başlayabilirsiniz diye düşünüyorum.Mavi ekran hatalarının sebebi ram olabilir.Ram slotunuzu değiştirerek veya iki ram kullanıyorsananız bir tanesini çıkartarak test edebilirsiniz.Aynı şekilde elinizde parçalar mevcut ise bazı donanımlarınızı değiştirerek te test edebilirsiniz.

        Umarım sorunu bulabilirsiniz.İyi günler

        ismailsarp ismailsarp (6010)