Microsoft Compatibility Telemetry nedir?

Görev yöneticisinde Microsoft Compatibility Telemetry adında bir işlem var. Aşırıc CPU kullanıyor. Yine zaman zaman aşırı bellek kullanıyor.

Microsoft Compatibility Telemetry nedir? Microsoft Compatibility Telemetry virüs mü?

murat murat (12492)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Microsoft Compatibility Telemetry nedir?

    Microsoft Compatibility Telemetry  Windows 10'da sisteminiz ile ilgili bilgi toplayan ve bunları Microsoft'a gönderen bir servistir. Görev yöneticisinde Microsoft Compatibility Telemetry  adı ile görünen servis çalıştığında bilgisayarınızdan veri topluyor demektir.  Zaman zaman bu durum işlemcinin ve RAM'in aşırı kullanılmasına yol açar.

    Microsoft Compatibility Telemetry  adlı işlem arkaplanda CompatTelRunner.exe dosyasını çalıştırır.

    Microsoft Compatibility Telemetry  ne tür veri toplar?

    Microsoft Compatibility Telemetry  uygulaması, sistem dosyaları, sistem tanılama bilgisi,  hangi uygulamaları ve özellikleri sıkça kullanıyorsunuz bilgisi gibi bilgileri toplar ve Microsoft'a gönderir.

    Microsoft Compatibility Telemetry 4 farkı katmanda veri toplar: Güvenlik, Temel, Gelişmiş, Tam

    Güvenlik katmanında, Windows güvenliği ile bilgiler toplar: örneğin Windows Defender verileri

    Temel katmanda, aygıtla ilgili bilgiler toplar. Uygulama uyuymluluğu ile alakalı verileri toplar.

    Gelişmiş katmanda, güvenlik ve temel katmandaki tüm veriler ve buna ek olarak Windows uygulamalarının verilerini toplar.

    Tam katmanda, yukarıda bahsedilen tüm verileri toplar. Bunlara ek olarak çökme hataları da dahildir.

    Bazı izleme sitelerine göre Microsoft Compatibility Telemetry hizmeti şu verileri belirtilen sıklıkta topluyor:

    • Klavyeden yazdığınız yazılar her 30 dakikada microsoft'a gönderiliyor
    • Mikrofon üzerinden yaptığınız her konuşma gönderiliyor
    • Bilgisayarınızda tuttuğunuz resim, video gibi dosyaların adları
    • Web kamerası aktif edildiğinde ilk 35MB'lık veri

    Microsoft Compatibility Telemetry uygulamasını kapatmalı mıyım?

    Microsoft Compatibility Telemetry hizmeti gizliliği ihlal ettiği gerekçesi ile çok tepki aldı. Gizliliğine önem veren kullanıcıların bu servisi kapatmalarını öneririm. Microsoft Compatibility Telemetry kaldırma şu linkte anlatılmıştır:  Microsoft Compatibility Telemetry nasıl kapatılır?

    murat murat (12492)