Microsoft SQL Server 2012 Express indirme sayfasındaki dosyalarının açıklamaları

Microsoft SQL Server  2012 Express indirme sayfasındaki dosyalar ne işe yarar?

Microsoft SQL Server  2012 Express indirme sayfasındaki

ENU\x64\SQLEXPR_x64_ENU.exe

ENU\x64\SQLEXPRADV_x64_ENU.exe

ENU\x64\SQLEXPRWT_x64_ENU.exe

ENU\x64\SqlLocalDB.MSI

ENU\x64\SQLManagementStudio_x64_ENU.exe

ENU\x86\SQLEXPR_x86_ENU.exe

ENU\x86\SQLEXPR32_x86_ENU.exe

ENU\x86\SQLEXPRADV_x86_ENU.exe

ENU\x86\SQLEXPRWT_x86_ENU.exe

ENU\x86\SqlLocaLDB.MSI

ENU\x86\SQLManagementStudio_x86_ENU.exe

dosyaları nedir?

alattin alattin (16984)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Microsoft SQL Server 2012 Express indirme ekranında sizi pek çok dosya karşılar. Yazılıma yeni başlayan arkadaşların bu dosyalardan hangilerine ihtiyaçları olduğu konusu biraz kafa karıştırıcı olabilir.

    Eğer yeni MS SQL öğreniyorsanız bilgisayarınızın 32 bit veya 64 bit olmasına uygun olarak aşağıdakilerden birin tercih edebilirsiniz:
    Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi nasıl anlarım?

    • SQLEXPRWT_x64_ENU.exe => 64 bit bilgisayarlar için
    • SQLEXPRWT_x86_ENU.exe => 32 bit bilgisayarlar için

    Aşağıda  Microsoft SQL Server 2012 Express indirme dosyalarının açıklamalarını bulabilirsiniz:

    Microsoft SQL Server 2012 Express indirme linki

    Dosya isimlerinde kullanılan bazı ifadelerin anlamları

    x64: 64 bit bilgisayarlar için. Bilgisayarınız 64 bit ise bunu indirmelisiniz.

    x86: 32 bit bilgisayarlar için.  Bilgisayarınız 32 bit ise bunu indirmelisiniz.

    32 bit - 64 bit hakkında bilgi sahibi değilseniz daha fazla bilgi için : 32 bit 64 bit farkı nedir?

    ENU: İngilizce dilinde

    Microsoft SQL Server 2012 Express indirme ekranındaki dosyalar ve ne işe yaradıkları:

    ENU\x64\SQLEXPR_x64_ENU.exe nedir?
    64 bit sistemler için SQL EXPRESS ingilizce kurulum dosyası

    ENU\x64\SQLEXPRADV_x64_ENU.exe nedir?
    64 bit sistemler için SQL EXPRESS ingilizce kurulum dosyası, gelişmiş özellikler ile birlikte. Raporlama, Ful metin arama özellikleri gibi özellikleri içerir. Standart veri tabanı işlemlerini yeni öğrenen kullanıcılar için gerekli değildir.

    ENU\x64\SQLEXPRWT_x64_ENU.exe nedir?
    64 bit sistemler için SQL EXPRESS + SQL MANAGEMENT TOOLS ingilizce kurulum dosyası, bu dosya aynı zamanda SQL Management Tool'u da içerir.

    ENU\x64\SqlLocalDB.MSI nedir?
    64 bit sistemler için LocalDB kurulum dosyası. Local DB, herhangi bir ayar yapmadan uygulamanız içine göme bildiğiniz veritabanı türüdür. Normal SQL dosyaları bilindiği üzere SQL sunucu üzerinde oluşturulmalıdır. Local DB'de böyle bir işleme gerek yoktur. Veritabanınızda tıpkı bir access dosyası gibi işlem yapabilir ve dağıtabilirsiniz. LocalDB.MSI dosyası sunucunuza bu tür (mdf) dosyaların desteğini yükler.

    ENU\x64\SQLManagementStudio_x64_ENU.exe nedir?
    64 bit sistemler için  SQL Management Studio, yani SQL sunucu üzerinde görsel olarak işlemler yapmanızı sağlayan arayüzü yükler.

    ENU\x86\SQLEXPR_x86_ENU.exe nedir?
    32 bit sistemler için SQL EXPRESS ingilizce kurulum dosyası

    ENU\x86\SQLEXPR32_x86_ENU.exe nedir?

    32 bit sistemler için SQL EXPRESS ingilizce kurulum dosyası. Bir üsteki dosyadan farkı sadece 32 bit için geçerli dosyaları içerir. Normalde 32 bit uygulamalar 64 bit sistemlerde çalışsın diye bazı ilave dosyalar içerebilir. Bu sürümde bu dosyalar yoktur. Dosya boyutu azalsın diye yapılmış bir işlem

    ENU\x86\SQLEXPRADV_x86_ENU.exe nedir?
    32 bit sistemler için SQL EXPRESS ingilizce kurulum dosyası, gelişmiş özellikler ile birlikte. Raporlama, Ful metin arama özellikleri gibi özellikleri içerir. Standart veri tabanı işlemlerini yeni öğrenen kullanıcılar için gerekli değildir.

    ENU\x86\SQLEXPRWT_x86_ENU.exe nedir?
    32 bit sistemler için SQL EXPRESS + SQL MANAGEMENT TOOLS ingilizce kurulum dosyası, bu dosya aynı zamanda SQL Management Tool'u da içerir.

    ENU\x86\SqlLocaLDB.MSI nedir?
    32 bit sistemler için LocalDB kurulum dosyası. Local DB, herhangi bir ayar yapmadan uygulamanız içine göme bildiğiniz veritabanı türüdür. Normal SQL dosyaları bilindiği üzere SQL sunucu üzerinde oluşturulmalıdır. Local DB'de böyle bir işleme gerek yoktur. Veritabanınızda tıpkı bir access dosyası gibi işlem yapabilir ve dağıtabilirsiniz. LocalDB.MSI dosyası sunucunuza bu tür (mdf) dosyaların desteğini yükler.

    ENU\x86\SQLManagementStudio_x86_ENU.exe nedir?
    32 bit sistemler için  SQL Management Studio, yani SQL sunucu üzerinde görsel olarak işlemler yapmanızı sağlayan arayüzü yükler.

    alattin alattin (16984)
    8 yıl önce cevaplandı

      teşekkürler çok açıklayıcı olmuş gerçekten SQL kurmadan önce muhakkak okunması gereken bir konu.

      xclass xclass (6)