Modem nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlara nasıl geri yüklenir?

Modem nasıl resetlenir?

Modemimi varsayılan ayarlarına nasıl geri yüklerim?

Modemi fabrika ayalarına döndürme?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Modem resetleme nedir?

    Modemi resetleme modeminizi ilk alındığı fabrika ayarlarına geri döndürmek anlamına geliyor.Modeminizi resetlediğinizde;

    • Internet ayarlarınız sıfırlanır
    • Kablosuz ayarlarınız sıfırlanır
    • Modem üzerinde yaptığınız port yönlendirme gibi çeşitli tüm ayarlar sıfırlanır.

    Modem nasıl resetlenir? Modemimi varsayılan ayarlarına nasıl geri yüklerim?

    Modeminizi 2 şekilde resetleme imkanınız vardır.Modemi ister Modem arayüzü üzerinden isterseniz de modem arkasındaki reset tuşundan sıfırlayabilirsiniz.

    Modemi Reset tuşu ile sıfırlama

    1. Modeminizin arkasında Reset yazısı altındaki ufak deliği bulun.
    2. Deliğe iğne ucu yada ince kalem ucuyla bastırın.
    3. Bastırdığınızda düğme basma hissi yaşayacaksınızdır. 5-6 saniye kadar basılı tutun.
    4. Ardından düğmeyi bıraktığınızda modemdeki tüm ışıklar söner ve modem yeniden başlar.

    Modem yeniden başlatılmasının ardından içerisindeki tüm ayarlar sıfırlanır.Bu açıdan sizin;

    • Internet ayarlarınızı
    • Kablosuz ayarlarınızı
    • Modem üzerinde daha önceden yaptığınız port yönlendirme gibi çeşitli ayarları tekrar yapmanız gerekir.

    Modemi Arayüz üzerinden sıfırlama

    Eğer modemin arayüzüne ulaşabiliyorsanız Modeminizi arayüz üzerinden de sıfırlayabilirsiniz.Eğer ulaşmakta sorun yaşıyorsanız üstteki Reset tuşu anlatımını kullanabilirsiniz.

    1. 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 diyerek arayüze ulaşın (192.168.1.1 ve 192.168.2.1 = Varsayılan IP Adresi)
    2. Karşnıza çıkan giriş ekranında kullanıcı adına admin şifreye ise modem modeline göre turktelekom, ttnet, admin, password gibi çeşitli şifreler olabilir.Modemlerin şifrelerini öğrenmek için buradaki linke tıklayın.
    3. Arayüze ulaştıktan sonra Sistem Araçları, Araçlar, Bakım gibi menüleri bulun.(Modem modeline göre yazılar farklılık gösterebilir)
    4. Ardından Fabrika Ayarları kısmına tıklayın.
    5. Onay istenirse Evet diyerek devam edin.

    Modem yeniden başlatılmasının ardından içerisindeki tüm ayarlar sıfırlanır.Bu açıdan sizin;

    • Internet ayarlarınızı
    • Kablosuz ayarlarınızı
    • Modem üzerinde daha önceden yaptığınız port yönlendirme gibi çeşitli ayarları tekrar yapmanız gerekir.
    ismailsarp ismailsarp (6010)