Modem DNS değiştirme nasıl yapılır?

Adsl modem DNS nasıl değiştirilir? Modem arayüzünden DNS nasıl değiştirilir?

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Adsl modem DNS değiştirmek için öncelikle

    • ADSL modem IP adresi
    • Modem kullanıcı adı ve parolasının bilinmesi gerekiyor.

    Adsl modem ip adresini bulmak için;

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Açılan pencereye cmd yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Daha sonra cmd ekranında şu komutu yazın:
      ipconfig

      Bu ekran şöyle bir çıktı üretecek

      Wireless LAN adapter Wi-Fi:

         Connection-specific DNS Suffix  . :
         IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.104
         Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
         Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1

      Burada Default Gateway yazan yani Varsayılan Ağ geçidi sizin modem ip adresinizdir.

    Daha sonra Adsl modem IP adresini Chrome tarayıcısı adres satırına yazın.

    Adsl modem Kullanıcı adı ve şifre giriş ekranı gelecektir. Modem kullanıcı adı ve parolanızı yazın.  Bilmiyorsanız modemin altına bakın veya kitapçığına bakın.  Hiç bulamazsanız Google'da modem ve marka modelini yazıp varsayılan parola diye aratın.

    Modem arayüzüne eriştikten sonra

    TP LINK modem Network > Lan Settings bölümüne gidin.  Burada DNS Server ve Secondary DNS Server bölümlerine 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 yazın. Ayarları Save düğmesi ile kaydedin.

    Airties modem için;

    Internet > DNS ayarı bölümüne gidin.  Burada ISP(Servis sağlayıcının) atadığı DNS sunucuları kullan işaretini kaldırın. DNS 1 ve DNS 2 bölümlerine yukarıdaki 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 yazın.

    Farkı marka modemlerde modem arayüzünde DHCP veya DNS ifadelerini arayın. Farklı marka ve model modemlerde bu bölümler farklı adlar ile gösterilir.

    Tüm bu işlemlerden sonra Modem DNS değiştirme tamamlanmış olacaktır.

    alattin alattin (16999)