'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil hatasının çözümü nedir?

Visual Studio ile geliştirilen ve veritabanı olarak Access 2013 (*.accdb uzantılı) veya Excel (xlsx) kullanan bir C#  uygulasında veritabanına erişirken 'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil hatası veriyor ve access veya excel veritabanı dosyasında işlem yapılamıyor.

'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil hatasının çözümü nedir?

alattin alattin (16999)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    'Microsoft.ACE.OLEDB.12.0' sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil hatasının çözümü nedir?

    Microsoft Access Database Engine 2010 Redistributable ve 2007 Office System Driver: Data Connectivity Components eklentilerini yüklemelisiniz.

    1. Microsoft Access Database Engine 2010 Redistributable buradan indirin ve kurun.
    2. 2007 Office System Driver: Data Connectivity Components buradan indirin ve kurun.

    Bu iki kurulum bittikten sonra Access, Excel veritabanı kullanan uygulamanız çalışmaya başlayacaktır.

    Ayrıca Access veya Excel veritabanına erişirken şu bağlantı cümlesini kullanın:

    string baglantiCumlesi = "Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=|DataDirectory|\\Database1.accdb;Persist Security Info=False;";
           OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection(baglantiCumlesi);

    alattin alattin (16999)