Modem güvenlik önlemleri nasıl olmalı?

Bir modem de temel olarak nasıl güvenlik önlemleri alınır ?

lucas77 lucas77 (199)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Modeminizin özelliğinde bulunuyorsa bana göre en güvenlikli yöntem "Mac adresi fitreleme" özelliğini kullanmaktır.

    Bunu yaptığınızda, izin vermek istediğiniz cihazların Mac adreslerini listeye eklediğinizde mesela kendi bilgisayarınız, kullandığınız telefonun haricinde başka cihazlar interneti kullanamaz hatta şifreyi bilseler bile modem izin vermeyecektir.

    Mac Adresi Engelleme nasıl yapılır?

    muvel muvel (332)
    4 yıl önce cevaplandı

      Adsl modemde en önemli güvenlik unsuru: Güncel firmware kullan.

      Eğer modemin eski ve artık firmware güncellemesi almayan bir modemse, modem üzerinden yapacağın hiç bir ayar seni korumaz. Yeni modem almak en doğru davranış olacaktır.

      Daha sonra modem arayüzüne verişimi sadece yerelden yapılabilir hale getirmelisin. Pek çok modem uzaktan yönetici sayfasına erişim için ilave ayar bulundurur. Bu ayarı kapatmalısın ki modem arayüzüne sadece o modeme bağlı cihazlar erişebilsin.

      Aynı zamanda modem arayüzüne erişim için kullanılan parolanın da komplex, bulunması zor olacak bir parola olması gerekir.

      Modem üzerinde FTP gibi servisler varsa ve kullanılmıyorsa bunlar kapalı konuma getirilmelidir.

      Kablosuz ağ şifreleme yöntemi WPA2 fgibi daha korunaklı bir yöntem seçilmelidir. Ek olarak @muvel bahsetmiş wi-fi için MAC filtrelemesi kullanabilirsin.

      hakan hakan (15409)
      4 yıl önce cevaplandı

      • Bu dediklerinizi uygulamak için bir videolu örnek yada yazılı ve görsel kaynaklar var mı ? lucas77 4 yıl önce