Mikrofona sistem sesi gitmiyor

arkadaşlar merhaba ben bir sitede canlı yayın yapıyorum ve orda eskiden şarkı açınca ses gidiodu ama artık gitmiyor ve aynı mikrofonu seçiyorum sadece benim sesim gidiyor ama sistem sesi gitmiyor herhangi bir ayarda yapmadım birgün açtığımda böyle oldu seçtiğim mikrofonda her zaman seçtiğim mikrofon (mikrofon (realtek high definition audio) ) ne yapa bilirim yardımınızı bekliyorum

nizi666 nizi666 (179)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bu durumla daha önce karşılaşmıştım.Sorunu Denetim Masası üzerinden Donanım ve Ses bölümünden yapabilmiştim.

    Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

    1. Bilgisayarınızın Denetim Masasına ulaşın.
    2. Ardından Donanım ve Ses bölümüne gelin.
    3. Ardından Ses bölümüne tıklayın.Açılan ekrandan Kayıt sekmesine gelin.
    4. Kayıt sekmesinde sağ tuş tıklayarak Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster seçeneğini seçin.
    5. Şimdi Stereo Karışımı isminde kayıt cihazını görmüş olmanız gerekir.
    6. Stereo Karışımını sağ tuş ile etkinleştir deyin.Bu bilgisayarınızdaki tüm sesleri mikrofona verilmesini sağlaması gerekiyor.

    Ayrıca ses kayıt özelliği sağlanan programlarda bu özelliği açmanız gerekebilir.Örneğin record system sound ya da türkçe ile sistem seslerini kaydet özelliği olabilir buna dikkat edin.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Eğer iletilecek ses seçiminde "Mikrofon" tercihi yapılmışsa bu belirttiğin ayarda ile yine sistem sesleri karşıya gitmeyecektir. Sistemden çıkan seslerin gidebilmesi için mikrofon değil sistem seçimi (Line) şarttır. Veya belirttiğim gibi gibi yine mikrofon seçili ama PC hoparlör sesidede açık vaziyette olur. Belki "sterio karışımını etkinleştirmek" mikrofon sesini sistem sesine ilave ederek karşıya iletebilir (buna emin değilim) ama bu defada iletilecek ses ayarlarında mikrofon değilde sistem sesi (Line) seçimi mecburi hale gelir @ismailsarp @nizi666 temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz hocamın dediği gibi bu iki özellik birden aktif edilemiyor gibi.Bunu farklı programlar sağlayabilir belki.Kaydedici programların özelliklerine bakmak gerek. ismailsarp 7 yıl önce
    • şuan mikrofonumda stereo karışımıda açık halde stereo karışımında hazır yazıyor mikrofonumda varsayılan olarak ayarlı ama gene gitmiyor malesef :/ nizi666 7 yıl önce
    • programlarda falandada sıkıntı olmadığından eminim çünkü mikrofona özel bir program kullanmıyorum sadece chromda mikrofonu açıyorum bu kadar nizi666 7 yıl önce
    • stereo ile mikrofonu karıştıramıyomuyum ? nizi666 7 yıl önce

    Mikrofon seçilince normal olarak sadece konuştukların gider. Sistem sesi için "Line" (veya "Hat") seçilmelidir. Bunların ikisinin birlikte seçilebildiği bir arabirime ben şimdiye kadar rastlamadım. Yani bence hem mikrofon hemde sistem seslerini birlikte iletmek mümkün değil. Ama sen daha önce olabildiğini iddia ediyorsun ki, aslında senin eski tecrübelerinde sen yine sadece mikrofon sesi iletmekteydinde PC'deki seste  (hoparlör) açık vaziyetteydi ve böyle olunca PC'de çıkmakta olan sesler senin mikrofonundan yine dönüş yaparak karşıya ulaşıyordu. Böyle oluncada hem konuştukların hem PC'den çıkan sesler birlikte karşıya gidebiliyordu. Böyle olması gerekir.

    PC de hoparlör sesini sonuna kadar açarak tekrar dene istersen. Böyle yaptığında mikrofonunun senin sesin ve ortamdaki diğer seslerin karşıya iletilmesinde bir ayırım yapmadığını, tamamını karşıya ilettiğini göreceksin.

    Veya önceki ayarlarına geri dönersin:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • şuan mikrofonumda stereo karışımıda açık halde stereo karışımında hazır yazıyor mikrofonumda varsayılan olarak ayarlı ama gene gitmiyor malesef :/ nizi666 7 yıl önce
    • programlarda falandada sıkıntı olmadığından eminim çünkü mikrofona özel bir program kullanmıyorum sadece chromda mikrofonu açıyorum bu kadar nizi666 7 yıl önce
    • stereo ile mikrofonu karıştıramıyomuyum ? nizi666 7 yıl önce