mavi ekran hatası alıyorum

Acer bilgisayarımı kapattım. 2 gun sonra açmak istedigimde mavi ekran çıkıp hemen reset atıyor. Recovery ve format atmak istediğimde donuyor. Bilgisayar aspire 5750G.  Win7 kullanıyorum. Hatanın adi Unmountable boot volume hatası.

kanasusa kanasusa (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Unmountable boot volume hatası genelde sabitdisk yani harddisk ile ilgili bir hatadır. Sabitdiskinizde bir bozulma, bad sector yani bozuk alan oluşmuş olabilir.

    Windows 7 işletim sisteminde Unmountable boot volume  mavi ekran hatası büyük çoğunlukla hardisk üzerindeki dosya sistemi sorunlarından kaynaklanır.

    Hardisk üzerindeki sorunlara düzensiz kapatmalar, elektrik kesintileri sebep olabilir.

    Format ve kurulum sırasında bilgisayarın donması kötü bir işaret. Format sırasında donuyorsa hardiskte fiziksel bir sorun olma ihtimali çok yüksek.  Bu durumda yeni bir harddisk almanız gerekecektir.

    Eğer imkanınız varsa şüpheleri gidermek için işlemci fanının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin.

    Fan düzgün çalışmıyorsa donma sorunu yapacaktır.

    Eğer yine imkanınız varsa sabitdiski başka bir bilgisayara takın ve disk taraması gerçekleştirin.

    Hardiski masaüstü bilgisayara bağlayabilirsiniz. Bu işlemlerden anlayan biri varsa çevrenizde bunu yapabilir.

    Yazılımsal olarak çok fazla yapabileceğiniz bir işlem yok. Eğer format atabiliyor olsaydınız o zaman Unmountable boot volume hatası dosya sistemindendir diyebilirdim. Format sırasında donduğu için muhtemelen fiziksel bir sorun var.

    hakan hakan (15424)