Modem Işıkları Yanıyor Fakat İnternet Bağlantım Yok..

Masaüstü bilgisayarımda internete erişim sağlayamıyorum..

Mobil cihazlarda internet erişimi var.

Letopta WiFi ve Ethernet kablosuyla erişim sağlanıyor

Masaüstü bilgisayarımda modem arayüzüne giriyor fakat internet bağlantısı yok

Modeme reset attım , kapatıp açtım düzelmedi

Bu problemi nasıl çözebilirim ve neden kaynaklanıyor ?

Konu özeti bu , gerekirse daha detaya gireyim.

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
6 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Masaüstü bilgisayarının ve leptopunun WiFi ve ethernet sürücülerinde sıkıntı var büyük ihtimalle.

    Bilgisayarının arama bölümüne devmgmt.msc yazıp Aygıt Yöneticisi'ne gel ve burada Ağ bağdaştırıcıları altında gördüğün her şeyi tek tek sağ tıklayıp kaldır.

    Bunu yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatırsın ve ağ sürücüleri otomatik olarak yeniden yüklenir.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho bu yolu denedim fakat işe yaramadı. başka çözüm yolu var mıydı ? ybaskin34 6 yıl önce

    İnternete hiç bağlanamıyormu yoksa bağlı görüldüğü halde tarayıcılardan web sayfalarınamı girilemiyor? PC'de bu problem ne zamandan beri yaşanıyor? Sistem yeni bir sistemmi yoksa problem sonradanmı ortaya çıktı? Keşke bunlarıda açık olarak belirtseydin, daha iyi olurdu.

    Çözüm için alttakileri denersin.

    Aygıt yöneticisinden ethernet kartının sürücüsüne bakarsın. Eğer bir anormallik yoksa sürücü üzerinde sağ tık menüsü yoluyla sürücüyü önce devre dışı bırakırsın sonra yeniden etkinleştirirsin.

    Eğer sürücü problemli/bozuk (ünlem işaretli) ise yada silinmişse sürücü yeniden yüklenir.

    Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları'nı açarsın. Oradan bağlantı yapamadığın ağ bağlantısına yine sağ tık menüsü vasıtasıyla "Tanıla" (veya "Sorun gider") yaparsın.

    Bilgisayara manuel IP atarsın:

    Bilgisayara el ile, manuel IP nasıl girilir? (tıkla)

    DNS atarsın/değiştirirsin:

    DNS değiştirme (tıkla)

    Modem arabirimine problemli PC'den girebildiğine göre ethernet kablosu sağlam demektir. Aksi halde modem-PC bağlantı kablosunu değiştirmede denenebilirdi (veya gerekirdi).

    Eğer PC'de son zamanlarda yaptığın bir değişiklik olduysa ve internet bağlantısı problemin bu değişiklikten kaynaklandıysa (veya böyle bir ihtimal varsa) sistemi problem öncesi bir tarihe geri yüklemek problemi çözebilir:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Bunları yaptığın taktirde probleminin çözülmesi gerekir.

    Edit:

    Sırası ile alttaki CMD konutlarını çalıştır:

    ipconfig /flushdns - DNS önbelleğini temizler
    ipconfig /release - PC'nin ağdaki dhcp sunucusundan (modem router) aldığı IP'yi bırakır
    ipconfig /renew - Ağdaki dhcp sunucusundan yeni IP almasını sağlar.

    PC'yi yeniden başlatır ve bağlanmayı yeniden denersin.

    Eğer yine çözüm olmazsa manual DNS ataması yaparsın (8.8.8.8 - 8.8.4.4 Google DNS tavsiye ediyorum).

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @temmuz aslında daha detaylı belirtme yapacaktım fakat yazılar biraz uzun olur diye özet geçeyim dedim. :) not olarak düştüm zaten gerekirse detaylı anlatayım diye :) ybaskin34 6 yıl önce
    • @temmuz devre dışı bırakma falan denedim fayda vermedi. sorun gider / tanıla falanda yaptım çıkan hatalarda dns dedi , dns 'yi otomotiğe aldım fakat yine erişim yok . malesef sistem geri yükleme noktası kapalı olduğu için farketmemişim , bu nedenle sistem geri yükleme noktası yok malesef :( başka çözüm yolu var mı ? ybaskin34 6 yıl önce
    • Mesajımın altına yeniden bak @ybaskin34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz son olarak bu cmd komutları ve 8.8.8.8 / 8.8.4.4 dns işe yaramazsa ne yapacam ? ybaskin34 6 yıl önce
    • Denemeden sormanın alemi neki? Önce bir denemelisin, hiçte zor değil ve zamanda almaz. Ayrıca zaten yapılması gerekenleri yazdık. Geriye pek birşey kalmadı. Başkada virüs taraması falan belki.. @ybaskin34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz az önce denedim yine sonuç alamadım , internete erişemiyorum :/ :( format ya da sıfırlama mı yapayım son çare ? ybaskin34 6 yıl önce
    • Sen bilirsin. Başka türlü çözemiyorsan dediğin gibi son çaredir format veya sıfırlama @ybaskin34 temmuz 6 yıl önce
    • tamam. teşekkürler. :) ybaskin34 6 yıl önce

    Mobil cihazlarda internet erişimi olduğuna göre genel olarak bir bağlantı sorunu yaşamıyorsun. Yani modemin düzgünce internete bağlanmış, internet erişimi var.

    Masaüstü bilgisayardan modem arayüzüne de erişiyorsa ağa bağlısın demektir.

    Geriye tek sebep kalıyor: bilgisayarın alan adlarını çözümleyemiyor: DNS sorunu

     Ping nedir, nasıl kullanılır? linkinden bunu kontrol edebilirsin. Ping komutu ile dns sorunu mu var başka sorun mu var anlayabilirsin.

    hakan hakan (15394)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @hakan aynen mobilde ve leptopta düzgün erişim var. peki dns sorunu nasıl çözülür tam olarak nedir neyeden kaynaklanır ? ybaskin34 6 yıl önce
    • @ybaskin34 Bilgisayarın modenden DNS bilgilerini alamıyor demektir. Bazen bu olur. DNS bilgilerini el ile girmek sorunu çözer @temmuz link vermiş DNS Değiştirerek sorunu çözersin hakan 6 yıl önce
    • @hakan dns değiştirmeyi denedim olmadı. başka çözüm yolu var mı ? ybaskin34 6 yıl önce
    • @ybaskin34 tarayıcısı sıfırlamayı dener misin? Bir de ping attığında gönderilan /alınan oranı nedir? hakan 6 yıl önce
    • @hakan tarayıcı sıfırlama değilde farklı tarayıcılarda denedim yine bağlantı yok malesef. ybaskin34 6 yıl önce

    Problem çözülemediği için mecbur sıfırlama yaptım.. yinede yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim sağolun varolun :)

    @farurhenho

    @temmuz

    @hakan

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)