Modem üzerinden ebeveyn kontrolü yapmak

Öncelikle sorularım kişisel bilgisayarım ile mobil cihazlarımı yapılandırma amacıyla soruyorum.

türktelekomun verdiği modemi kullanıyorum(tp link vdsl) yeni aldım.

soru1: 192.168.1.1 üzerinden modemin arayüzüne giriş yapıyorum. ebeveyn kontrolü kısmında gerekli ayarlamaları yaptım ama zamanlamaya uyum sorunu yaşadım. ebeveyn kontrolünü etkinleştirince girdiğim mac adresi direk engelleniyor. bunu nasıl çözerim?

soru2: yine aynı modem arayüzü üzerinden ip adresi tahsis ederek mobil cihazlarım üzerinde ip adresi tanımlayarak internete çıkmak istiyorum. yani X kişisi internetime girse bile diğer ip adresleri internete kapalı olduğu için internete çıkamasın istiyorum basitçe istediğim bu.

garcan garcan (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bende sizinle aynı modemi kullanmaktayım. TP Link W9970 VDSL2

    Sorularınıza gelirsek;

    1. Soruda Modem üzerinde Ebeveyn Kontrolü kısmından yapılabilir.Burada Ebeveyn Mac Adresi kısmına kendinizi yazın.Bir sonraki aşamadan Mac Adresi 1, Mac Adresi 2 kısımlarına kısıtlama yapmak istediğiniz kişilerin Mac adreslerini yazın.Bunu kolay yapmanız için modem sizin için buluyor.Burada saat ayarlama kısmında hangi saat aralıklarında hedef yazılan mac adreslerinin girmesi engellensin mantığı var bana kalırsa.Buna göre sizin girdiğiniz saat aralıklarına ve hedef Mac adreslerine göre tamamen erişim engellenir.Ancak dikkat etti iseniz bir altta URL ekleme kısmı mevcut burada da, sanırım buraya yazdığınız adresler engelleme haricinde tutalacak.Mesela oraya google.com yazdığınızda google.com her zaman hedef Mac adreslerine dahi ulaşılabilir olacak.
    2. Soruda istediğiniz uyuglamayı ise MAC Filtreleme ile yapılabilir.Modem üzerinden isterseniz sadece sizin girdiğiniz Mac adresleri internete erişir veya sadece girilen Mac adresleri engellenir.Bunu siz belirleyebilirsiniz.Mac Filtreleme Kablosuz->Kablosuz Mac Filtreme altında bulunabilir.
    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • cevaplarınız için teşekkür ederim.dediklerinizi yaptım ebeveyn kontrolünü etkin yaptığım an zaman çizelgesine bakmaksızın engelliyor. yani orası işaretli olsa da olmasa da engelliyor. 2. soruma gelirse orada mac koruması değil de ip üzerinden korumayı kastettim. yani diyelim telefonumdan 192.168.1.70 adresinden erişimi açmak ama 192.168.1.71 den giren biri internete giremesim derdim bu. garcan 7 yıl önce
    • Filtreleme işinde Mac daha iyi aslında.En önemli nedeni eğer ip filtreleme isterseniz sizin cihazlara manuel ip vermeniz gerekir.Çünkü ip değişmemelidir.Ancak Mac zaten değişmez ve aynen kalır.Bu durumda tek yapmanız gereken cihazların mac adreslerini bulup modemden eşleştirmeniz.Bunu da aygılardan öğrenebilirsiniz.Ayrıca modem üzerinde IP filtreleme özelliği olmayabilir.Bu genelde mac ile yapılıyor çünkü. ismailsarp 7 yıl önce
    • Çizelgeye bakmama durumu olmaması gerekiyor eğer düzgün ayarlandı ise.Siz yine de modem üzerinde Sistem Araçları->Zaman ayarı kısmından modem saat ve tarih ayarlarınızı kontrol edin. ismailsarp 7 yıl önce