Mavi ekran nedir ? Nasıl giderilir ?

Mavi ekran nedir ?

Mavi ekran dan nasıl kurtulurum ?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Mavi ekran nedir ?

    Eğer Windows bir sorun tespit ettiğinde sisteme herhangi bir zarar gelmesin diye sistem kendini durdurup verilen hatayı mavi ekran olarak gösterir.

    Mavi ekran dan nasıl kurtulurum ?

    Yapabileceğiniz adımlara aşağıda verilmiştir;

    1. CMD'yi açarak " chkdsk/f " yazın. Bu işlem diskinizde ki meydana gelen sorunları onarmaya çalışır, bu işlemin uzunluğu sisteminizle orantılıdır.
    2. CMD'yi açarak " sfc/scannow " yazın. Bu işlem sisteminizde ki arızalı dosyaları tarayarak onarmaya çalışır.
    3. En son yüklediğiniz programları kaldırın.
    4. Eğer mavi ekran hatasını güncelleştirmeden sonra aldıysanız güncelleştirmeden önce ki zamana sistemi geri yükleyin yada güncelleştirmeyi kaldırıp eski sürüme dönün.
    5. Sistemi Driver Booster gibi sürücü güncelleştirme programları yerine kendiniz elle güncelleştirin.
    6. Bilgisayarınızda ki sadece sistem için gerekli olan sürücüleri kurup test edin. ( Örneğin, Ekran Kartı driverı, Chipset driverı gibi gibi. ) Eğer Windows 10 kullanıyorsanız zaten driverları otomatik kurar, sizin elle sadece Ekran Kartı driver'ını yüklemeniz gerekmektedir.
    7. Belleklerde sorun olabilir, mavi ekran hatalarının %90'ı donanımsaldır bu yüzden önceliğiniz donanımları test etmek olsun. Belleklerde sorun olduğunu anlamak için Memtest86 veya Memtest86+'ı kullanıp test edebilirsiniz.
    8. Ekran kartında sorun olabilir bu yüzden Ekran Kartını OCCT ile yada Furmark ile test edebilirsiniz.
    9. Depolama birimlerinde ( HDD, SSD, M2 ) sorun olabilir, bu yüzden Depolama birimlerini CrystalDiskInfo, HD Tune, HD Sentinel programlarıyla HDD'niz i test edebilirsiniz. ( Eğer kullandığınız Depolama Biriminin Uygulaması varsa onunla da test edebilirsiniz)
    10.  PSU'da sorun olabilir, özellikle sistem gerekli gücü alamadığında verir bu yüzden güç kaynağınızın sisteminize yettiğinden emin olun, OCCT ile de PSU Testi yapabilirsiniz.
    11. İşlemci de sorun olabilir ve mavi ekran verebilir, bu yüzden OCCT ile CPU stress testi yaparak sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
    12. Windows 7 kullanıyorsanız Windows 10'a format ile geçiş yapın ( Sisteminiz yetiyorsa )
    13. Format atın, format attıktan sonra sadece gerekli programları yükleyin.

    Eğer bilginiz yoksa, yada yaptıktan sonra sorunun nerede olup olmadığını bilmiyorsanız mutlaka soru sorarken MİNİDUMP dosyalarını paylaşın.

    Yukarıda belirttiğim programların linkleri ;

    hydra hydra (3800)