Mobil ödeme Vodafone'da nasıl kapatılır?

Mobil ödeme vodafone'da nasıl kapatılır?

Mobil ödeme nedir?

Vodafone aboneleri mobil ödemeyi nasıl kapatırlar?

Neden mobil ödemeyi kapatmalıyım?

murat murat (12492)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Mobil ödeme nedir?

    Mobil ödeme telefonunuz ile ödeme, alışveriş yapmanızı sağlayan bir yöntemdir. Mobil ödeme ile yaptığınız alışveriş, ödeme tutarları telefon faturanıza yansır. Eğer faturasız hat kullanıyorsanız yaptığınız ödeme tutarı bakiyenizden düşer.

    Mobil ödeme standart olarak tüm abonelerde açık olarak gelir.

    Normalde mobil ödeme nasıl çalışıyor?

    Mobil ödeme faydaslı bir servis olarak görünse de virüsler veya kötü niyetli, dolandırıcı firmlar tarafından kolayca istismar edilebilir. Hiç bir bilginiz olmadan otomatik olarak bir service abone yapılabilirsiniz.

    Mobil ödeme normalde şu şekilde çalışıyor:

    1. Anlaşmalı kurumun web sitesi / uygulaması üzerinden mobil ödeme seçilir.
    2. Telefonunuza başlatılacak servis ile ilgili onay sms'i gelir.
    3. Bu SMS'e ONAY veya EVET yazarak cevap verirsiniz ve ödemeniz gerçekleşir.

    Virüsler veya dolandırıcılar mobil ödemeyi nasıl kullanıyor?

    1. Telefona bulaşan virüsler tarafından otomatik olarak ücretli bir servise üye yapılabiliyorsunuz.
    2. Herhangi bir linke tıkladığınızda hiç bir uyarı, Onay, SMS almadan mobil üyeliğiniz başlatılabiliyor. Hizmet başladıktan sonra SMS alıyorsunuz. Daha sonra üyeliğinizi iptal etseniz bile ücret faturanıza, bakiyenize yansıtılıyor.

    Neden mobil ödemeyi kapatmalıyım?

    Mobil ödeme oldukça pratik görünmesine rağmen pek çok güvenlik sorununa açıktır. Örneğin telefonunuzdan bir linki tıkladığınızda hiç bir bilgilendirme yapılmadan bir servise üye yapılabilir ve otomatik olarak üyelik bedelini ödeyebilirsiniz.

    Yine telefonunuza bulaşan bir virüs sebebi ile bu tür ücretli hizmetlere otomatik üye yapılabilirsiniz.  Bazı Facebook üzerinden yayılan virüsler bu tür ücretli hizmetleri otomatik olarak başlatabiliyor. Örneğin: Sporstation dolandırıcı mı? linkinde bahsedilen olay gibi.

    Yine Harika TV gibi servisler, sizin bilginiz dışında girdiğiniz bir site veya tıkladığınız bir link ile sizi kendine abone yapıyor. Abonelikten ancak faturada haberdar oluyorsunuz.

    Mobil ödeme vodafone'da nasıl kapatılır?

    Vodafone aboneleri aşağıdaki şekilde mobil ödemeyi kapatabilirler.

    Mobil ödeme kapatma vodafone

    1. Telefonunuzda SMS uygulamasına gidin.
    2. MOBILODEME KAPAT yazın.
    3. 7878'e mesaj olarak gönderin.

    Bu işlemden sonra vodafone mobil ödeme işleme kapatılacaktır. Artık otomatik olarak telefon faturanıza ücret yansıtacak, bakiyenizden düşecek  uygulamalar bu işlemi gerçekleştiremeyecektir.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

    • mesaj yolladığımızda ne kadar bir ücret gider yoksa ücretsiz mi? researcher 7 yıl önce
    • @mustafadalga mesaj ücretsiz murat 7 yıl önce