Modem DSL ışığı neden turuncu yanar?

Modemimdeki DSL ışığı turuncu renkte yanıyor bunun sebebi nedir?

Modemde turuncu ışık yanması internette problem olduğunu gösterir mi?

Modemde neden turuncu ışık yanar? Bazı ışıklar yeşil, DSL ışığı turuncu yanıyor sebebi nedir?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Modemdeki DSL ışığının turuncu yanmasının tek ve kesin bir sebebi yok. Modemden modeme değişiklik göstermek suretiyle turuncu ışık yanmasının farklı farklı sebepleri olabilir.

    Modemde neden turuncu ışık yanar?

    DSL ışığının turuncu yanması genellikle internet hattının VDSL olmasıyla açıklanır ama bu genel bir kaide değildir. Evet Zyxel gibi bazı markaların modemlerinde eğer internet hattı ADSL ise yeşil, VDSL ise turuncu yanması kuralı var ama bu genel değil.

    Her şeyden önce şuna karar verin: İnternet bağlantınızda bir problem var mı yok mu?

    Eğer "internetimde sıkıntı yok sadece neden turuncu ışık yandığını merak ettim" diyorsanız bunu pek dert etmenize gerek yok aslında, siz internetinizi normal bir şekilde kullanmaya devam edin.

    DSL ışığının turuncu yanmasının sebepleri şunlar olabilir:

    • Kullandığınız modemdeki DSL ışığının kendisi yani ledi turuncudur. Yani modemi üreten firma o ışığı turuncu yapmıştır.
    • İnternet hattınız VDSL'dir ve VDSL olduğu zaman turuncu yanma özelliğine sahip olan bir modem kullanıyorsunuzdur.

    Ayrıca DSL ışığı hangi renk olursa olsun sabit yanmalı. Yanıp sönüyorsa internet hattınızla alakalı bir problem vardır veya probleme gebe olabilirsiniz.

    Yani özetleyecek olursak, DSL ışığının turuncu yanmasının genel bir sebebi yok. Bunu öğrenmenin en iyi yolu internet servis sağlayıcınızla ve modeminizin üreticisiyle görüşmeniz.

    Dediğim gibi internet bağlantınızda problem yoksa bunu dert etmeyin.

    Hangi internet sağlayıcısını ve modemi kullandığınızı belirtirseniz sizlere yardımcı olmaya çalışırım.

    omercik omercik (9418)