Modem yazılım güncellemesi nasıl yapılır?

Modemim 2 yılı aşkın bir süredir var.Yazılım güncelleme diye bir şeyler duydum. Böyle bir şey var mıdır? Nasıl güncellerim?

Modem marka ve modeli: TP-LINK TD-W8951ND

Donanım sürümü filan ne oluyor?

151515 151515 (11)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    TP-Link marka modemlere ait en güncel yazılımlar tp-link.com.tr sitesinden indirilir.

    Açıklamanda belirttiğin modeme ait en güncel yazılımı senin için buldum: TP-Link TD-W8951ND Yazılım

    Öncelikle burada dikkat etmen gereken 2 çok önemli husus vardır:

    1: Modem yazılım güncellemesi yapılırken kesinlikle modem, bilgisayara ethernet kablosu ile bağlı olmalıdır. Kablosuz olarak yapmayı denemeyi aklından bile geçirme, olası 1 saliselik bile kesinti yaşanması durumunda modem garantilik olabilir.

    2: Verdiğim linkte "donanım sürümü seçiniz" diye bir bölüm bulunuyor. Oradan modeminin versiyon numarasını seç ve daha sonra yazılımı indir. Modeminin version numarasını modemin arkasında bulabilirsin. "VER 6.0" yazar mesela..

    Bu iki hususu iyice anladıktan sonra gerisi çok kolay. İlgili yazılımı indirip (zip arşivi olarak inecektir, içindeki dosyayı yükleyeceksin) modem arayüzündeki yazılım güncellemesi bölümüne indirdiğin dosyayı yükleyeceksin ve gerisini otomatik halledecek.

    NOT: Bazen yazılım güncellemeleri modemi fabrika ayarlarına sıfırlayabiliyor. Bu durumda modem kurulumunu yeniden elle yapman gerekebilir. Bu nedenle yazılımı güncellemeden önce internet hattının kullanıcı adı ve şifresini öğrensen iyi olur.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Şimdi hocam eyvallah. O 2 önemli şey tamam anladım. Verdiğiniz linkte donanım sürümünü seçip Firmware yazan yere tıklayıp hemen altta en son çıkan sürümü mü indireceğiz. Son olarak ben aylardır modem arayüzüne giremiyorum. Kullanıcı adım ve şifrem herkesin ki gibi aynı değiştirmedim ama modem arayüzüne giremiyorum boş sayfa sürekli yükleniyor. Modemi aç kapa yaptım hep böyle devam etti bende uğraşmak istememiştim şimdi aklıma modem güncelleme takıldı işte. Sağ olun. 151515 6 yıl önce
    • Öncelikle evet o sayfanın altındaki zip arşivi halinde sunulan yazılımı indireceksin. Yalnız dediğim gibi asıl yazılım dosyası onun içinde. Senin yüklemen gereken zip arşivinin içindeki dosyadır. İkinci olarak modem arayüzüne girerken mi problem yaşıyorsun yoksa girdikten sonra mı? Yani o kullanıcı adı ve şifre girme bölümü hiç gelmiyor mu yoksa geldikten sonra giriyorsun ve sıkıntı orada mı başlıyor? @151515 omercik 6 yıl önce
    • Şöyle diyeyim o kullanıcı adı ve şifre girme ekranı gelmiyor. 151515 6 yıl önce
    • Hiç giremiyorsun o zaman. Genelde 192.168.1.1 ile girilir ama sen 192.168.1.2 veya 192.168.2.1 ile denedin mi? Deneyip sonucunu buraya yazmanı bekliyorum. Ona rağmen yine olmassa modemi bir defa fabrika ayarlarına döndürmeni tavsiye edeceğim @151515 omercik 6 yıl önce
    • hepsini ayrı sekmede açtım 3'üde yüklendi yüklendi bu sayfaya ulaşılamıyor dedi normalde ulaşılamıyor bile demezdi sadece yüklenirdi . Bu arada ben size şunu diyeyim benim modemi WİFİ şifremi değiştirmem lazım çünkü alt komşu WİFİ menzili bağlı bilgisayarcı bağladı ve şifre değişirse adam tekrar eve gelmesi gerekli ya format vs. bişeyler olursa :(( ben o WİFİ menzilini kuramadım bilgisayarcı gelmişti de. 151515 6 yıl önce
    • Bu durumda modemi fabrika ayarlarına döndürmeni tavsiye edeceğim. Benim modemin de markası TP-Link ve 192.168.1.1 ile arayüze rahatlıkla ulaşabiliyorum. Veya bu işlerden anlamam diyorsan +90 850 72 444 88 numarasından TP-Link müşteri hizmetlerini arayıp oradan destek alabilirsin. Emin ol en ince ayrıntısına kadar yardımcı oluyorlar @151515 omercik 6 yıl önce
    • önce fabrika ayarlarına döndürmek daha sonra ise güncelleme yapmak değil mi? Bu arada çok teşekkür ederim. 151515 6 yıl önce
    • Şimdi bizim buradaki yegane amacımız öncelikle modem arayüzüne erişebilmek. Buraya erişemediğini söylüyorsun, bu durumda modemini fabrika ayarlarına döndürmeni öneriyorum. Döndürdükten sonra bu arayüze erişme sorununun çözüleceğini umuyorum. Eğer çözülürse yukarıda anlattığım adımları yaparsın ve yazılımını güncellemiş olursun @151515 omercik 6 yıl önce
    • Eyvallah her şeyi anladım çok çok teşekkür ederim. Helal edin hakkınızı. İyi geceler. 151515 6 yıl önce
    • Hiç önemli değil, lafı bile olmaz. Aklına takılan veya yapamadığın her türlü şeyde yazabilirsin. @151515 omercik 6 yıl önce