Microsoft Visual Studio Sql Server Collation Nasıl Değiştirilir

Microsoft visual studio üzerinden kullanılan sql server'ın collation'unu nasıl değiştiririm.

Eskiden sql server dosyası ile kurduğum zaman kurulumdan sonrada değiştirebiliyorum ama şimdi sql server'ı Microsoft visual installer ile kurduğum için eski yöntem ile değiştiremiyorum.Sql server kurulurken hiç bir seçenek sunmadığı için kurulum sırasında da değiştirme şansımda olmuyor.

Microsoft'un kendi sitesinde bu şekilde bir şey buldum ama yapamadım işinize yararsa bir inceleyin:

Link : https://docs.microsoft.com/en-us/sql/relational-databases/collations/set-or-change-the-server-collation?view=sql-server-ver15

Aslında değiştirmek çok önemli değil ama yine de ileride gerek olursa diye öğrenmek istiyorum.

Windows 10 Home ve Microsoft Visual Studio 2019 Preview kullanıyorum.

musakose2071 musakose2071 (3)
5 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Yoldayim uzun yazamiyorum iki yil once soyle bisi paylasmisim https://uzmanim.net/soru/kurulumdan-sonra-ms-sql-server-collation-nasil-degistirilir/70078

Collation degistirme bak bakalim isine yarayacak mi?

Düzenleme:

Uzaktan kontrol ettiğimde bilgisayarda SQL Server değil. LocalDB mevcuttur. LocalDB'de de sunucu collation'ı değiştirmek mümkün değil.

alattin alattin (16999)
5 yıl önce cevaplandı

  • Hocam maalesef o olmuyor veya da ben yapamıyorum ama önceden yapıyordum bu sefer sql server'ı Microsoft visual installer ile kurdum sanırım ondan dolayı olmuyor. musakose2071 5 yıl önce
  • @musakose2071 SQL Server'ın hangi sürümünü kurdun bir fikrin var mı? alattin 5 yıl önce
  • bir de linkteki 8. maddedeki komutu çalıştırdığında ne hata alıyorsun? alattin 5 yıl önce
  • Şuanda Microsoft SQL Server Express Edition (64-bit) - Version 13 Kurulu. Denemedim ama sanırım direk kopyala yapıştır kullanılacak bir kod değil bir takım ayarlama yapmak lazım. Yarım İngilizce ile anladığım kadarı ile. musakose2071 5 yıl önce
  • @musakose benim yukarıda verdiğim linkteki 8. maddeden bahsediyorum alattin 5 yıl önce
  • @alattin Kusura bakma ben kendi verdiğim link deki koddan bahsediyorsun sandım :) o kodu çalıştırdığım vakit bu şekilde bir hata veriyor ama sql server'da sorun yok şuan sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum - - - "Your sql server installation is either corrupt or has been tampered with (Error getting instance Id from name). Please uninstall then re-run setup to correct this problem" musakose2071 5 yıl önce
  • Komutun içindeki ""SQLEXPRESS"" ifadesini sen kendine göre düzenlemelisin. Buna instance adı veriliyor. SQL Managemement Studio yüklüyse ilk açılış penceresinde server name bölümünde şöyle bir ifade vardır "DESKTOP-DEV\SQLEXPRESS" Örneğin bende SQLEXPRESS benim sql instance adım. @musakose alattin 5 yıl önce
  • Onuda denedim hatta internet de okuduğuma göre bilgisayarda tek Sql Server kuruluysa onu yazmadan da oluyormuş onuda denedim ama hep aynı hatayı veriyor. Hocam eskiden Sql Server ve Sql Management Studio indirip kurardım ve o kod ile istediğim zaman Collation'u değiştirirdim ama bu sefer Sql Server'ı, Visual Studio Installer üzerinden kurdum zaten Sql Management Studio pek gerek kalmadığı için hiç kurmadım. Sql Server'ı Visual Studio üzerinden kontrol ediyorum. Sanırım bu sistem yeni yeni kullanılmaya başladı onun için Microsoft'un kendi sitesinden başka pek fazla kaynak bulamıyorum. Kendi sitesinde bulduğum yöntem ise çok karışık geldiği için yapamadım. Eğer sizi çok uğraştıracak ise daha açıklayıcı kaynaklar çıkana kadar bekleyebilirim şu anlık collation'u değiştirmeye pek fazla ihtiyacım yok, benim zaten asıl amacım nasıl yapıldığını öğrenmekti ilerde gerek olur diye ama şimdilerde her veri tabanını hatta her tabloyu ihtiyaç durumuna göre ayrı ayrı collation atamak daha mantıklı gelmeye başladı. Ama tabi ki bunu da öğrensem fena olmaz. Biraz uzun oldu kusuruma bakman @alattin hocam :) musakose2071 5 yıl önce
  • @musakose2071 özelden yaz da uzaktan bir bakayım, ben de yeni bir şeyler öğrenmiş olurum alattin 5 yıl önce
  • @alattin Çarşamba günü sende müsait olursan bakalım hocam musakose2071 5 yıl önce
  • @musakose2071 tamamdır👍 alattin 5 yıl önce