Mesajla Vb. Gelen Zararlı Linkler

Bildiğiniz gibi bazen art niyetli insanlar mesaj veya sosyal medya yoluyla virüs vb. bulaştırmaya çalışırlar.

Bi tanıdğıa mesaj falan geldi koşulsuz kredi veren banka falan diye. Benim sorum bu linkler nasıl çalışır basıldığı anda telefonun erişimi başka kişilerin eline falanmı geçer yoksa bişey yüklenir örneğin trojen gibi?

selocan787 selocan787 (107)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Tıklandığında diğer uzak sunuculardan bilgisayarınıza şifreli .dll dosyaları gönderilir. Veya bir .zip dosyasının içinde zararlı .exe dosyaları. Sonra bilgisayarınızdaki dosyalar şifrelenir ve kaldırmak için ücret talep edilir.

    toprak34 toprak34 (2026)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Yani tıklanıldığı anda bitermi? Ayrıca İos tada oluyomu selocan787 6 yıl önce
    • Ayrıca bunları Antivirüs programları fark edebilirmi? selocan787 6 yıl önce
    • @selocan787 iOS'ta fazla bir zararlı yazılım yok bildiğim kadarıyla ama zararlı yazılım var mı, var. Dikkatli ol yine de. kalemlik100 6 yıl önce
    • Bende Android varda yinede Antivirüs Programları görüyormu bunları? selocan787 6 yıl önce
    • Çoğu görmez. Ha eğer bilgisayar kullanıyorsan yeni fidye virüsü WanaCryptor u Emsisoft Anti-Malware çözüyor. @selocan787 @kalemlik100 toprak34 6 yıl önce
    • Telefon için söylüyorum selocan787 6 yıl önce
    • @selocan787 WanaCryptor Android işletim sistemine bulaşıyormu bilmiyorum. toprak34 6 yıl önce
    • @toprak34 o Windows'taki zararlı değil mi? Android'de WannaCry yok bildiğim kadarıyla. @selocan787 antivirüsünün internet koruma özelliği olması lazım. 360 Security, Avast, AVG, Malwarebytes Anti-Malware'de var yanlış hatırlamıyorsam. Bazı Android'deki antivirüslerin ücretli sürümlerinde var o özellik. Örneğin ESET'te kimlik avı koruması gibi özellikler ücretsiz sürümünde kapalı Android'de. kalemlik100 6 yıl önce
    • BİLGİLENDİRME: Linux'a da bulaşıyormuş galiba artık. Yavaş yavaş önleminizi alın derim. Diğer işletim sistemlerine de yayılmaya başlamış gibi görünüyor. kalemlik100 6 yıl önce
    • @kalemlik100 Yakında Android sürümü çıkarırlar, merak etme :) toprak34 6 yıl önce