modem internet ışığı sürekli yanıp sönüyor

Adsl modemimin internet ışığı sürekli yanıp sönüyor. Ben internete bağlı olmasam bile internet ışığı sürekli yanıp sönüyor.

interneti kullanmadığım halde neden internet ışığım yanıp sönüyor?

İnterneti benden başka kullanan olabilir mi?

alivecan alivecan (337)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Adsl modemin internet ışığının siz internet kullanmasanızda yanıp sönmesi normal bir durumdur.
    Bu sebepten endişelenmenizi gerektiren bir durum yok.

    Siz internete girmeseniz bile, modeminiz açık olduğu sürece servis sağlayıcınız ile sürekli iletişim halinde olur.
    Bu ufak da olsa bir trafik oluşturur.

    Bu trafiklerden en basiti servis sağlayıcı sürekli IP adresiniz kullanımda mı kontrol eder.

    Adsl modem internete bağlandığında Internet servis sağlayıcı şirketiniz (Turk Telekom, Superonline, Doruknet, Turknet gibi) Adsl modeminize bir Ip adresi atar. Bu IP adresi bir havuzdan gelmektedir. Size atanan Ip adresi kullanımda olarak işaretlenir ve başka kullanıcıya bu IP adresi verilmez. Taki siz modemi kapatana kadar.  İşte bu gibi durumları kontrol etmek için servis sağlayınızı ile modeminiz arasında bir trafik yani veri alışverişi olur. Bu veri alışverişi modem üzerindeki internet ışığının yanıp sönmesine sebep olur.

    Bir diğer durum, servis sağlayınız yine adsl bağlantınızın sağlıklı olup olmadığınını kontrol ettiğinde ortaya çıkar.Servis sağlayıcı belirli aralıklar ile bağlantınız sağlıklımı kontrol eder. Bu durumda yine  bir veri alışverişi olur ve adsl modem internet ışığı sürekli yanıp söner.

    Adsl modemin internet ışığının siz interneti kullanmıyor olsanız da yanıp sönmesinin diğer sebebi siber saldırganlar tarafından port tarama denen işlemin yapılıyor olması olabilir. Merak etmeyin endişelenecek bir durum yok.

    Siber saldırganlar çeşitli programlar kullanarak internette açık portları tararlar. Bu programlar belirli IP aralıklarını otomatik tarar amaç saldırıya uygun bir sunucu ya da istemci bilgisayar bulmaktır. Bu işlem o kadar çok yapılır ki sizin modeminizde bu durumdan etkilenir.

    Fakat dediğim gibi bu neredeyse olağan bir durumdur ve her internete bağlı cihazın başına gelir (telefon, tablet vs gibi) Port taraması sırasında da yine veri alışverişi olur ve internet ışığı yanıp söner.

    Özet:  Siz interneti kullanmasanızda modem internet ışığının yanıp sönmesi normal bir durumdur. Paniğe gerek yok.

    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

    • sağol abi detaylı bilgi için içimi rahatlattın alivecan 8 yıl önce
    • Rica ederim başkalarına da faydalı olur diyerekten uzunca yazdım. cemkara 8 yıl önce