Metacrawler kaldırma

0

Metacrawler.com nedirMetacrawler.com virüs müMetacrawler.com nasıl kaldırılır resimli olarak aşağıda anlatılmıştır.

Metacrawler.com internet tarayıcınızın Ana sayfasını yapışan yeni belalardan birisi.   Metacrawler'in nasıl kaldırılacağı aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. 

Metacrawler.com ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelen, tarayıcınızın ana sayfasını Metacrawler.com  ve varsayılan arama moturunuzu i.search.metacrawler.com yapan bir tür tarayıcı korsanıdır. Internet tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek sizi kendi sitesini yani Metacrawler.com sitesini kullanmaya zorlar.

 Metacrawler virüs değildir.  Teknik olarak virüs olarak nitelenemeyecek bir tür istenmeyen eklentidir. 

FirefoxGoogle ChromeInternet Explorer gibi internet tarayıcılarının varsayılan açılış sayfası 
http://Metacrawler.com
 olur. Varsayılan arama motorunuzu da değiştirir ve varsayılan arama motorunuz i.search.metacrawler.com  olur.  Bu durum can sıkıcı olabilir.

Metacrawler.com kaldırmaMetacrawler.com temizleme işlemi bir kaç aşamadan oluşmaktadır.

 1. FirefoxGoogle Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcıların Metacrawler.com'dan  temizlenmesi
 2. Firefox, Google Chrome, Internet Explorer gibi tarayıcılardan Metacrawler.com ​​​ kısayolunu kaldırma
 3. Bilgisayardaki diğer Malware yazılımların temizlenmesi

Yukarıdaki 3 aşamadan sonra bilgisayarınızdan Metacrawler.com ​kaldırılacaktır.

hakan hakan (14224)
7 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Metacrawler.com reklamları nasıl kaldırılır? Metacrawler.com nasıl temizlenir? Metacrawler.com virüs mü?

  Metacrawler tarayıcı korsanı, tarayıcı gaspçısı gruplarına giren bir eklentidir. Tarayıcı ana sayfasını ve varsayılan arama moturunu değiştirir.

  Metacrawler.com ,  kullanıcıya internet explorer, firefox, Chrome gibi tarayıcılar içerisinde kendinden açılır pencereler ile reklam gösterir. Bu reklamların amacı Metacrawler.com üzerinden kendinden açılır pencelerer içerisinde gösterilen reklam veren sponsor sitelere trafik oluşturmak, bu yöntem ile para kazanmaktır.

  Metacrawler.com pencereler, metin reklamlar veya resim reklamlar şeklinde karşınıza çıkabilir. Kendiliğinden açılan pencereler siz herhangi bir sitede gezinirken karşınıza çıkabilirler.

  Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcıların ana sayfası i.search.metacrawler.com olur. i.search.metacrawler.com  üzerinden yapılan aramalar yanıltıcı olabilir. i.search.metacrawler.com sponsor linklerini üst taraflara taşıyabilir bu sebepten bu arama motoru üzerinde yapılan arama sonuçları aldatıcı olabilir.

  Metacrawler.com virüs mü?

  Metacrawler.com virüs değildir. Potansiyel istenmeyen yazılımlar, Reklam Yazılımları grubuna giren bir programdır. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınız kurulurlar. Kullanıcının program kurarken yaptığı dikkatsizlikten faydalanırlar. Örneğin Youtube video downloader yazılımı bu tür ücretsiz yazılımlara iyi bir örnektir. Youtube video downloader yazılımını yüklediğinizde onunla beraber pek çok tarayıcı korsanı  ve potansiyel istenmeyen yazılım, reklam yazılımı yüklenir.

  Program kurarken dikkatli olmalısınız. Pek çok reklam yazılımı, potansiyel istenmeyen yazılım gömülü olarak ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Örneğin siz Daemon Tools programın yüklemek istersiniz fakat bu program ile birlikte bilgisayarınıza reklam yazılımları, PUP yani potansiyel istenmeyen yazılımlar da yüklenir.

  Bu yazılımlar virüs değildir. Virüsler kendi kendini kopyalama ve çoğaltma yeteneğine sahiptir. Virüsler amaç olarak sistemi yavaşlatmak veya çökertmek amaçlı tasarlanırlar.  Fakat potansiyel istenmeyen yazılımlarda virüsler gibi tehlikeli olabilirler.  Aşağıdaki anlatılan aşamalarda virüs temizleme işlemide yapılacaktır. O sebepten tüm aşamaları eksiksiz yapmanız önerilir.

  Virüslerden korunamk için mutlaka bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows XP gibi Windows işletim sistemleri için oldukça güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımları vardır. Ev kullanıcılarının virüslerden korunması için bu antivirüs yazılımları oldukça faydalıdır. Virüsler potansiyel istenmeyen yazılımlardan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, şifre, kullanıcı adı, kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi çalabilir.

  Bu tür istenmeyen yazılımlar pek çok kullanıcı tarafından reklam virüsü olarak adlandırılır. Reklam virüsü tanımlaması hatalı bir tanımlamadır. Virüs yazılımlar sistemde kendilerini gizlerler ve bilgi çalmak, sistemi çalışamaz hale getirmek, bilgisayarı yavaşlatmak, kredi kartı, banka bilgileri, şifre kullanıcı adı gibi kritik bilgileri çalmak gibi hedefleri olabilir.

  Windows 8.1 / Windows 8 / Windows7 / Windows XP uyumlu antivirüs programları hangileridir? linkinden ücretsiz bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

   

  Aşamalardan birinde bir sorun ile karşılaşırsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz. Metacrawler.com temizleme aşamalarından en önemlisi ilgili programın tespit edilmesidir. Eğer Metacrawler.com yazılımını kaldırmazsanız aşamalar işe yaramayacaktır. 

  Metacrawler.com kaldırma Adım 1 :  Metacrawler.com yazılımının kaldırılması.

  Metacrawler.com  kaldırma işleminde ilk aşama yüklü olan reklam yazılımının tespit edilmesidir. Bu yazılım bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Aşağıda en çok karşılaşılan yazılımların adlarını bulacaksınız. Bunlardan biri veya daha fazlası bilgisayarınızda yüklü ise bunları teker teker kaldırmanız gerekecektir.

  • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

  • Metacrawler.com ile ilişkili programlarını bulun sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin. Metacrawler.com   ile ilişkili programı şu programlardan biri olabilir:
    Metacrawler , WebConnect, SenseWebCakeConduit, , WebCake  BetterSurf


  • Eğer bu programlardan birisi yoksa ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz.

   Metacrawler.com nasıl kaldırılır? programlar ve özellikleri

  Programlar içerisindeki Metacrawler.com programını sağ tuşla tıklayın ve kaldır'ı seçin

   

  Metacrawler.com kaldırma Adım 2 : Adwcleaner ile Metacrawler.com kaldırma

  AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan Metacrawler.com  kaldırma

  1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

    linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
  2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
  3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
   Metacrawler.com  kaldır - adwCleaner
   ADWCleaner Metacrawler.com  istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
  4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan Metacrawler.com  ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
   Metacrawler.com kaldırma - temizleme ekranı
   ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   

  Metacrawler.com kaldırma Adım 3: Junkware Removal ile Metacrawler.com  temizleme

  Junkware Removal  aracı ile  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından  Metacrawler.com  temizleme

  Junkware Removal, Metacrawler.com  uzantılarını  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

  Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile   Metacrawler.com  kaldırma işleminde,  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki Metacrawler.com   uzantılarını sileceğiz.

  1. Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır?

    linkinden Junkware temizleme aracını indirin.
  2. İndirdiğiniz  JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
  3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
   Metacrawler.com kaldırma - temizleme aracı ile tarama
   Bu işlem biraz vakit alacaktır.  Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
  4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

   

  Firefox, Google Chrome, Internet Explorer kısayollarının temizlenmesi:

  Metacrawler.com aynı zamanda tarayıcı kısayollarınıda hedef alır ve değiştirir.  Tarayıcı kısayollarının Metacrawler.com 'den temizlenmesi için kısayol temizleyici aracı kullanabilirsiniz

  1. Kısayol temizleme programını buradan indirebilirsiniz. (Shortcut cleaner)
  2. Kısayol temizleme programının indirme işlemi bittiğinde sc-cleaner.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
  3. Kısayol temizleme programı otomatik çalışır ve bir işlem yapmanıza gerek yoktur.
  4. Shortcut cleaner Finished ekranı geldiğinde temizleme işlemi biter Tamam'ı tıklayın.
  5. Not defterinde bir rapor ekranı gelecektir. Bunu kapatabilirsiniz.
  6. Shortcut cleaner kısayol temizleme işlemi bittikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.
  7. Aşağıdaki aşamalardan Internet Explorer, Chrome, Firefox ile ilgili olanların bazıları kontrol amaçlıdır. Aşamada anlatılan durum sizde yoksa sonraki aşamaya geçin.

   

  Metacrawler.com kaldırma Adım 4: Internet Explorer, Chrome, Firefox resetleme

  Metacrawler.com 'i Internet Explorer'dan kaldırma

  Internet Explorer içerisinde "Dişli" şeklinde görünen ikonu tıklayın ve Internet explorer'ın işlem menüsüne ulaşın.

  Buradan İnternet Seçenekleri - Internet Options bölümünü tıklayın.

  Metacrawler.com nasıl kaldırılır? Internet Explorer internet seçenekleri

  Buradan Gelişmiş - Advanced  sekmesini tıklayın ve açılan pencereden Sıfırla - Reset 'i seçin.
  Metacrawler.com nasıl silinir? Internet Explorer sıfırlama

   

  Reset butunundan sonra açılan pencereden "Kişisel ayarları sil"  "Delete personal settings" i işaretleyin ve Sıfırla - Reset i tıklayın.

  Metacrawler.com nasıl temizlenir? Internet explorer kişisel ayarları sil

   Metacrawler.com 'i Firefox'tan kaldırma

  Firefox içerisinde en tepede solda bulunan Firefox yazısının yanındaki aşağı ok butonunu tıklayın ve açılan menüden Yardım - Help > Sorun giderme bilgisi - Troubleshooting Information seçin

  Metacrawler.com  nasıl silinir firefox

  açılan pencereden Firefoxu Sıfırla - Reset Firefox seçin.

   

  Metacrawler.com 'i Chrome'dan temizleme

  Chrome içerisinde sağ üst köşede alt alta bulunan üç çizgi şeklindeki Chrome menüsünü tıklayın.

  Ayarlar > Ayarlar'a gelin Görünüm  > Ana Sayfa düğmesini göster tıklayın. Yeni Sayfa Sekmesi Değiştir tıklayın. Survey 2014 linki varsa buradan kaldırın.

  Daha sonra Chrome uzantılarını Extentions kontrol edin.

  Araçlar > Uzantıları seçin.

  Metacrawler.com nasıl temizlenir chrome

  Chrome uzantıları - Extentions içinde ne olduğunu bilmediğiniz tüm eklentileri silin (varsa  Metacrawler.com , RelopiX, You-bar, IsoBuster Toolbar, Ask.ComAsk Toolbarlinkbucks.comSweet PageBrowserDefenderMysearchresults, aartemis​​, Nation zoomHizliarama.com, Yontoo gibi). Silme işlemini eklentinin yanındaki çöp sepeti ikonundan yapabilirsiniz.
  Chrome Metacrawler.com uzantılar kaldır

  Daha sonra yine ayarlar bölümüne girin. Sayfanın altına doğru "Arama motorlarını yönet" i tıklayın. 

  Ve varsayılan arama moturunuzu değiştirin.

  Metacrawler.com nasıl temizlenir? chrome varsayılan arama motoru değiştirme

   

   

   

  ADIM 5:  Bilgisayarın malware gibi zararlı yazılımlardan arındırılması.

  Bu adımd​a bilgisayarınıza bulaşan malware yazılımlar temizlenecektir.

  Son olarak bilgisayarınızın tamamen temiz olduğundan emin olmak için şu aşamaları gerçekleştirin.

  1. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
  2. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
   Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? 

  MalwareBytes bilgisayarınızı Browser Hijacker yani tarayıcı gaspçısı yazılımlara karşı tarayacaktır.

  Tüm bu işlemlerden sonra Metacrawler.com 'i bilgisayarınızdan silinecektir.

  Anlatımlar Windows 7 işletim sistemi için yapılmıştır fakat Windows VistaWindows 8 ve Windows XP için kolayca uygulanabilir.

  Sorun devam ederse uzmanim.net'e bildirebilirsiniz.

  hakan hakan (14224)
  7 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol