Modem üzerindeki WAN portu nedir, ne işe yarar?

arkadaşlar modemimde 4 tane ethernet girişi var üçünde sadece lan yazarken birinde lan/wan yazıyor şimdi ben ethernet kablosunu wan olan yere taksam birşey değişirmi wan nedir ne işe yarar bilgi toplamadan harekete geçmek istemedim cevap bekliyorum

nizi666 nizi666 (179)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    LAN (Local Area Netwowk)  Yerel Ağ, WAN (Wide Area Network) Geniş Alan Ağı olarak isimlendirilen ağlardır ve her ikiside cihazları birbirlerine bağlayan yapılanmalardır. İki ağ şeklindeki temel fark birinin (LAN) birden fazla (iki ve daha fazla) cihazın oluşturduğu belirli mekanlardaki (konut, işyeri vs) küçük ve yerel ağ şekilleri olması, diğerinin (WAN) ise bu yerel ağların birbirine bağlanmasıyla meydana gelen büyük ağlar olmasıdır. WAN Wide Area Network Geniş Alan Ağları şirketlerin kendilerine ait kuruluş ve işyerler için meydana getirdikleri şehirleri ve bölgeleri, bazı hallerde ülkeleri birleştiren özel ağlar, türktelekom, kablonet, superonline vb internet servis sağlayıcılarının oluşturdukları ağlar vb'dir. En büyük ve en bilinen WAN ise tüm dünyayı kapsayan internet ağının bütünüdür; bu ağ dünyadaki tüm Geniş Alan Ağlarını bir araya getirerek en büyük Geniş Alan Ağını, başka ifade ile en büyük WAN'ı meydana getirir.

    Modemlerde WAN portu cihazların kablonet modemi gibi internet ağ geçidi cihazlarına bağlanmasını ve interneti bağlandığı cihaz üzerinden birden fazla cihaza dağıtılmasını sağlar.

    LAN portu ise bildiğimiz ethernet bağlantısıdır ve modem routerlere gelen interneti bir cihaza ve/veya yerel ağdaki birden fazla cihaza iletir; modem router'lardan LAN ethernet portları vasıtasıyla dağıtılan internet bağlantıları her modem router kapsamında yerel ağları, genel ifadeleri ile LAN ağlarını meydana getirirler.

    Senin modem router'indeki LAN/WAN portu her iki fonksiyondada hizmet sağlayabilen özel bir porttur ve normal bir internet kullanıcısı olarak senin WAN ile bir işinin olmayacağı düşünülürse sen bu portuda diğer ethernet (LAN) portları gibi aynı şekilde kullanabilirsin.

    Anlaşılabilmesi için mümkün mertebe teferruatlı ifade etmeye çalıştım. Anlaşılmıştır ümit ederim.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • abi okudum da yani biraz anladım ama anlamadığım nokta şu ben şimdi ethernet kablosunu ona bağlasam normal lan yerine lan/wan olan yere taksam bana bir hayrı olurmu nizi666 7 yıl önce
    • Hayırda şerde yok, aynı şey var. Farketmez yani, aynı şey :) temmuz 7 yıl önce

    @temmuz hocama katılarak çok kısa şekilde açıklayacak olursak.Bizim insanımız özeti sever çünkü :)

    • WAN= Geniş alan ağı, bu ağ yapılanmasını kullanarak internete çıkarsın.
    • LAN= Yerel alan ağı, bu ağ yapılanmasını kullanarak modeme bağlı tüm cihazlar arasında iletişim kurarsın.

    WAN yapılandırmasını yapmazsan yerel ağ ile iletişimini yine kurarsın ancak internete çıkamazsın.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

      Genel olarak ev tipi Router /modem cihazlarda 4 adet LAN 1 adet de WAN portu bulunur.

      Modem üzerindeki WAN portu ne işe yarar?

      Örneğin interneti telefon hattı değil de yüksek hızlı bir modem üzerinden aldığınızı düşünün (kurumsal yapılarda ya da farklı bağlantı türlerinde böyledir), bu yüksek hızlı modem üzerinden gelen kablo sizin modeminizdeki WAN portuna bağlanır. Telefon hattı girişine artık gerek kalmaz.

      Veya üst kat komşunuzun interneti var oradan da  size kablo ile internet çektiniz. İşte o zaman komşunuzdan gelen kabloyu sizde WAN portuna bağlıyorsunuz.

      Diğer LAN portlarına da evdeki diğer bilgisayarları, yazıcıları kablo ile bağlıyorsunuz.

      WAN portuna gelen veri sizin router cihazınız (bu senaryoda router sizin adsl dediğiniz cihaz oluyor) içinde firewall ve yönlendirme işlemlerinden geçiyor ve LAN portlarına dağılıyor.

      hakan hakan (15424)
      7 yıl önce cevaplandı

      • @hakan ifadesi "Üst kat komşu internetinden faydalanmada WAN portu kullanılır" kimseyi yanıltmamaldır. Zira böyle olabildiği gibi bunun için normal ethernet portuda (LAN) bunun için kullanılabilir (Normalde ve çoklukla zaten böyle yapıldığı için @hakan ayrıca bunu belirtmiyor). Aradaki fark birinde mesela normal ethernet (LAN) bağlantısında komşunun modem router yerel alan ağı dahilinde olursun, diğerinde (WAN portundan bağlanılırsa) komşunun yerel alan ağı haricinde bir bağlantın olacaktır ve ihtiyaç halinde bu bağlantıda başka bir modem router kullanılarak farklı ve özel bir yerel ağ daha oluşturulabilir. temmuz 7 yıl önce
      • teşekkürler @hakan nizi666 7 yıl önce
      • @temmuz evet yazdığım yanlış anlaşılabilir. Anlatmak istediğim şey, üstkattaki modemden çekilen kablo doğrudan bilgisayara değil de bir modem /swtich / router gibi bir cihaza bağlanacaksa WAN portuna bağlantı yapılmalı. Söylediklerim eksik kalmış hakan 7 yıl önce
      • Çok işime yaradı. Teşekkür ederim. Modemim çalışma odamda. Fiberoptik internet kullanıyorum. Modemden Salona Cat 5e döşemiştim. Salonda bir çok medyaya kablo ile bağlıyım. TV, media player, pc, receiver. Normal Hub kullanıyordum. Bozuldu. Salonda telefonlarımız wifi için zorlanıyordu. Switchi yenilerken aynı zamanda point access özelliği de olsun istedim. Aşağıdaki linkteki ürünün uygun olup olmadığını bilemiyordum. Yazınızı okuduğumda uygun olduğunu anladım. Yani salona kadar modemden getirdiğim kablo girişini bu ürünün WAN'ına bağlayacağım, diğer medyaları da LAN'lara. Bu arada point access özelliği ile de telefon bağlantılarında sıkıntı yaşamayacağım. Doğru mudur, lütfen kontrol edip yanıtlar mısınız? Link: https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/zyxel-nbg-418n-v2-4port-300mbps-acces-point-router-5dbi-universal-repeater-356087043 filmsevici 5 yıl önce
      • @filmsevici uygundur. Bu ürünü kullanabilirsiniz. hakan 5 yıl önce