Modem ADSL mi VDSL mi nasıl öğrenebilirim?

Evimdeki modemin ADSL mi yoksa VDSL mi olduğunu nasıl öğrenebilirim?

VDSL destekleyip desteklemediğini merak ediyorum modemin VDSL desteklediği nasıl anlaşılır?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bunu en kolay modemin marka ve model bilgilerini internette aratarak öğrenebilirsiniz. ADSL ve VDSL bağlantı teknolojilerinden hangisini desteklediğini bulmak için öncelikle modeminizin tam modelini bilmelisiniz.

    Modemin marka ve modelini nasıl öğrenirim?

    Bir modemin markası ve modeli mutlaka üzerinde yazar. Arkasına, sağına, soluna bakın. Markası ve modeli orada yazıyordur. Orada gördüğünüz kelimeleri internette aratın.

    Veya modem arayüzüne giriş yaparak da marka/model bilgilerine ulaşabilirsiniz.

    İnternete bağlandığınız herhangi bir cihazdan şu sitelerden birine gidin:

    • 192.168.1.1
    • 192.168.2.1

    Bu iki sitelerden birisi sizi modemin arayüzüne götürür. Bu arayüz sayfasının sağında solunda üst kısımlarında falan modeminizin marka ve modeline ait bilgiler görebilirsiniz.

    Mesela ben kendi modemimin markasının TP-Link, modelinin de TDW8960N olduğunu biliyorum.

    Modemimin markasını ve modelini öğrendim. Şimdi ne yapacağım?

    Şimdi Google'a girip modeminizin markasını ve modelini aratacaksınız. Örneğin ben Google'a "TDW8960N" yazıp arattığım zaman karşıma şöyle bir sonuç çıktı:

    tdw8960n arama sonucu

    Çıkan sonucun başlığında modemimle alakalı bazı bilgiler verilmiş. Mesela modemimin teorik bağlantı hızının 300Mbps olduğu, bağlantı tipinin de ADSL2+ olduğu yazıyor. Yani demek ki benim modemim VDSL değil. Teorik olarak en fazla ADSL2+ hattını destekliyor.

    ADSL2+ ile ADSL arasında pek bir fark yok. Her ikisi de bağlantı türü olarak ADSL sınıfına giriyor.

    Yani işin özeti siz de aynen bu şekilde modeminizin markasını ve modelini Google'da aratıp bakacaksınız. Modemin özelliklerinde sahip olduğu bağlantı türü mutlaka belirtilir.

    İşte bu şekilde modeminizin ADSL mi VDSL mi olduğunu anlayabilirsiniz.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho " ZyXEL VMG3312-B10B " modem adsl mi vdsl mi ? ( ben bulamadım da ) ybaskin34 5 yıl önce
    • Bundan önceki kullandığım modem oydu. Türk Telekom verdi muhtemelen ADSL'dir. Çünkü benim hattım da ADSL @ybaskin34 omercik 5 yıl önce
    • Ama gerçekten kesin bi bilgi yok nedense omercik 5 yıl önce
    • @farurhenho valla hipernet paketi kullanıyorum 2 gün önce 50mbit çıkardım hızı. ADSL olma ihtimali var mı ? ADSL ve VDSL için hız sınırı var mı ? ybaskin34 5 yıl önce
    • Sen internet sağlayıcını arayıp bilgi al en iyisi @ybaskin34 omercik 5 yıl önce
    • @farurhenho tamam usta :) ybaskin34 5 yıl önce