Microsoft Compatibility Telemetry nasıl kapatılır?

Microsoft Compatibility Telemetry nasıl kaldırılır?

murat murat (12492)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Microsoft Compatibility Telemetry nasıl kapatılır?

    Daha önce paylaştığım şu çözümde Microsoft Compatibility Telemetry  nedir ve neden kapatılmalıdır anlatmaya çalıştım:
    Microsoft Compatibility Telemetry nedir?

    Basitce Microsoft Compatibility Telemetry Microsoft için bilgisayarınızdan veri toplayan bir yazılımdır. Bilgisayarınız ve sizin davranışlarınız ile ilgili bilgi toplar ve bunu Microsoft'a gönderir.

    Microsoft Compatibility Telemetry kapatma

    Microsoft Compatibility Telemetry Windows üzerinden kolayca kaldırılamıyor. Fakat Microsoft Compatibility Telemetry kaldırma için tasarlanmış bir program var.  Bu program ile Microsoft Compatibility Telemetry kaldırma oldukça kolaylaşıyor.

    1. Microsoft Compatibility Telemetry kaldırma programı linkini tıklayın.
    2. Açılan sayfada Tarayıcınız üzerinden indirin butonuna tıklayın.
    3. MTRTv2_6.zip adında bir dosya indireceksiniz.
    4. MTRTv2_6.zip sıkıştırılmış dosyadır. Bunu açın.
    5. Açtığınız klasörde MTRT adlı klasördeki MTRT.cmd dosyasını sağ tuşla tıklayın  ve Yönetici olarak çalıştırı seçin.
    6. Microsoft Compatibility Telemetry  kaldırma işlemi başlayacaktır.
    7. İşlem bittiğinde bilgisayarı yeniden başlatın.

    Önemli Not:

    Bu uygulama Windows Update ayarlarını da değiştirecektir. Windows güncellemeleri otomatik yüklenmeyecek fakat size güncelleme olduğunda bilgilendiriliceksiniz. Güncelleme sonrası otomatik olarak bilgisayar yeniden başlamayacaktır. Sizin bilgisayarı kendiniz başlatmanız gerekecektir.

    murat murat (12492)
    6 yıl önce cevaplandı

      Windows 10 kullanıcısıyım, dediğiniz gibi kaldırdım ve bilgisayarımda çeşitli sorunlar meydana gelmeye başladı. Örneğin, başlangıç ekranı açılmamaya başladı (veya kafasına göre açılıp kafasına göre açılmamazlık etti)

      Mağaza'dan uygulama güncellendiği sırada donup kapandı, Windows Update'de aynı şekilde.

      Sanırım bunu kaldırmak biraz sıkıntılı, belki bende de problem olabilir ama Sistem Geri Yükleme yapınca düzeldi.

      Bu yüzden bu tecrübemi paylaşmak istedim.

      omercik omercik (9418)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Ben de Windows 10 kullanıyorum, ben de bir soruna yol açmadı. Demek ki bazı durumlarda sorun olabiliyor. Paylaşımın için teşekkürler murat 6 yıl önce

      Aynı sorun bende de yaşandı başlat menüm açılmıyor bildirimler açılmıyor vs nasıl düzeltebilirim bu işlemi sistem geri yüklemede hata alıyorum yapamıyorum.

      furkansahinjr furkansahinjr (1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Sistem Geri Yükleme yaparken nasıl bir hata alıyorsunuz tam olarak? @furkansahinjr omercik 6 yıl önce
      • Bende de benzer sorunlara yol acti. Yeniden temiz kurulum yaptim. alattin 6 yıl önce
      • sistem geri yükleme bir dosyaya erişemedi.Bu büyük olasılıkla bir virüs programından kaynaklanıyor olabilir yazıyor ama defender hariç virüs programı kullanmıyorum ve defender kapalı denediğimdede aynı hata çıkıyor furkansahinjr 6 yıl önce
      • Gelişmiş başlangıç ayarlarını açarak yapmayı deneyin. @furkansahinjr omercik 6 yıl önce