Merhaba bilgisayarımı açarken direk biosa giriyor

Bilgisayarı en son kapattığımda bi sorun yoktu daha sonra sabah fanları temizlemek için fanları çıkarttım fanları daha rahat çıkarmak içinde ekran kartını çıkarttım daha sonra harici fanları temizleyip geri taktım ekran kartona bişey yapmadım bi de dün gece mavi ekran vermişti kernel securty hatası vermişti Rami çıkartım soğuk hava üfleyip geri taktım daha sonrasında bilgisayarı açtığımda biosa giriyor çıkamıyorum

kullanici23238 kullanici23238 (5)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sisteminiz şuan hiç açılmıyor mu ? HDD Bağlantı kablolarını kontrol et. Sistem açılırken F12'ye basıp HDD'nizi seçin belki işe yarar.

    • BIOS pilini çıkart azıcık bekle tekrar tak ve açmayı dene.
    • BIOS Ayarlarını sıfırla.
    • BIOS Tuşu takılı kalmış olabilir o yüzden tuşu kontrol et.
                               ( KULLANICININ BIOSA GIRME SORUNU DUZELMISTIR )

    Edit : Attığın minidump dosyalarını inceledim aşağıda ki adımları uygula;
    1 - ) C:\Windows\System32\D3DX9_43.dll Bunu silmen gerekli sildikten sonra aşağıda ki ni indir.

    2 - ) Öncelikle Driver Boosterı tamamen bilgisayarından kaldır, driver booster zaman zaman yanlış yada hatalı driverlar kurabiliyor ve mavi ekrana sebebiyet veriyor. Bu nedenle Driver Booster'ı bilgisayarından sil.

    3 - ) CMD'yi yönetici olarak açıp aşağıda ki kodu yaz.

    • sfc/scannow

    4 - ) Driver boosterın güncellediği driverları silip elle güncellemen gerekli, bunlar wifi, ses, ekran kartı sürücüleri olabilir bunları elle yüklemelisin.

    5 - ) Windows Tuşuna bas yani başlat a tıkla > Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Windows update Güncelleştirmeleri denetle. Windowsu güncelle.

    6 -  ) Eğer sistem geri yükleme noktası mevcut ise o noktaya sistem geri yükleme yapın.

    7 - ) BIOS ayarlarını sıfırla/Default yap.

    8 - ) Memtest86 ile RAM'leri test et, memory_corruption hatası alıyorsun ki bu hata RAM ile ilgili. Eğer çift modül bellek kullanıyorsan, ikisini teker teker test et. Mutlaka yapmalısın. Test işlemi uzun sürebilir.

    9 - ) Ekran Kartı Driverını DDU ile kaldırıp elle kendi sitesinden yükleyin.

    Driver booster hatalı sürücü yüklediğinden dolayı bazı mavi ekran hatalarını aldın

    Microsoftta ki DirectX yükleme adlı yazısını oku, directx ile ilgili mavi ekran alıyorsun.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Hayır açılıyor sadece biosa giriyor çıkmıyor kullanici23238 3 yıl önce
    • Bilgisayar açılırken F12 yapıp işletim sisteminin kurlu olduğu depolama ibrimini seçermisin hydra 3 yıl önce
    • F12 yapınca please select boot devices geliyor 2 seçenek bar birisi P1: TOSHIBA HDWD105 öbürü ise Enter Setup ikisinide ayrı ayrı seçtim bişey değişmiyor ekran bi anlık gidip bir daha geri geliyor kullanici23238 3 yıl önce
    • HDD Bağlantılarını kontrol et. hydra 3 yıl önce
    • Ekran kartını doğru düzgün taktığından eminmisin ? hydra 3 yıl önce
    • Eğer önemli bir şey yoksa sistemde format atmakyı deneyebilirsin. Sistem dosyaları hasar görmüş olabailir.mesajımı güncelledim bak bi hydra 3 yıl önce
    • Bios olayı bi süre bekledikten sonra düzeldi ama şimdide oyunlardayken sürekli farklı sebeplerden mavi ekran veriyor kullanici23238 3 yıl önce
    • https://uzmanim.net/soru/minidump-nedir-nasil-paylasilir/101730 @kullanici23238 Minidump dosyalarını ver bakalım sorun neyde. hydra 3 yıl önce

    Bilgisayarının güç kaynağını çıkart ardından Ram'ını çıkart ve üzerindeki 2 pinide silgi ile sil tabi ram'ın sonra tekrardan tak fakat silgi tozlarını temizle.

    Eğer halendaha sorunun devam eder ise hdd deki veya ssd deki dosyalar zarar görmüş ve direk seni BIOS'a atıyor bana sorarsan temiz bir format at tabi ram işe yaramazsa

    darkcrak darkcrak (5168)