MemTest86 Nedir? Nasıl kullanılır?

MemTest86 Nedir ?

MemTest86 USB Belleğe Nasıl Yazdırılır ?

Kısaca MemTest86 Yazılımının Kullanımı Nasıldır ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    MemTest86 Nedir ?

    RAM’leri test etmek için kullanılan yazılımdır.

    Genellikle mavi ekran hatası alındığında RAM durumunu kontrol etmek için kullanılır.

    MemTest86 USB Belleğe Yazdırma

    MemTest86 yazılımını USB Belleğe yazdırıp ardından boot ederek yazılımı çalıştırmak gerekiyor.

    USB Belleğe yazdırmak için gerekenler ;

    • Boş bir USB Bellek
    • MemTest86 Yazılımı
    • USB Belleğe yazdırmak için İmageUSB yazılımı

    Yazdırma İşlemi ;

    > Boş USB Belleği Bilgisayarımıza takalım.

    > İndirilen MemTest86 ve İmageUSB yazılımlarını winrar ile .rar dosyasından klasöre çıkaralım.

    > İmageUSB yazılımını çalıştıralım.

    > Resimdeki gibi ayarlamaları yaptıktan sonra Write butonuna basarak yazdırma işlemini başlatalım.

    Step 1 : USB Bellek seçilir.

    Step 2 : Write image to USB drive seçilir.

    Step 3 : MemTest86 yazılımının .img dosyası seçilir.

    Browse : Klasöre çıkarılan MemTest86 yazılımının .img dosyasını bulmak için kullanılır.

    Write  : Yazdırma işlemini başlatmak için kullanılır.

    > Gelen uyarıları onaylayarak devam edelim.

    > En son işlem bittiğine dair şöyle bir ekran karşımıza gelecektir.

    > Yazdırma işlemi başarıyla tamamlanmıştır ; geriye bilgisayarı USB Bellekten başlatarak MemTest86 yazılımını çalıştırmak kalıyor.

    # Kısaca MemTest86 Yazılımının Kullanımı #

    - USB Belleğe MemTest86 yazılımı yazdırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatalım.

    - Bu sırada Ön Yükleme Menüsünü açmak için F8 ya da F11 tuşuna basalım.

    • Not : Ön yükleme menüsü tuşu anakarta göre farklılık gösterebilir.

    - Ön yükleme menüsünden USB Belleğimizi Seçip İlerleyelim.

    - Memtest86 yazılımı otomotik olarak tarama yapıp sonucu iletecektir.

    • Not : Test işlemi bittikten sonra bilgisayarı açmak için ön yükleme menüsünü tekrar açıp işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü seçelim.

    ImageUSB  : https://www.osforensics.com/tools/write-usb-images.html

    MemTest86 : https://www.memtest86.com/

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)