Mavi ekran ve saldırı bildirimi aldım

21.03.2016 PC başında otururuyordum. 16:25 gibi mavi ekran geldi. Bilgisayarınıza saldırı var gibi bir mesaj geldi. 1'den 100'e kadar sayan bir ekran geldi. Sonra bilgisayar restart yapmalısın dedi. Bilgisayarı yeniden başlattım.

Asıl sorun Skype'dan konuştuğum  arkadaşımda mavi ekran geldiğini söyledi. Ona da aynı şeyler olmuş. Bu soruyu sormaya çalışırken de 2 defa yazmam gerekti. Chrome kendi kendine kapandı.

Ne yapabilirim?

ltfnyrdm ltfnyrdm (3)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    önce bilgisayarınızı eski bir tarihe almayı deneyin bu olmuyorsa aşadaki komutları uygulayın

    mavi ekran veya bilgisayar başlatılamıyorsa disk taraması yapmak gerekli bozuk dosyalar veya buzuk sürücüleri tratarak dületmeyi deneyin
    (1-Başlat menüsü/CMD /komut istemcisi yolunu takip edin.
    2-Komut istemcisi ne sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır deyin.
    3-Açılan komut istemcisi yönetici haklarına sahip bir komut işlemcisi olacaktır(elevated command prompt))
    2- chkdsk C: temel komuttur.Buna eklenecek ilave komutlarla değişik işlemler yapılabilir.Chkdsk aracını salt okunur modda çalıştırmak için, komut isteminde chkdsk yazın ve ENTER tuşuna basın.
    Eğer C: dışında bir diskte hata denetimi yapmak istiyorsanız o diskin harfini yazın Örn:chkdsk E:
    chkdsk C: /f :Birimdeki bozuk bölümleri taramadan hataları onarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/f yazın ve ENTER tuşuna basın.
    chkdsk C: /r :Hataları onarmak, bozuk bölümleri bulmak ve okunabilen bilgileri kurtarmak için, komut isteminde chkdsk birim:/r yazın ve ENTER tuşuna basın.
    chkdsk C: /i Diski daha hızlı ama daha özensiz denetler.
    chkdsk C: /c :Klasör yapısında ki döngülerin denetlenmesini atlar.
    3-Dilediğiniz komutu girdikten sonra Y yazıp onaylayın ve Hata denetiminin yapılması için bilgisayarı yeniden başlatın. bilgisayar başladığı zaman 1+100 kadar tarama yapar hatalar varsa onarır

    candan candan (4301)
    8 yıl önce cevaplandı

    Mavi ekran üzerinden saldırı bildirimi gelmez. Burada bir yanlış anlama olmalı.

    Hiç bir mavi ekran uyarısı siber saldırı göstermez. Mavi ekran hataları, sürücü, donanım kaynaklı hata ekranlarıdır. Sizde de muhtemelen bir sistem hatası oluştu.

    Bu esnada bir siber saldırı almış olabilir, bu sebepten mavi ekran almış olabilirsiniz elbette, bu teknik olarak mümkün.

    Aynı zamanda arkadaşınızda da böyle bir sorun olması ilginç olmuş. Skype böyle bir soruna yol açmış olabilir.

    Sizin yapmanız gerekenler:

    1. Windows güncelleştirmelerinin tam yüklü olduğundan emin olun, eksikse güncelleyin.
    2. Candan'ın dediği gibi diski taratın.
    3. Sürücülerinizi güncelleyin.
    4. Bilgisayarda zararlı yazılım taraması yapın:

      Panda Cloud Cleaner nedir? Panda Cloud Cleaner nasıl kullanılır?
      Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?
      Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

    ​Bu programlar ile bilgisayarınızı bir taratın.

    hakan hakan (15409)
    8 yıl önce cevaplandı

    • hocam bilmiyorum ama saldırı yazıyodu ondan eminim bu arada dediklerinizi uyguladım son zamanlarda olmuyo şükürler olsun ki TEŞEKKÜRLER ltfnyrdm 8 yıl önce
    • Sorunun düzelmesine sevindim hakan 8 yıl önce