Metin belgesindeki her satırın son 5 hanesini nasıl silerim?

http://i.hizliresim.com/OVpM4P.jpg

Arkadaşlar metin belgesinde bazı yazılar var ama sarı ile işaretlediğim alanlarda dakikalar var.Örneğin 12:04 şeklinde.Bunlar her satırın sonunda bulunuyor.Bunları nasıl silerim tek tek silmek çok zor.Bunu yapmamın kolay yolu var mı?

İkinci bir sorum daha olacak:Gene metin belgesinde örneğin ilk satırı mouse ile seçip "kes" i seçince siliniyor.Sonra metin belgesini kapatıyorum.Tekrar açınca ilk satır boş oluyor.Ben ikinci satırın ilk satırın yerini almasını istiyorum.Bunu nasıl yaparım?

sapphire sapphire (66)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Metin belgesindeki verileri Excel platforuma taşıyın.Ardından Excel içinden aşağıdaki komut ile son hane sayısını silmeye çalışın.

    =SOLDAN([sütunharfi];UZUNLUK([sütunharfi])-[silinmek istenen hane sayısı])

    Örneğin; A5 sütununda bulunan dosyasının son 2 hanesini silmek;

    =SOLDAN(A5;UZUNLUK(A5)-2)

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Tamam excele taşıdım ama bahsettiğiniz şeyi nerden yapıcam?Exceli çok fazla bilmiyorum. sapphire 7 yıl önce
    • SOLDAN(A5;UZUNLUK(A5)-2) Bunu nasıl yaparım? sapphire 7 yıl önce
    • İlk olarak yeni değerlerin yazılacağı boş bir kutu seçin ve üst taraftaki Fx yazan boşluğa ilgili kodu girin. @sapphire ismailsarp 7 yıl önce
    • Peki bunu yapınca bütünsatırlardaki son 5 hane silinecek mi?Yoksa sadece tek satırdakiler mi silinecek?Yapmaya çalıştım ama hata verdi sapphire 7 yıl önce
    • Şuan için tek satıra yapmış olacaksınız.Ancak yeni değerin olduğu satırı aşağıya doğru sürüklediğinizde otomatik olarak diğer satırlarda son hane olarak eksilmiş olacak. @sapphire ismailsarp 7 yıl önce
    • SOLDAN(A5;UZUNLUK(A5)-2) bu yazıyı fx e tıklayınca çıkan yere mi yapıştırcam? yoksa fx in yanındaki alana mı kopyalıcam? sapphire 7 yıl önce
    • Fx yanındaki boşluk kısmına yazacaksınız @sapphire ismailsarp 7 yıl önce
    • Ben yapamadım.Bilmediğimden ama olmadı.Bunun başka bir yolu yok mu? sapphire 7 yıl önce
    • Şunu da söyleyeyim.Her satırın uzunluğu farklı.Benim ilk satırda silmem gereken 5 hane f satırında.Bunun formülünü yazar mısın? sapphire 7 yıl önce
    • Farklı bir yol varsa da bu konu hakkında pek bilgim bulunmuyor.Bana özelden dosyayı yollayabilirseniz sizin için bir deniyeyim. @sapphire ismailsarp 7 yıl önce